„Niewidzialne miasta” Italo Calvino w szóstej odsłonie cyklu „Literatura stosowana”

12 maja 2014

literatura-stosowana-calvino
Majowa odsłona cyklu Literatura Stosowana łączy siły z warszawską akcją Warszawa Czyta. W związku z tym najbliższe spotkanie, które odbędzie się we wtorek 13 maja o godzinie 19.00 w Barze Studio przy Teatrze Studio w Warszawie, poświęcone zostanie „Niewidzialnym miastom” Italo Calvino, czyli książce stanowiącej przedmiot dyskusji tegorocznej edycji akcji Warszawa Czyta.

Calvino pisał, że „czasem różne miasta następują po sobie w tym samym miejscu i pod tą samą nazwą, rodzą się i umierają nie znając się wzajemnie, pozbawione punktów stycznych”. Czy Warszawa jest takim niewidzialnym miastem? O czym opowiada arcydzieło Itala Calvina? Czy tylko niewidzialne miasta są idealne? Kiedy miasto jest potworem? Czy może być rajem? I co mają wspólnego literatura i urbanistyka? Na te i wiele innych pytań spróbują znaleźć odpowiedź zaproszeni goście. Rozmowę z udziałem tłumaczek Itala Calvina Aliny Kreisberg i Anny Wasilewskiej oraz Filipa Springera poprowadzi Juliusz Kurkiewicz

Spotkanie odbędzie się we wtorek, 13 maja, o godz. 19.00 w Barze Studio przy Teatrze Studio w Warszawie. Booklips.pl jest patronem medialnym tego wydarzenia.

Gośćmi wieczoru będą:

prof. Alina Kreisberg ? italianistka i romanistka, pracowniczka naukowa włoskiego Uniwersytetu G. d?Annunzio w Pescarze. Pierwsza polska tłumaczka Italo Calvino ? w 1972 roku w jej przekładzie ukazały się po raz pierwszy „Niewidzialne miasta”. Tłumaczka książek innych autorów włoskich, w tym Umberto Eco. Swoje prace naukowe publikowała między innymi w prestiżowym roczniku ?Studi di Grammatica Italiana dell?Accademia della Crusca?.

Filip Springer ? reporter i fotograf. Regularnie współpracuje z mediami ogólnopolskimi i lokalnymi. Publikował między innymi w ?Polityce?, ?Rzeczpospolitej?, ?Przekroju, ?Newsweeku?, ?Wysokich Obcasach?. Autor m.in. „Źle urodzonych. Reportaży o architekturze PRL”, „Zaczynu. O Zofii i Oskarze Hansenach” oraz „Wanny z kolumnadą. Reportaży o polskiej przestrzeni”.

Anna Wasilewska ? romanistka, członkini zespołu redakcyjnego ?Literatury na Świecie?. Od 1992 prowadzi dział literatury francusko- i włoskojęzycznej. Przekładała utwory m.in. Umberta Eco, Georges?a Pereca, Jacques?a Derridy, Jeana Geneta. Wydała tom rozmów: Od „Potockiego do Pereca. Pięć rozmów o literaturze francuskiej”. Autorka przekładu „Jeśli zimową nocą podróżny” Italo Calvino i posłowia do książki.

Literatura Stosowana to cykl spotkań z polskimi pisarzami, podczas których dowiecie się m.in. kto i dlaczego nie lubi podróżować, czy faktycznie prawdziwych Cyganów już nie ma, czy seriale są lepsze od książek a psy od kotów. No i co na to wszystko literatura. Autorem cyklu i prowadzącym spotkania jest Juliusz Kurkiewicz, redaktor ?Gazety Wyborczej? i ?Książek. Magazynu do Czytania?.

Tematy: , , , , , , , , , , , ,

Kategoria: wydarzenia