Niepokazywany wcześniej list George Sand na wystawie w Muzeum Fryderyka Chopina

11 czerwca 2019


Przez najbliższe dwa tygodnie, do 23 czerwca, na ekspozycji w Muzeum Fryderyka Chopina w Warszawie będzie można obejrzeć nowy obiekt ? niepokazywany wcześniej list francuskiej pisarki George Sand.

8-stronicowy autograf listu George Sand do François Rollinata z 26 lutego 1839 roku został wystawiony na sprzedaż 15 listopada 2018 roku w paryskim domu aukcyjnym Ader Nordmann. Obiekt zakupił Marek Keller, polski kolekcjoner i miłośnik sztuki, który postanowił przekazać go do zbiorów Muzeum Fryderyka Chopina.

Dokument zawiera szczegóły dotyczące słynnego pobytu George Sand i Chopina na Majorce. Pisarka adresuje swój list do jednego z paryskich przyjaciół, François Rollinata, a kreśli go tuż po powrocie z podróży na hiszpańską wyspę, odbytej na przełomie 1838 i 1839 roku. To właśnie w trakcie pobytu na Majorce zacieśnił się i pogłębił związek kompozytora z George Sand. W tym czasie ? pomimo pogarszającego się stanu zdrowia Chopina ? powstały jedne z jego najwybitniejszych dzieł.

Wartość literacka i faktograficzna korespondencji chopinowskiej jest niezaprzeczalna, zaś powiększanie kolekcji muzealiów związanych z Fryderykiem Chopinem stanowi jedno z najważniejszych zadań Instytutu Chopina. W zbiorach warszawskiego muzeum znajduje się największa na świecie kolekcja chopinianów, w tym bogaty zbiór ponad 122 listów. Wśród tych pisanych przez kompozytora istotne miejsce zajmują prywatne listy do rodziny, przyjaciół, a także korespondencja o charakterze oficjalnym (m.in. do wydawców, producenta fortepianów Camille?a Pleyela) oraz dotycząca historii spuścizny po Chopinie.

Dzięki zapoczątkowanej w 1999 roku współpracy muzeum z Markiem Kellerem, kolekcja powiększyła się w sumie o ponad 60 bezcennych obiektów, m.in. 11 prywatnych listów Chopina do Wojciecha Grzymały, pisanych z Paryża, Nohant i Chaillot w latach 1838?1849, 2 listy kompozytora do George Sand pisane z Paryża w 1846 i 1847 roku, czy słynny list do Marie de Rozieres pisany z Londynu w 1848 roku.

[am]
fot. i źródło: Narodowy Instytut Fryderyka Chopina

Tematy: , , , ,

Kategoria: wydarzenia