Obchodzimy Tydzień Zakazanych Książek 2019

24 września 2019


Od niedzieli 22 września do soboty 28 września biblioteki oraz inne instytucje kultury w Polsce i na świecie obchodzą Tydzień Zakazanych Książek. Hasło tegorocznej odsłony wydarzenia głosi: „Cenzura sprowadza na nas ciemność. Pilnujmy, żeby światło się paliło”.

Tydzień Zakazanych Książek organizowany jest od 1982 roku. Inicjatywa powstała w odpowiedzi na nagły wzrost prób usuwania pewnych książek ze szkół, bibliotek i księgarń. Wydarzenie odbywa się zazwyczaj w ostatnim tygodniu września. Jest to okazja dla osób związanych z książkami ? dla bibliotekarzy, księgarzy, wydawców, dziennikarzy, nauczycieli i czytelników ? aby podkreślić wartość bezpłatnego i otwartego dostępu do informacji oraz wspólnie wyrazić poparcie dla wolności poszukiwania i wyrażania poglądów, nawet takich, które uważa się za niekonwencjonalne lub niepopularne.

W trakcie Tygodnia Zakazanych Książek przypomina się często o wydawnictwach, które z różnych powodów próbowano usuwać z półek szkół, bibliotek i księgarń lub ograniczać do nich dostęp. Każdego roku Biuro ds. Wolności Intelektualnej działające przy Stowarzyszeniu Amerykańskich Bibliotek przygotowuje listę tytułów, które wzbudziły najwięcej kontrowersji. W 2018 roku na adres tej instytucji spłynęło 347 zawiadomień z całych Stanów Zjednoczonych na temat prób zakazywania książek. Spośród 483 książek, które wzbudziły czyjś sprzeciw, wybrano 11 najczęściej występujących w doniesieniach. Oto one:

1. Alex Gino „George” ? historię o chłopcu, który czuje się dziewczynką, zakazywano lub próbowano zakazywać, ponieważ występowała w niej transpłciowa postać, w tekście znalazły się zachęty do czyszczenia historii przeglądarki internetowej oraz dokonywania zmian ciała za pomocą hormonów, a także pojawiały się opisy męskiej anatomii i wzmianki o „sprośnych czasopismach”.

2. Jill Twiss, il. EG Keller „A Day in the Life of Marlon Bundo” ? opowieść o małym, samotnym króliczku, który zakochuje się w innym króliczku tej samej płci, kwestionowana była z powodu tematyki LGBT oraz prezentowania religijnego i politycznego stanowiska.

3. Dav Pilkey „Kapitan Majtas” ? popularna seria książek o dwóch chłopcach, którzy wymyślają superbohatera ubranego w majtki i pelerynę zdaniem niektórych zachęca dzieci do destrukcyjnego zachowania, a w jednym z tomów pojawia się para tej samej płci.

4. Angie Thomas „Nienawiść, którą dajesz” ? zekranizowanej powieści o czarnoskórej nastolatce, która była świadkiem postrzelenia jej przyjaciela przez białego policjanta, zarzucano „antypolicyjny” wydźwięk. Niektórym nie podobał się również fakt, że w książce skierowanej do młodzieży pojawiały się wulgaryzmy, narkotyki i odniesienia do seksu.

5. Raina Telgemeier „Drama” ? komiks o gimnazjalistce, która bierze udział w kółku teatralnym w swojej szkole, gdzie ma okazję integrować się z rówieśnikami, była zakazywana z powodu występującej w historii postaci LGBT.

6. Jay Asher „13 powodów” ? bestsellerowa powieść o nastolatce, która popełniła samobójstwo, wzbudziła protesty z powodu sposobu, w jaki podejmowała problem samobójstw wśród młodzieży.

7. Mariko Tamaki i Jillian Tamaki „Pewnego lata” ? powieść graficzna o dwóch wakacyjnych przyjaciółkach spędzających lato w nadmorskiej miejscowości krytykowana była za wulgaryzmy, odniesienia seksualne i niektóre ilustracje.

8. Judy Schachner „Skippyjon Jones” ? seria książek dla dzieci o niezwykłym syjamskim kotku, który myśli że jest Chihuahuą, wywołała kontrowersje z powodu stereotypowego przedstawienia kultury meksykańskiej.

9. Sherman Alexie „Absolutnie prawdziwy pamiętnik” ? powieść o dojrzewaniu w zabiedzonym indiańskim rezerwacie od lat pojawia się na liście najczęściej zakazywanych tytułów, ponieważ autor nie uniknął pokazywania ciemnych stron życia w biedzie, wliczając wulgaryzmy, przemoc, hazard, picie alkoholu przez nieletnich. Niektórym przeszkadza również to, że w tekście pojawiają się odniesienia seksualne oraz religijny punkt widzenia.

10. Gayle E. Pitman, il. Kristyna Litten „This Day in June” ? książka obrazkowa dla dzieci dotycząca parady równości była zakazywana, a nawet palona z powodu treści LGBT.

[am]

Tematy: , , , , , , , , , , , ,

Kategoria: wydarzenia