Nicholas Sparks przyjeżdża pod koniec października do Polski

13 października 2017


Nicholas Sparks, jeden z najpopularniejszych na świecie autorów powieści romantyczno-obyczajowych, odwiedzi Polskę. Pisarz spotka się pod koniec października z miłośniczkami swojej twórczości w Krakowie i Warszawie. Wizyta zbiega się z promocją nowej powieści „We dwoje”, która właśnie ukazała się na rynku nakładem wydawnictwa Albatros.

W piątek 27 października Sparks pojawi się w Krakowie w ramach 21. Międzynarodowych Targów Książki. Będzie podpisywał egzemplarze swoich powieści o 15:30 w centrum targowo-kongresowym EXPO Kraków w sali Wiedeń B. W sobotę 28 października zawita do Warszawy, gdzie o 12:00 spotka się z czytelniczkami w Empiku Arkadia.

Nicholas Sparks to jeden z najbardziej rozpoznawalnych i uwielbianych autorów powieści romantyczno-obyczajowych na świecie. Jego książki przełożono już na ponad 50 języków i jak dotąd sprzedano w nakładzie ponad 105 milionów egzemplarzy. Choć trudno w to uwierzyć, w jego rodzinie nie było tradycji pisarskiej. Młody Nicholas z wyróżnieniem ukończył liceum, zdobył stypendium uniwersyteckie i, znów ze świetnymi wynikami, uzyskał dyplom z? rachunkowości. Dwa razy próbował swoich sił w pisaniu, ale obie książki wylądowały na dnie szuflady. Przez parę lat po studiach imał się dorywczych prac, nie mogąc znaleźć sobie miejsca i celu w życiu. Światełkiem w tunelu była „Wokini”, książka napisana w 1990 roku we współpracy z Billym Millsem, rdzennym Amerykaninem, zdobywcą złotego medalu dla Stanów Zjednoczonych na olimpiadzie w Tokio. Odrzucona przez prestiżowe wydawnictwo Random House, publikacja sprzedała się ostatecznie w nakładzie 50 tysięcy egzemplarzy. A po latach stała się duchowym przewodnikiem dla milionów wyznawczyń Nicholasa Sparksa. W 1992 roku Sparks zajął się dystrybucją farmaceutyków i przeniósł z Sacramento w Kalifornii do Karoliny Północnej. To zajęcie nie zapowiadało, że wkrótce zostanie autorem bestsellerowych powieści.

Ale Nicholasa Sparksa wychowały kobiety  ?  silne, interesujące, o wspaniałych osobowościach i skomplikowanej psychice. Ogromny wpływ miała na niego matka ? zapalona czytelniczka, która miłość do literatury zaszczepiła synowi. Silna więź łączyła go też z siostrą, Daną, która zmarła w młodości. To właśnie jej optymizm często widać w bohaterkach jego powieści. I to dzięki nim obu w 1994 roku dwudziestoośmioletni Nicholas Sparks napisał „Pamiętnik”  ?  pełną dramatyzmu opowieść o trudnej miłości dziewczyny z zamożnego domu i ubogiego pracownika tartaku, którą od razu pokochały nastolatki, ich mamy i babcie. Bez wątpienia to kobiety nadały Sparksowi kierunek i im zawdzięcza swój sukces. Nie tylko matce i siostrze, lecz także byłej żonie Cathy, z którą przez dwadzieścia pięć lat łączyły go więzy małżeńskie, i z którą przyjaźni się do dziś; długoletnim współpracowniczkom: redaktorce i agentce; koleżankom po piórze i przyjaciółkom, które przez lata były jego doradczyniami, inspiratorkami i mentorkami; a przede wszystkim milionom czytelniczek i wiernych fanek, które pokochały jego styl i niecierpliwie wypatrują każdej kolejnej powieści.

