„Miliony mostów” na Międzynarodowych Targach Książki w Warszawie 2023. Przedstawiono literacki program gościa honorowego – Ukrainy

25 kwietnia 2023

Poznaliśmy literacki program Ukrainy, która będzie gościem honorowym Międzynarodowych Targów Książki w Warszawie. Literackie wydarzenia z udziałem ukraińskich autorów i wydawców odbędą się pod hasłem „Miliony mostów”. Targi zapowiedziane są w dniach 25-28 maja w Pałacu Kultury i Nauki oraz na Placu Defilad.

Stoisko Ukrainy zlokalizowane będzie w Sali Marmurowej Pałacu Kultury i Nauki pod numerem 120. Można tam będzie kupić książki po ukraińsku z oferty około 45 wydawców, spotkać ukraińskich autorów i przedstawicieli świata literackiego, nawiązać kontakty branżowe z agentami i wydawcami. Miejsce do spotkań z publicznością na stoisku ukraińskim pomieści wybrane wydarzenia i kącik z aktywnościami dla dzieci. Niezależnie na targach działać będzie księgarnia z książkami ukraińskich autorów w polskim tłumaczeniu i publikacjami o Ukrainie.

Jak przekazano podczas wtorkowej konferencji, do Warszawy przyjedzie ponad 30 autorek i autorów z Ukrainy, którzy w ciągu czterech targowych dni wezmą udział w 40 wydarzeniach literackich. Gośćmi będą m.in. Jurij Andruchowycz, Ostap Sływynski, Jurij Wynnyczuk, Switłana Taratorina, Kateryna Babkina czy Hałyna Kruk.

Program obejmie spotkania autorskie, dyskusje literackie czy sesje autografów. Będą też zajęcia dla najmłodszych czytelników i występ z udziałem muzyków z Ukrainy na plenerowej scenie targów. Wśród wydarzeń branżowych znajdą się spotkania poświęcone przekładom literackim i aktualnej sytuacji ukraińskiego rynku wydawniczego oraz gala wręczenia nagrody Drahoman, organizowana przez Instytut Ukraiński, Ukraiński Instytut Książki oraz Pen-Ukraine.

Na targach odbędzie się też polsko-ukraiński projekt literacki – festiwal „Siła Słowa – literackie dialogi polsko-ukraińskie”. „To cykl spotkań i rozmów pisarzy, dziennikarzy, intelektualistów z Polski i Ukrainy, służący prezentacji dokonań i wymianie myśli, który podkreśla rolę literatury w kształtowaniu ponadczasowych wartości, takich jak wolność, godność, honor, odwaga czy poczucie wspólnoty i solidarność, tak ważnych, w czasach gdy za naszą granicą toczy się wojna” – wyjaśnia organizator targów, Fundacja Historia i Kultura.

Program targowego festiwalu powstał we współpracy Instytutów Książki z Ukrainy i Polski oraz organizatora targów. Pisarzom z Ukrainy towarzyszyć będą w literackich rozmowach cenieni polscy twórcy, m.in.: Andrzej Sapkowski, Jakub Małecki, Justyna Bednarek, Bohdan Zadura, Paweł Sołtys czy Rafał Kosik. Spotkania odbywać się będą po polsku i ukraińsku, większa część z nich zostanie zarejestrowana i udostępniona na profilu targów na Facebooku oraz na kanale YouTube Fundacji Historia i Kultura.

W Międzynarodowych Targach Książki w Warszawie uczestniczyć będzie blisko 500 wystawców oraz kilkuset twórców z Polski i 14 innych krajów. Targom towarzyszą festiwale, strefy tematyczne i wydarzenia branżowe, m.in.: Festiwal Komiksowa Warszawa, Festiwal Kryminalna Warszawa, Dzień Reportażu z Nagrodą im. Ryszarda Kapuścińskiego, Międzypokoleniowy Festiwal Literatury dla Dzieci „Ojce i dziatki”, konferencja „Czytelnictwo dla Demokracji” oraz wspomniany już festiwal „Siła Słowa”.

Wydarzenia przez cztery dni przygotowano na dwóch scenach i w siedmiu salach. Autorów można będzie też spotkać i poprosić o autograf na stoiskach wydawców. Wybrane punkty programu transmitowane będą w mediach społecznościowych targów. Organizatorem imprezy jest Fundacja Historia i Kultura.

Poniżej możecie obejrzeć zapis konferencji, podczas której przedstawiono program gościa honorowego targów:

[am]
fot. mat. prasowe FHiK

Tematy: , , , , , , , , , ,

Kategoria: wydarzenia