Nowe zadania zdań. Gdańskie spotkania programistów literatury w pierwszych dniach czerwca

26 maja 2023

W dniach 1-3 czerwca przestrzeń przy ul. Długiej 35 w Gdańsku stanie się międzynarodowym polem wymiany doświadczeń dotyczących pracy na rzecz literatury. Tematy rozmów będą dotyczyły m.in. tworzenia miejsc i programów literackich, wyzwań związanych z literaturą i zagrożeń wynikających z dostępności fikcji generowanych przez sztuczną inteligencję. Wstęp na spotkania jest możliwy po okazaniu zaproszenia, natomiast na wydarzenia towarzyszące z zaproszonymi pisarzami będzie mógł wejść każdy.

Jak tłumaczy gdański magistrat, inicjatywa zorganizowania spotkań „programistów literatury” wynika z obserwacji, że wydarzenia, miejsca, programy i sieci literackie mają osobny charakter, unikalne metody budowania relacji profesjonalnych, własny styl komunikowania się z publicznością, a jednocześnie lokalne, zakorzenione w miejscowej specyfice „filozofie programowania”.

„Uważamy, że dzieląc się doświadczeniami z takiej pracy i rozmawiając o niej w międzynarodowym gronie praktyków i wizjonerów literatury, możemy sobie wzajemnie podpowiedzieć nie tylko praktyczne rozwiązania stymulujące życie literackie czy rynek wydawniczy, ale także włączyć się do rozmowy o uniwersalnych problemach współczesnej kultury literackiej. Nasze zaproszenie przyjęli specjaliści od programowania wydarzeń i promocji literatury z miast, które właśnie w literaturze dostrzegają szczególny potencjał społecznej zmiany, widząc w niej partnerkę do rozmowy o lokalnej tożsamości i wyzwaniach przyszłości: z Manchesteru, Lwowa, Jakarty, Wilna, Nottingham, Krakowa, Ljubljany, Wrocławia, Melbourne, Bremy, Charkowa, Mariupola, Gdyni, Sopotu i oczywiście z Gdańska, który jest gospodarzem spotkania” – mówi Marcin Hamkało, organizator wydarzenia, pełnomocnik prezydent Gdańska ds. programu Gdańsk Miasto Literatury.

Gdańskie spotkania odbędą się w Lwim Zamku przy ul. Długiej 35, w miejscu, które przez ostatnich kilkadziesiąt lat służyło do promocji sowieckiej i rosyjskiej kultury. Odzyskane rok temu i zaaranżowane na nowo z udziałem artystów z Ukrainy, stało się przyczółkiem, zapowiedzią programową powstającego w Gdańsku „domu literatury”. Reprezentujący kilkanaście miast i kilka kontynentów goście spotkań opowiedzą o doświadczeniach swojej pracy na rzecz literatury, a gdańszczanie pokażą im swoje miasto, trójmiejskie instytucje i opowiedzą o swoich planach na bliższą i dalszą przyszłość.

Podczas trzech dni gdańskiego spotkania zaplanowano rozmowy o kilku wątkach literackiego programowania, które organizatorom wydają się najciekawsze, najbardziej aktualne: tworzeniu miejsc literackich (domów literatury, muzeów, księgarnio-kawiarni, galerii, mieszkań rezydencyjnych) i ich miastotwórczym charakterze, literaturze dla młodych jako wyzwaniu i ambicji podtrzymywania relacji międzypokoleniowych, o badaniach pola literackiego i inicjatywach na rzecz wejścia zajęć z twórczego pisania do powszechnych programów edukacyjnych, wszechobecnej wojnie informacyjnej i wpływie wojen konwencjonalnych na możliwości tworzenia i dostępność literatury, o gospodarczym wymiarze literatury, w tym o współpracy z innymi dziedzinami sztuki (szczególnie z filmem), zagrożeniach wynikających z dostępności fikcji generowanych przez cyfrową inteligencję i próbach kontrolowania wpływu tej technologii na status tradycyjnych zawodów literackich (takich jak pisarz, redaktor czy tłumacz).

