Noc Opowiadań Iberyjskich we Wrocławiu

21 sierpnia 2018


Księgarnia Hiszpańska Elite we Wrocławiu zaprasza na wyjątkową wrześniową noc, podczas której zabrzmią, czytane w oryginale i w przekładach, najciekawsze opowiadania iberyjskie. Wydarzenie zapowiada 14. Międzynarodowy Festiwal Opowiadania, który odbędzie się w październiku.

Wrocławska Księgarnia Hiszpańska to miejsce unikatowe na mapie miasta. Pomiędzy regałami wypełnionymi polskimi, hiszpańskimi i portugalskimi książkami odbywają się liczne spotkania autorskie, dyskusje i premiery literackie, warsztaty językowe, a nawet kameralne koncerty. Tam też, jako zapowiedź 14. Międzynarodowego Festiwalu Opowiadania, odbędzie się Noc Opowiadań Iberyjskich.

W trakcie każdego z dwóch wieczorów, tuż przy wrocławskim Rynku, posłuchamy wybranych przez Marcina Kurka utworów hiszpańskich i portugalskich autorów, m.in. Pabla Garcíi Casado, Patricii Esteban Erlés, Rosy Montero, Adolfa Garcíi Ortegi oraz Any Maríi Shua. Posłuchamy ich w oryginale wraz z przygotowanymi specjalnie na tę okazję polskimi tłumaczeniami. I, jak zapowiada Marcin Hamkało, skorzystamy z muzyki i porozmawiamy szczerze o tym, co nam w duszy gra.

Noc Opowiadań Iberyjskich odbędzie się 7 i 8 września, w Księgarni Hiszpańskiej Elite przy ul. Szajnochy 5 we Wrocławiu. W oba wieczory start o godz. 18:00. Wstęp jest bezpłatny.

Wydarzenie zapowiada 14. Międzynarodowy Festiwal Opowiadania, który odbędzie się w dniach od 5 do 7 października. To wielowymiarowe święto krótkiej prozy, poświęcone promocji ambitnej książki, koncentrujące się na niebanalnej prezentacji form narracyjnych, badaniu oddziaływania literatury na inne dziedziny sztuki, pozwalające na wymianę doświadczeń twórców polskich i zagranicznych. MFO podejmuje także próby odtworzenia więzi między literaturą a tradycją opowieści ustnej. Centralnym nurtem MFO są prezentacje opowiadań prowadzone przez autorów w językach oryginalnych, z symultanicznie wyświetlanym tłumaczeniem, w zmienionej scenograficznie i co roku odmiennej lokalizacji. Podczas festiwalu gościć będą autorzy zagraniczni, którzy odczytają swoje premierowe opowiadania w nietypowej scenografii. Dodatkowo planowane są dwie premiery książkowe, dyskusje i warsztaty.

rys. Tomasz Broda, fot. MFO

Tematy: , , , , , , , ,

Kategoria: wydarzenia