Nino Haratischwili przyjeżdża w tym tygodniu do Polski. Spotkania w Warszawie i Krakowie

7 maja 2018


Nino Haratischwili, pochodząca z Gruzji, a mieszkająca i tworząca w Niemczech pisarka, którą polscy czytelnicy poznali m.in. za sprawą monumentalnej powieści „Ósme życie (dla Brilki)” odwiedzi w tym tygodniu nasz kraj. Autorka spotka się z czytelnikami w Warszawie i Krakowie.

[Uwaga! Spotkania ODWOŁANE z powodu choroby pisarki.]

Goethe-Institut zaprasza w czwartek 10 maja o godz. 18:00 na spotkanie z pisarką, które odbędzie się w Bibliotece Goethe-Institut przy ul. Chmielnej 13A w Warszawie. Dzień wcześniej, w środę 9 maja o godz. 18:30, zaplanowano podobne spotkanie w Goethe-Institut Krakau, przy Rynku Głównym 20 w Krakowie. Z pisarką obie rozmowy poprowadzi Anna Dziewit-Meller. Po zakończeniu spotkań będzie można zdobyć autograf Nino Haratischwili, a Wydawnictwo Otwarte prowadzić będzie sprzedaż książek w specjalnych cenach.

„Ósme życie (dla Brilki)” to monumentalna, przerażająca i piękna zarazem powieść, rozgrywająca się na tle zmieniającej się Europy XX wieku. Od pierwszej wojny światowej przez rewolucję październikową i drugą wojnę światową do początku XXI wieku. Od gruzińskich wybrzeży Morza Czarnego po Berlin, Paryż i Londyn. „Ósme życie” to jeden z najpiękniejszych, a jednocześnie dręczonych przeszłością głosów młodego pokolenia przypominający o wciąż nieodrobionej lekcji historii Europy. Te epicka, dramatyczna opowieść z pełnokrwistymi bohaterami i wielkimi namiętnościami pozwala spojrzeć na Gruzję inaczej.

„Dlatego, że wszyscy kojarzą Gruzję ze słońcem i gościnnością, ja chciałam pokazać mój kraj od innej strony. To, że Gruzja kojarzy się przede wszystkim ze śpiewem, z tańcem, z mitem wesołego Gruzina, wynika z tego, co się działo w Związku Radzieckim, bo to właśnie w Związku Radzieckim stworzono taki obraz Gruzina. Trzeba przyznać, że Gruzini chętnie przyjęli taki swój obraz, bo on im się podoba, lubią ten mit i pielęgnują go. Ale oprócz tego wizerunku Gruzina jako wesołego człowieka, który się kojarzy ze śpiewem i tańcem, w Gruzji jest wiele problemów wiele tragedii, wiele historii trudnych, które są warte opowiedzenia, i dlatego zdecydowałam się opowiedzieć o nich w swojej książce” ? mówiła Nino Haratischwili w rozmowie z Katarzyną Hagmajer-Kwiatek w radiowej Jedynce.

Nino Haratischwili, urodzona w 1983 roku w Tbilisi, to reżyserka teatralna i pisarka, która mieszka w Hamburgu. Od 1998 do 2003 roku kierowała niemiecko-gruzińską grupą teatralną „Fliedertheater”, prezentując liczne spektakle w Gruzji oraz w Niemczech. Studiowała reżyserię filmową w Tbilisi oraz teatralną w Akademii Teatralnej w Hamburgu ITMF. Od 2007 roku jej dramaty wystawiają niemieckie teatry. Jest laureatką licznych nagród, m.in. nagrody dla najlepszej sztuki teatralnej Heidelberger Stückemarkt 2008 i nagrody im. Adelberta von Chamisso. Jej debiut literacki, powieść „Juja”, znalazł się na długiej liście książek nominowanych do Niemieckiej Nagrody Literackiej (2010 r.) oraz na krótkiej liście książek nominowanych do nagrody literackiej programu „Aspekte” niemieckiej telewizji ZDF, w 2011 roku przyznano autorce nagrodę dla najlepszego debiutu Domu Budenbrooków w Lubece. Kolejna powieść autorki „Mój łagodny bliźniak” (2011, wydana w 2013 przez Wydawnictwo Muza, w tłumaczeniu Małgorzaty Bochwic-Ivanovskiej) została wyróżniona nagrodą wydawnictw niezależnych z Austrii, Niemiec i Szwajcarii. Na swoją trzecią powieść „Ósme życie (dla Brilki)” pisarka otrzymała stypendium Fundacji im. Roberta Boscha, które wykorzystała do przeprowadzenia kwerend w Rosji i Gruzji. Powieść została okrzyknięta w Niemczech literackim wydarzeniem 2014 roku. W 2018 roku pisarka otrzymała za tę powieść i za sztuki teatralne nagrodę im. Bertolta Brechta miasta Augsburg.

Anna Dziewit-Meller to urodzona w 1981 roku pisarka, dziennikarka i felietonistka „Tygodnika Powszechnego”. Jest współautorką (z Agnieszką Drotkiewicz) tomów wywiadów „Głośniej! Rozmowy z pisarkami” i „Teoria trutnia i inne. Rozmowy z mężczyznami”, a także bestsellerowej reporterskiej książki o Gruzji „Gaumardżos, opowieści z Gruzji” (Nagroda Magellana 2011), napisanej wspólnie z Marcinem Mellerem. W 2012 roku ukazała się jej debiutancka powieść „Disko”, nominowana do Nagrody Literackiej „Gryfia”, w 2016 roku ? „Góra Tajget”, w 2017 ? „Damy, dziewuchy, dziewczyny. Historia w spódnicy”, a w 2018 ? „Damy, dziewuchy, dziewczyny. Podróże w spódnicy”. Prowadzi autorski popularny kanał internetowy o książkach bukbuk.

Tematy: , , , , , , , , ,

Kategoria: wydarzenia