Wstęp na spotkania jest możliwy po okazaniu zaproszenia (można je zdobyć pod tym adresem e-mailowym: kontakt@miastoliteratury.com. Z kolei wstęp na wydarzenia towarzyszące jest otwarty.

Poniżej szczegółowy program spotkań:

1 czerwca, czwartek

13:00 | Otwarcie wydarzenia
13:30-15:00 | Miejsce. O przestrzeniach dla opowieści
W rozmowie wezmą udział Marta Czarnecka (Sopot), Evelyn Ghozalli (Jakarta), Katarzyna Janusik (Wrocław), Marcin Hamkało (Gdańsk), Urszula Chwalba, Elżbieta Foltyniak (Kraków), prowadzenie: Joanna Borowik-Hołubowicz.

15:00-15:30 | przerwa kawowa
15:30-17:00 | Emerytura literatury. O tym, czy młodzi naprawdę muszą czytać książki starych
W rozmowie wezmą udział Szymon Kloska (Kraków/Gdynia), Roksana Jędrzejewska-Wróbel (Gdańsk), Hannah Mary Trevarthen (Nottingham), Damjan Zorc (Ljubljana), Sharon Handley (Manchester), Bogdana Brylynska (Lwów), prowadzenie: Maja Sitkiewicz.

20:00 | Wydarzenie towarzyszące: spotkanie z Serhijem Żadanem – wstęp wolny

2 czerwca, piątek

11:00-12:45 | Literatura jako pole walki. Kogo wspieramy?
W rozmowie wezmą udział: część 1 | Polityczność literatury: Tetyana Pylypchuk (Charków), Vakhtang Kebuladze (Kijów), Marta Kowal (Gdańsk), Bogdana Brylynska (Lwów)
część 2 | Kulturowa deokupacja Mariupola: Diana Tryma (Mariupol), Olga Pikula (Mariupol), Grzegorz Kwiatkowski (Gdańsk), Tetyana Pylypczuk (Charków), Ruta Elijosaityte Kaikare i Marija Mazuliene (Wilno), prowadzenie: Anna Łazar.

12:45-13:15 | Przerwa kawowa
13:15-14:30 | Literatura wobec przemysłów kreatywnych. Lokalne doświadczenia
W rozmowie wezmą udział: Jerzy Rados (Gdynia), Przemysław Czaja (Gdańsk), Aleksandra Szymańska (Gdańsk), David Ryding (Melbourne), Szymon Kloska (Kraków/Gdynia).

14:45-16:00 | O twórczym pisaniu i badaniach pola literackiego
W rozmowie wezmą udział Hannah Mary Trevarthen (Nottingham), dr hab., prof. UG Arnold Kłonczyński (Gdańsk), Grzegorz Jankowicz (Kraków), Libuse Cerna (Brema), prowadzenie: Marcin Hamkało.

20:00 | Wydarzenie towarzyszące: Spotkanie z Krzysztofem Czyżewskim – wstęp wolny

3 czerwca, sobota

12:30-13:45 | Pisarz, redaktor i tłumacz wobec sztucznej inteligencji
W rozmowie wezmą udział Ada Florentyna Pawlak (Łódź), Marta Tymińska (Gdańsk), Artur Rogoś (Gdańsk), Piotr Czerski (Gdańsk), prowadzenie: Marcin Hamkało.

13:45-14:15 | Przerwa kawowa
20:00 | Wydarzenie towarzyszące: Spotkanie z Jurijem Andruchowyczem wokół jego najnowszej powieści „Radio Noc”. Prowadzenie Marek Wilczyński – wstęp wolny

Wszystkie wydarzenia będą tłumaczone symultanicznie na język angielski.

[am]

Tematy: , , , ,

Kategoria: wydarzenia