To, co wydarzyło się po „Pamiętniku”, śmiało można nazwać niekończącym się pasmem sukcesów. Nie tylko pojawiły się kolejne bestsellery, ale też pierwsze, oparte na nich, filmy. Romantycznymi powieściami Sparksa zainteresowali się reżyserzy i producenci. Zaczęło się od adaptacji „Listu w butelce”, w której zagrali Kevin Costner i Robin Wright, potem była „Szkoła uczuć” (ekranizacja powieści „Jesienna miłość”). Największy rozgłos zdobył jednak trzeci z kolei film, „Pamiętnik”  ?  z doborową obsadą, w której nawet w drugoplanowych rolach wystąpiły gwiazdy, m.in.: James Garner, Sam Shepard, Gena Rowlands i Joan Allen. Ryan Gosling, który wcielił się w Noaha, od początku był numerem jeden na liście obsadowej reżysera. By dobrze przygotować się do swojej roli, na dwa miesiące przed rozpoczęciem zdjęć przeniósł się do Charleston w Południowej Karolinie. Rano pływał łódką po rzece, a w ciągu dnia, jak jego bohater, robił meble. Rachel McAdams pokonała w przesłuchaniu dziewięć innych aktorek (w tym Ashley Judd i Britney Spears), mimo że scenariusz otrzymała zaledwie dzień wcześniej. Po „Pamiętniku” zekranizowano „Noce w Rodanthe” z Diane Lane i Richardem Gere?em, „Szczęściarza” z Zakiem Ephronem i siedem kolejnych historii opartych na książkach Sparksa. Pisarz zawsze mocno angażował się w pracę nad filmami, a w 2012 roku założył nawet własną firmę producencką, Nicholas Sparks Productions, która odpowiadała za cztery ostatnie adaptacje jego powieści.

Myliłby się jednak ten, kto by sądził, że Sparks skupił się wyłącznie na podbijaniu box office?ów i list książkowych bestsellerów. Poświęca też czas na wspomaganiu słusznych inicjatyw. Jest pomysłodawcą programu twórczego pisania na swojej alma mater, Uniwersytecie Notre Dame, gdzie co roku funduje stypendia i staże oraz wspiera uczelniane bractwa. Wykształcenie jest dla niego kluczem do sukcesu, dlatego Sparks chętnie angażuje się w przedsięwzięcia edukacyjne. Sam jako uczeń korzystał ze stypendium sportowego, więc teraz chętnie i z sukcesami trenuje młodych lekkoatletów ze szkół publicznych w Karolinie Północnej. Od 2011 roku działa Fundacja Nicholasa Sparksa, która udziela wsparcia uczniom szkół średnich, którzy chcieliby kontynuować naukę w college?u.

W swojej poprzedniej książce, „Spójrz na mnie”, Sparks zrezygnował z nieskomplikowanej love story na rzecz historii z dreszczykiem. Umiejętnie mylił tropy, a zakończenie wywracało wszelkie przewidywania do góry nogami. Czytelnicy mieli niezłą zabawę, zgadując, o co naprawdę chodziło w tej książce i kto w rzeczywistości był czarnym charakterem. Niespodziewane zwroty akcji i nieprzewidywalność fabuły były dobrą odmianą, ale wierne czytelniczki zatęskniły za Nicholasem Sparksem, jakiego znają i uwielbiają. Ucieszy je więc z pewnością fakt, że pisarz właśnie wydał nową powieść „We dwoje”, która opowiada o bezwarunkowej miłości, wyzwaniach, którym trzeba sprostać, ryzyku, które należy podjąć, i nagrodzie, która przychodzi w najmniej spodziewanym momencie. Głównym bohaterem książki jest 32-letni Russell Green, który ma wspaniałą żonę, uroczą sześcioletnią córkę, karierę dyrektora reklamy oraz przepiękny dom w Charlotte. Żyje jak we śnie, a centrum jego wszechświata jest czarująca żona, Vivian. Ale na lśniącej powierzchni tej idealnej bańki mydlanej zaczynają pojawiać się rysy? Ku rozpaczy i zaskoczeniu Russa, jego życie niespodziewanie wywraca się do góry nogami. W ciągu kilku miesięcy Russ traci żonę i posadę. Musi zająć się córką i zaadaptować do nowej nieznanej rzeczywistości. Przyjdzie mu zmierzyć się z nieznanym, pokonać własne słabości, sięgnąć po umiejętności, z których nigdy nie korzystał. Czeka go wielki emocjonalny test, ale też? niespodziewana nagroda. Właśnie tę książkę pisarz przyjeżdża promować do Polski pod koniec października.

Tematy: , , , ,

Kategoria: wydarzenia