banner ad

Mrożek w Katowicach i w Krakowie

13 marca 2012

fot. Michał Kobyliński

W drugiej połowie marca do Polski przyjedzie Sławomir Mrożek. Pisarz spotka się ze swoimi czytelnikami w Katowicach i w Krakowie.

Wizyta związana jest z nadaniem mieszkającemu we Francji dramaturgowi tytułu doktora honoris causa Uniwersytetu Śląskiego. Korzystając z faktu, że 82-letni pisarz przyjedzie na uroczystość wręczenia tytułu, która odbędzie się w Teatrze Śląskim im. Stanisława Wyspiańskiego w Katowicach, Wydawnictwo Literackie postanowiło zorganizować dwa spotkania, aby dać czytelnikom rzadką okazję do zdobycia autografu pisarza.

Podpisywanie książek w Katowicach odbędzie się 23 marca w Księgarni Matras na ul. Stawowej 10 o godz. 17.00. Natomiast z krakowskimi czytelnikami dramaturg spotka się 26 marca w Księgarni Pod Globusem na ul. Długiej 1 o godz. 16.00.

Ze względów zdrowotnych Mrożek od 2008 roku mieszka w Nicei we Francji, gdzie klimat bardziej sprzyja wypoczynkowi. Co jakiś czas, przy okazji ważnych wydarzeń związanych ze swoją twórczością, stara się odwiedzać Polskę.

Podczas zaplanowanej wizyty pisarz będzie promował wydany w styczniu drugi tom „Dziennika”, obejmujący lata 70., kiedy to przebywał na emigracji, podróżując po Europie, Stanach Zjednoczonych i Ameryce Południowej. Mrożek z niespotykaną szczerością pisze o swych grzechach, kompleksach i nocach spędzonych w towarzystwie butelek wina lub whisky. Prywatne zapiski pomagają także zajrzeć w prywatny świat dramaturga – dzięki „Dziennikowi” z lat 70-tych odkrywamy Mrożka-kochanka, który tak samo często porzucał, jak i był porzucany. Dziennik jest też kopalnią wiedzy o genezie dzieł pisarza. Mrożek obszernie analizuje książki, które czyta oraz spiera się ze znanymi pisarzami i filozofami, co może być dla czytelników fascynującą intelektualną przygodą.

Tematy: , , , , ,

Kategoria: wydarzenia