MiedziankaFest zmienia formułę i rusza w Polskę. Festiwal będzie miał wędrowny charakter
W 2022 roku MiedziankaFest powraca w zupełnie nowej, wędrownej formule. W związku z tym zmienia się też nazwa wydarzenia – organizatorzy postanowili przemianować festiwal na Miedziankę po Drodze.
Od 2017 roku Filip Springer przygotowywał festiwal w dawnym mieście na Dolnym Śląsku, które zniknęło z powierzchni ziemi i zostało opisane w jego książce reportażowej „Miedzianka. Historia znikania”. Co roku do gminy Janowice, gdzie znajdowała się miejscowość, ściągali czytelnicy spragnieni spotkań z literaturą faktu w otoczeniu pięknej przyrody. W ostatnich dwóch latach festiwal nie odbywał się z powodu pandemii koronawirusa. Teraz organizatorzy reaktywują wydarzenie w zmienionej formule i pod nową nazwą: Miedzianka Po Drodze.
Dlaczego zmiany? Powód jest prosty: festiwal przerósł Miedziankę. „Pandemia nam tę imprezę zawiesiła, ale dała też dwa lata na namysł. Bo po ostatniej edycji w 2019 roku wiadomym było, że Miedzianka jest zbyt mała i zbyt krucha na taką imprezę. Nie mieściliśmy się już tam, zadeptywaliśmy ją i przy okazji gubiliśmy kameralny charakter tego wydarzenia. Od początku chcieliśmy, by nasz festiwal dawał publiczności, autorkom, autorom i nam możliwość spokojnego, cichego spotkania z literaturą i krajobrazem. Za pierwszym razem to się udało, za trzecim nie udało się w ogóle. W tłumie takie spotkanie nie jest po prostu możliwe. A my nie mamy fetyszu skali – nie chcemy być ciągle coraz więksi” – tłumaczy Filip Springer na swoim profilu na Facebooku.
„Zgentryfikowaliśmy też tym festiwalem to miejsce – wzrosły tam ceny ziemi, pojawiają się nowe biznesy i pomysły na kapitalizowanie tego miejsca. Ja z przerażeniem czytam w social mediach, że ktoś jest tak oczarowany Miedzianką, że musi sobie tam wybudować letni domek. Wiemy, że mieliśmy wpływ na zainicjowanie tych procesów, bierzemy na siebie i ja osobiście też biorę za to odpowiedzialność. Ale nie chcemy brać w tym udziału. Zbyt wiele jest w Polsce miejscowości, które zostały zadeptane tylko dlatego, że były fajne” – dodaje.
W związku z tym zdecydowano, że w tym roku to nie publiczność będzie musiała przyjechać do Miedzianki, a Miedzianka przyjedzie do publiczności. Da to możliwość uczestniczenia w imprezie osobom wykluczonym transportowo. Wędrowna forma festiwalu pozwoli też zmniejszyć wpływ tego wydarzenia na środowisko. „Wobec wyzwań klimatycznych, jakie stoją przed nami, szukaliśmy takiego sposobu organizacji festiwalu, który maksymalnie zmniejszy jego ślad ekologiczny” – zauważa Springer.
Festiwal w nowej formie trwać będzie dłużej. Zacznie się w piątek, 26 sierpnia, w Miedziance cyklem dwudniowych warsztatów. Już w niedzielę – 28 sierpnia festiwalowa kolumna kamperów wyruszy w liczącą prawie 700 kilometrów podróż przez Polskę. Przez następnych siedem dni Miedzianka po Drodze odwiedzi siedem miast – mniejszych i odrobinę większych, ale nie tych największych – a w sobotę 3 września dotrze do ostatniego z nich. To właśnie po drodze odbędą się spotkania z pisarkami i pisarzami, warsztaty, koncerty, spacery i zajęcia dla dzieci. Ilość wydarzeń festiwalowych względem poprzednich edycji zostanie utrzymana, odbędą się one jednak na trasie przejazdu festiwalu.
Zakorzenienie w krajobrazie to znak firmowy MiedziankiFest i organizatorzy nie chcą z tego zrezygnować podczas Miedzianki po Drodze. Mimo że festiwal opuszcza dotychczasowe miejsce, zamierza nadal w swojej formie podkreślać przywiązanie do pejzażu. Dlatego lokalizacje spotkań i wydarzeń festiwalowych w kolejnych miastach będą to uwzględniały.
Festiwal ma też jeszcze bardziej niż wcześniej otworzyć się na literaturę bez względu na gatunek. Choć jego organizatorem jest Instytut Reportażu, to w programie nie zabraknie miejsca dla powieści, eseju, poezji czy literackiego eksperymentu między gatunkami. Temat tegorocznej edycji festiwalu będzie związany z wyzwaniami antropocenu. Manifest programowy festiwalu zostanie ogłoszony na początku czerwca, także wtedy poznamy zaproszonych autorów i autorki.
Spotkania autorskie na trasie festiwalu będą transmitowane online. Rozmowy z autorkami i autorkami opublikuje Audioteka w formie podcastu „Mówi Miedzianka”.
[am]
fot. mat. prasowe
Kategoria: wydarzenia