Norwegia gościem honorowym tegorocznych Targów Książki w Warszawie

14 lutego 2022

Fundacja Historia i Kultura przekazała, że w 2022 roku Targi Książki w Warszawie odbędą się w dniach od 26 do 29 maja na Placu Defilad i w Pałacu Kultury i Nauki. W roli Gościa Honorowego wystąpi Norwegia.

Za udział Norwegii w roli gościa honorowego odpowiada NORLA (Norwegian Literature Abroad) w ścisłej współpracy z Ambasadą Królestwa Norwegii w Warszawie. Jak informują organizatorzy norweskiego wystąpienia, Polska jest ważnym rynkiem, na którym literatura norweska cieszy się dużym zainteresowaniem, zaczynając od kryminałów, przez nordycki noir, aż po książki dla dzieci i bajki. Polska literatura jest również dobrze przyjmowana w Norwegii – zajmuje piąte miejsce, jeśli chodzi o tłumaczenia z języków obcych.

„Cieszę się, że Norwegia będzie Gościem Honorowym tegorocznych Targów Książki w Warszawie. Dobra literatura może nas poruszyć, sprowokować i sprawi, że zrozumiemy jak wiele mamy ze sobą wspólnego; jest to coś, czego potrzebujemy bardziej niż kiedykolwiek, teraz, gdy staramy się wyjść z pandemii. Obecność Norwegii na targach przyczyni się do jeszcze szerszego udostępniania literatury norweskiej polskiej publiczności – z korzyścią zarówno dla autorów, jak i czytelników” – powiedziała Anniken Huitfeldt, Minister Spraw Zagranicznych Norwegii.

„Bardzo się cieszymy, że możemy być Gościem Honorowym Targów Książki w Warszawie. To świetna okazja, by po raz kolejny zaprezentować norweską literaturę i jej autorów na międzynarodowym rynku, tym razem polskim czytelnikom. W ciągu ostatnich pięciu lat język polski znalazł się w pierwszej dziesiątce języków w programie grantów na tłumaczenia przyznawanych przez NORLA. Twórczość wielu norweskich autorów jest już dostępna w polskim przekładzie, więc program literacki, który zaprezentujemy, pokaże wszystkie aspekty współczesnej literatury norweskiej” – dodała Margit Walsø, dyrektorka NORLA.

„Literatura norweska w roli głównej na Targach Książki w Warszawie to wspaniała wiadomość dla wielu czytelników, jest bowiem w Polsce bardzo ceniona i niezwykle popularna dzięki znakomitym autorom, doskonałym tłumaczom i wydawcom. To także docenienie polskiego rynku wydawniczego i Targów w Warszawie jako najważniejszego wydarzenia tej branży w Polsce” – skomentował Jacek Oryl, dyrektor Targów Książki w Warszawie.

Ekspozycja Norwegii będzie wyjątkowo duża. Znajdzie się w Sali Marmurowej i Sali Kisielewskiego, a także na stoisku ulokowanym w namiotowym pawilonie przed głównym wejściem do Pałacu Kultury i Nauki. Spotkania z norweskimi autorkami i autorami odbywać się będą na scenie głównej i mniejszej scenie przed pałacem. Fundacja Historia i Kultura zapowiada, że planowanych jest wiele wydarzeń, także online, zarówno dla czytelników, jak i branży wydawniczej.

Wstęp na Targi Książki w Warszawie ma być bezpłatny dla wszystkich zwiedzających, a część wydarzeń dostępna będzie za pośrednictwem mediów społecznościowych. Wszystkich uczestników targów obowiązywać będą procedury przeciwepidemiczne wynikające z powszechnie obowiązujących przepisów prawa i wytycznych odpowiednich organów.

[am]
fot. Fred Romero/Flickr

Tematy: , , ,

Kategoria: wydarzenia