Nowe miejsce, zmieniona formuła i hasło #otwieraMYsię! Big Book Festival zapowiedziany na ostatni weekend czerwca

22 maja 2023

Międzynarodowy Duży Festiwal Czytania potrwa tym razem trzy dni i zorganizowany zostanie w dniach od 23 do 25 czerwca, a jego domem będzie nowe centrum literatury w Warszawie – Big Book Cafe MDM. Jak zapowiadają organizatorzy, spotkania mają mieć osobisty i angażujący charakter, bo tegoroczna edycja opowiada o przyjaźni i przełamywaniu samotności.

Hasło festiwalu brzmi „#otwieraMYsię!”. Tegoroczna edycja Big Book Festival będzie celebrować literaturę jako wyraz ciekawości świata, a samo czytanie jako sposób na bycie razem. „Kiedy otwierasz książkę, masz gotowość na przekroczenie granic swojego życia. To znaczy, że chcesz być kimś jeszcze, kimś więcej” – mówi Anna Król, twórczyni festiwalu i Fundacji „Kultura nie boli”.

„Jeśli czytamy, jesteśmy ciekawi i otwarci na to, co przyniesie nieznana opowieść. Zbliżamy się do tego, co jeszcze przed chwilą było obce. Czytając, zanurzamy się w nie swoje dramaty, uniesienia, całe epoki. To nas otwiera i zmienia, bo dzięki czytaniu rozumiemy wybory i uczucia, jakich sami nie doświadczyliśmy. A więc literatura robi jeszcze jedną wspaniałą rzecz – oducza nas łatwego oceniania, utrudnia odrzucenie. Człowiek, który czyta, jest gotowy do przyjaźni ze światem” – dodaje.

Program jedenastej edycji ma pokazać, jak literatura przeciwdziała alienacji i jaką rolę pełni teraz, gdy nowe media prowokują do polaryzacji i starć. „Pisarze tworzą skomplikowane opowieści, nie interesuje ich upraszczanie świata. A więc idą pod prąd współczesności” – mówi Paulina Wilk, odpowiedzialna za program Big Book Festival, w którym pojawią się goście z Polski i świata.

„W książkach dostajemy życie złożone, a nie upozowane i retuszowane fragmenty. Tam są ludzie prawdziwi, dlatego tak lubimy czytać – być z nimi, doświadczać ich niedoskonałości. W literaturze wciąż żyją niuanse, dylematy i pytania bez odpowiedzi. To paradoks naszych migawkowych i wypolerowanych czasów, że prawdy szukamy w fikcyjnych opowieściach, a literatura przynosi ulgę od uproszczeń, ocen i radykalizacji. Chcemy podkreślić siłę, z jaką nas otwiera i łączy” – dodaje.

Big Book Festival to wydarzenie, podczas którego autorzy i czytelnicy wychodzą z typowych ról i wspólnie tworzą literackie zdarzenia. Pisarze jeździli już na deskorolkach, improwizowali na scenie, a w tym roku będą też serwować kawę i sprzedawać książki. Czytelnicy wezmą udział w performansie, będą debatować i tańczyć. Program wydarzenia zostanie ogłoszony w ostatnich dniach maja.

Zmieniona formuła i nowe miejsce

W drugą dekadę swojego istnienia Big Book Festival wchodzi ze zmienioną formułą, świeżymi pomysłami na zapewnianie przeżyć czytelnikom i twórcom. Festiwal będzie odtąd bardziej kameralny i dostępny jedynie dla uczestników na miejscu, wstęp na wszystkie wydarzenia jest wolny.

„Chcemy, żeby literatura żyła między nami, żeby się nam przydarzała. Taką przyszłość czytania, doświadczanego razem, chcemy tworzyć. Po to właśnie otwieramy Big Book Cafe MDM” – mówi Anna Król.

Festiwal od tego roku będzie odbywał się w nowym centrum literatury. W samym sercu Warszawy, w remontowanym przez Fundację „Kultura nie boli” zabytkowym lokalu powojennej Księgarni MDM przy ul. Koszykowej 34/50 właśnie rusza scena literacka. Festiwal kończy więc okres podróży po Warszawie, odbywał się m.in. w nieczynnej fabryce, opuszczonej szkole i na dworcu kolejowym.

„Po dziesięciu latach eksperymentów w przestrzeni miasta zapuszczamy korzenie. Od teraz każdy, kto czyta i kto chce być bliżej, pod tym adresem jest u siebie. Przez trzy festiwalowe dni i przez cały rok” – zaprasza Paulina Wilk.

[am]

Tematy: , , , , , ,

Kategoria: wydarzenia