Markus Zusak w Warszawie ? transmisję spotkania z australijskim pisarzem będzie można zobaczyć w sieci

2 października 2019


Australijski pisarz Markus Zusak przybył do Warszawy. Dziś, tj. w środę 2 października,
autor m.in. bestsellera „Złodziejka książek” i wydanej niedawno nakładem Wydawnictwa Nasza Księgarnia nowej powieści „Gliniany most”, spotka się z czytelnikami w redakcji „Gazety Wyborczej”. Rozmowę pisarza z Natalią Szostak będzie można oglądać na żywo w sieci.

Markus Zusak jest autorem pięciu książek, w tym światowego bestsellera „Złodziejka książek”, przetłumaczonego na ponad 40 języków. Jego pierwsze trzy powieści („Moje tak zwane życie”, „Walczący Ruben Wolfe” i nietłumaczona na język polski „When Dogs Cry”, wydana też jako „Getting the Girl”), ukazały się w latach 1999?2001, zdobywając nagrody w Australii i USA. „Posłaniec” oraz „Złodziejka książek” otrzymały wiele wyróżnień literackich, wielokrotnie były nagradzane przez czytelników oraz zajmowały wysokie miejsca na listach bestsellerów.

Najnowsza powieść Zusaka ? „Gliniany most” ? w USA, Wielkiej Brytanii i Australii opublikowana została w październiku 2018 roku. Polskie wydanie miało premierę 15 maja 2019 roku nakładem Wydawnictwa Nasza Księgarnia. To poetycka, wielowarstwowa, pełna zwrotów akcji i retrospekcji saga rodzinna. Tak mówi o niej autor: „Clay Dunbar buduje most z wielu powodów: dla braci, żeby uhonorować rodziców, ale również po to, by ocalić siebie. By stał się cud”.

Markus Zusak w Warszawie.

Czytelnicy musieli czekać na nową książkę Zusaka aż 13 lat, ponieważ pisarz nie uznaje półśrodków i porzucał wersje manuskryptu, z których nie był zadowolony. „Kiedy byłem dzieckiem, przegrałem wyścigi, choć byłem pewien, że wygrałem. Po wyścigach poskarżyłem się tacie, który powiedział, że też był pewien mojej wygranej. Ale potem powiedział mi, że po prostu nie wygrałem z wystarczającą przewagą, trzeba wygrywać tak, żeby nikt nie mógł tego podważyć. Z pisaniem jest podobnie” ? mówi autor.

Praca nad „Glinianym mostem” przypominała Zusakowi „mistrzostwa świata ze samym sobą”. Książka może być zaskoczeniem, ale też czytelniczym wyzwaniem dla tych, którzy znają jedynie „Złodziejkę książek”. „Nie przepraszam za żadną rzecz, którą znajdziecie w książce. Wszystko jest dokładnie tak, jak tego chciałem. Jeśli ktoś jej nie przeczyta, to w porządku. Ale jeśli nie podda się, zostanie sowicie wynagrodzony” ? komentuje pisarz.

Spotkanie z Markiem Zusakiem, które odbędzie się w środę, 2 października, o godz. 18:00 w warszawskiej siedzibie „Gazety Wyborczej”, możecie oglądać na żywo m.in. na profilu „Książek. Magazynu do czytania” na Facebooku.

fot. (1) Hugh Stewart, (2) Nasza Księgarnia

Tematy: , , , , , ,

Kategoria: wydarzenia