Matthias Nawrat przyjedzie w czerwcu do Polski promować najnowszą powieść „Wszystkie śmierci dziadka Jurka”

25 maja 2016

Nawrat_Matthias_w_Polsce
Matthias Nawrat, urodzony w Opolu i żyjący od 10 roku życia w Niemczech pisarz ma na swoim koncie trzy ciepło przyjęte książki. Ostatnia, „Wszystkie śmierci dziadka Jurka”, nakładem wydawnictwa Bukowy Las ukaże się w czerwcu na polskim rynku. W związku z premierą autor przyjedzie do Polski ? odwiedzi rodzinne miasto, a także Warszawę i Wrocław.

„Wszystkie śmierci dziadka Jurka” to historia rodzinna na tle historii Polski. Zabawna, wzruszająca i niezwykła. Jej kanwą uczynił Nawrat opowieści swojego dziadka Jurka ? zasłyszane bezpośrednio przez narratora (wnuczka) lub członków rodziny. Ponieważ ów dziadek urodził się przed wojną w Warszawie, a po wojnie trafił na tzw. Ziemie Odzyskane, do Opola, tłem tych opowieści jest w gruncie rzeczy historia Polski od czasów okupacji po ostatnie lata PRL-u. Wydarzeniem uruchamiającym film wspomnień jest rzeczywista śmierć dziadka, na którego pogrzeb przyjeżdża narrator, wracając tym samym do swojej przeszłości.

Książka Nawrata to współczesna opowieść łotrzykowska, która grozie i mrokowi czasów, w jakich przyszło żyć bohaterowi, przeciwstawia humor (często czarny) i życiową mądrość oraz po prostu spryt, broniący przed opresyjnością czasów i systemów w zmieniającej się Europie. Pomysłowość, jaką w tak rozumianej strategii przeżycia przejawia dziadek Jurek, powoduje, że zmartwychwstaje z kolejnych swoich śmierci, których nie miał prawa przeżyć. Wszystko to sprawia, że jest to książka śmieszna, groteskowa i smutna na przemian ? jak samo życie.

Niemiecka prasa chwaliła kunszt języka i subtelną ironię autora. Krytycy odnaleźli w książce wpływy Roberta Walsera czy Thomasa Bernharda, ale też wschodnioeuropejskich twórców: Bohumila Hrabala, Sławomira Mrożka, Witolda Gombrowicz czy Stanisława I. Witkiewicza.

Poniżej przedstawiamy plan spotkań Matthiasa Nawrata w Polsce:

WARSZAWA: dwa spotkania w ramach Big Book Festivalu (Blok Premiery)
12 czerwca (niedziela) – godz. 16, Pałac Szustra, ul. Morskie Oko 2, Park Morskie Oko. Spotkanie poprowadzi Wojciech Kuczok.
Godz. 18 – debata Kto ukradł Niemcom literaturę

WROCŁAW:
16 czerwca 2016 (czwartek), godz.18.00, Proza, klub Wrocławskiego Domu Literatury, Przejście Garncarskie 2. Spotkanie poprowadzi profesor Andrzej Zawada.

OPOLE: spotkanie w ramach Festiwalu Książki w Opolu
18 czerwca (sobota), godz. 15.00, Wojewódzka Biblioteka Publiczna. Spotkanie poprowadzi Monika Bednarz-Wójcik.

Urodzony w 1979 roku w Opolu Matthias Nawrat jako dziesięciolatek przeprowadził się z rodziną do Bambergu. Studiował we Freiburgu i Heidelbergu biologię, później creative writing w Szwajcarskim Instytucie Literatury w Biel. Za debiutancką powieść „Wir zwei allein” (2012) otrzymał m.in. Nagrodę Promocyjną im. Adelberta von Chamisso, przyznawaną pisarzom niemieckim obcego pochodzenia. Również jego druga powieść „Unternehmer” (2014) została wyróżniona kilkoma nagrodami. Za tę i najnowszą powieść, czyli „Wszystkie śmierci dziadka Jurka”, Nawrat otrzymał w marcu 2016 roku nagrodę Alfreda Doeblina dla młodych pisarzy. Aktualnie autor mieszka w Berlinie.

fot. Sebastian Hänel

Tematy: , , , , , , , ,

Kategoria: wydarzenia