Mity i ich współczesne interpretacje podczas Międzynarodowego Festiwalu Sztuki Opowiadania „Mito/logie” w Warszawie

4 listopada 2021

Od 17 do 21 listopada w Mazowieckim Instytucie Kultury w Warszawie odbędzie się 16. edycja Międzynarodowego Festiwalu Sztuki Opowiadania „Mito/logie”. Impreza gości artystów z całego świata, którzy w swoich opowieściach sięgają po tradycyjne eposy, mity i baśnie, tworzą autorskie interpretacje dzieł literackich, nawiązują do współczesnych historii i osobistych przeżyć.

„Mito/logie” to święto żywego słowa i towarzyszącej mu muzyki. Razem z mistrzami sztuki opowiadania wystąpią znakomici instrumentaliści, czerpiący ze źródeł muzyki tradycyjnej, klasycznej i współczesnej. Tegoroczna edycja festiwalu jest skupiona wokół pojęcia mitu i jego współczesnych interpretacji i scenicznych realizacji. Prezentowane spektakle będą prowokować pytanie: po co nam dziś mitologie? Jaką rolę mogą odgrywać dzisiaj te stare, święte opowieści? Czy poza archaicznym pięknem są jeszcze dla nas żywe, czy dotykają nas osobiście?

W ciągu 5 festiwalowych dni będzie można obejrzeć występy 40 artystów, 20 spektakli oraz 7 wydarzeń towarzyszących. W programie nie zabraknie widowisk czerpiących z różnych tradycji. Kersti Ståbi ze Szwecji przedstawi śpiewane eposy. Opowieści związane ze współczesną nauką zaprezentuje Clare Murphy z Irlandii, współpracująca z takimi instytucjami, jak Royal Shakespeare Company czy Globe Theater. Przedstawicielką z Francji będzie Francine Vidal – opowiadaczka-globtroterka, która po latach wędrówki zapuściła korzenie w Burgundii.

Kersti Ståbi podczas występu (fot. Jakob Siwek).

Opowieści o Mari Skłodowskiej-Curie w spektaklu „Promieniotwórcza. Z mitologii nauki” wygłosi Magda Lena Górska – polska opowiadaczka od lat mieszkająca i występująca we Francji. Artyści z Królestwa Niderlandów zaprezentują mity w rytmie hip-hopu. Spektakl „Hero(ine)” został zainspirowany książką Stephena Frya „Mythos. Mity greckie w nowej interpretacji”. Wśród zaproszonych artystów znalazł się – w tym roku online – Bob Bourdon/Robert Seven-Crows, reprezentujący rdzenny lud Mikmaków z Kanady.

Polscy artyści zaproszą na wydarzenia zarówno dla dorosłych, jak również dla młodzieży i dzieci. Opowiadacze z Grupy Studnia O. przygotowali specjalnie na festiwal spektakl „Uwaga! Przejścia nie ma. Mitologie rodzinne” z muzyką Serge’a Tamasa. Małgorzata Litwinowicz-Droździel zaprezentuje literacką opowieść „Kandyd, czyli optymizm” z muzyką Jolanty Kossakowskiej. Nie zabraknie słowiańskich wątków. Łukasz Szypkowski i Olena Yeremienko zabiorą widzów do barwnego świata bylin – staroruskich pieśni epickich. Szymon Góralczyk i ambientowy duet Mehehe (Barbara Songin i Helena Makuszewska) opowiedzą i wyśpiewają „Przez wodę, przez ogień. Mity słowiańskie”.

Zdjęcie ze spektaklu „Hero(ine)” (fot. Robin van Ryckeghem).

W tym roku po raz pierwszy w programie festiwalu znalazła się Scena Otwarta, na której wystąpią zaproszeni goście, reprezentujący coraz większe i aktywniejsze środowisko rodzimych opowiadaczy. Ponadto w czasie pomiędzy spektaklami czeka na widzów niespodzianka, czyli Latająca Scena Improwizowanych Opowieści prowadzona przez Witolda Vargasa.

Kulminacją festiwalu będzie sobotnia Noc opowieści, podczas której wystąpią wszyscy festiwalowi goście. Opowieści i muzyka będą płynęły na scenie Mazowieckiego Instytutu Kultury do północy, a może i dłużej…

Pełna informacja o programie, cenach biletów i innych szczegółach znajduje się na stronie Mazowieckiego Instytutu Kultury.

[am]

Tematy: , , , , ,

Kategoria: wydarzenia