Międzynarodowe Targi Książki w Krakowie odwołane z powodu nasilającej się pandemii

5 października 2020

W tym roku, po raz pierwszy w historii wydarzenia, Międzynarodowe Targi Książki w Krakowie się nie odbędą. Organizatorzy zdecydowali się na taki krok z powodu nasilającej się pandemii koronawirusa.

„Była to trudna decyzja, tym bardziej, że od 1997 roku ostatni weekend października w Krakowie zawsze przebiegał pod znakiem literatury. Jest nam bardzo przykro, że czytelnicy nie będą mogli spotkać się z pisarzami, których tak licznie na swoje stoiska zapraszali wydawcy, a na literackiej mapie spotkań nagle zabraknie miejsca, które łączyło wszystkich 'ludzi książki’ – pisarzy, księgarzy, tłumaczy, ilustratorów, bibliotekarzy, edytorów…” – piszą organizatorzy.

Rosnąca fala zachorowań, lęk przed chorobą czy tylko potencjalną prewencyjną kwarantanną spowodował, że wielu wydawców i autorów zrezygnowało z udziału w targach. Mimo iż od lipca w kraju – również w Krakowie – z powodzeniem odbywają się imprezy targowe w nowym reżimie sanitarnym, i tak miało przebiegać także krakowskie święto książki, ostatecznie lęk przed wirusem zwyciężył. „Wzrastająca liczba zachorowań w Małopolsce, ilość 'żółtych’ i 'czerwonych’ miejsc na mapie Polski również budzi u wielu osób niepokój. Z pewnością obecna sytuacja nie pozwoliłaby na organizację Targów w takim kształcie, jaki wszyscy znamy ani na realizację wszystkich pomysłów, zaplanowanych na ten rok” – tłumaczą organizatorzy.

Tegoroczna edycja Międzynarodowych Targów Książki w Krakowie miała odbyć się w nowej formule. Żeby w budynku mogło przebywać mniej osób, wprowadzono wejściówki na trzygodzinne tury i wydłużono godziny otwarcia. Każdemu odwiedzającemu zamierzano sprawdzić bezdotykowo temperaturę. Przygotowywano stoiska wyposażone w osłonę z Plexi i szersze przejścia. Spotkania z pisarzami miały odbywać się wyłącznie w specjalnie do tego celu przygotowanej strefie, gdzie stanowiska zostałyby osłonięte w podobny sposób, a czytelnicy staliby w kontrolowanej przez ochronę kolejce. Pierwsze pogłoski, że organizatorzy wycofują się z przygotowania tegorocznej edycji imprezy pojawiły się pod koniec ubiegłego tygodnia.

„Z dużym żalem musieliśmy podjąć taką decyzję, wiedząc, że rozczarujemy wielu fanów książek, którzy niecierpliwie czekali na możliwość kupienia biletu wstępu. Przepraszamy za to rozczarowanie. Postaramy się, aby niektóre planowane podczas tarów wydarzenia, debaty czy spotkania odbyły się wirtualnie, w tym m.in. przyznanie Nagrody w Konkursie im. Jana Długosza. Przede wszystkim jednak chcemy wrócić za rok – z rozmachem i z nowymi pomysłami” – zapewniają przedstawiciele spółki Targi w Krakowie.

Z tradycyjnej formy imprezy zrezygnowali wcześniej już organizatorzy Międzynarodowych Targów Książki we Frankfurcie, które miały odbyć się w dniach od 14 do 18 października. Tam na szybszą decyzję wpłynęły wymogi wprowadzone przez niemieckie władze pod koniec sierpnia, a obowiązujące od 1 października. Praktycznie uniemożliwiały one udział w targach europejskim wystawcom i odwiedzającym.

[am]

Tematy: , , ,

Kategoria: wydarzenia