Markus Zusak, autor „Złodziejki książek” i „Glinianego mostu”, przyjedzie do Polski!

26 lipca 2019


Pochodzący z Australii Markus Zusak, autor bestsellerowych powieści „Złodziejka książek” i „Gliniany most”, przyjedzie do Polski. Pisarz spotka się z czytelnikami w środę 2 października w Warszawie.

„Uwielbiam odwiedzać kraje i spotykać się z czytelnikami” ? mówił w jednym z wywiadów Markus Zusak. „Ludzie zawsze przychodzą po podpisy i mówią: 'Och, musisz być wyczerpany!’. Cóż, nie do końca ? to jest ten radosny i łatwy etap. Najtrudniejsze jest pisanie książki. Spotykanie się z ludźmi, którzy kochają książki, nie jest żadnym przykrym obowiązkiem. Alternatywą są ci, których literatura w ogóle nie obchodzi, więc spotkania z czytelnikami są tak naprawdę zaszczytem”.

Polscy wielbiciele prozy australijskiego pisarza mogą więc już szykować książki na autografy. Markus Zusak odwiedzi Polskę na początku października. Przewidziano tylko jedno spotkanie dla szerokiego grona czytelników, które odbędzie się w środę 2 października o godz. 18:00 w Centrum Premier w siedzibie Agory przy ul. Czerskiej 8/10 w Warszawie. Na wydarzenie obowiązuje bezpłatna rejestracja. Można jej dokonać, klikając tutaj.

Markus Zusak jest autorem pięciu książek, w tym światowego bestsellera „Złodziejka książek”, przetłumaczonego na ponad czterdzieści języków. Od pierwszego wydania w 2005 roku powieść znajduje się na liście bestsellerów „New York Timesa” (czyli już ponad dekadę!), co czyni Zusaka jednym z najbardziej znanych pisarzy australijskich.

Jego pierwsze trzy powieści („Moje tak zwane życie”, „Walczący Ruben Wolfe” i nietłumaczona na język polski „When Dogs Cry”, wydana też jako „Getting the Girl”), ukazały się w latach 1999?2001, zdobywając nagrody w Australii i USA. „Posłaniec” oraz „Złodziejka książek” otrzymały wiele nagród literackich, wielokrotnie były nagradzane przez czytelników oraz zajmowały wysokie miejsca na listach bestsellerów. W roku 2014 Zusak otrzymał nagrodę American Library Association?s Margaret Edwards za istotny wkład w literaturę młodzieżową za całokształt twórczości od powieści „Moje tak zwane życie” po „Złodziejkę książek”.

W 2013 roku „Złodziejka książek” została sfilmowana. Adaptację wyprodukowała wytwórnia 20th Century Fox. W filmie wyreżyserowanym przez zdobywcę nagrody Emmy, Briana Percivala („Downton Abbey”), zagrali m.in.: Geoffrey Rush („Blask”, „Jak zostać królem”), Emily Watson („Przełamując fale”, „Anna Karenina”) oraz Sophie Nelisse („Pan Lazhar”) jako Liesel Meminger, tytułowa złodziejka książek.

Najnowsza, długo wyczekiwana książka Zusaka ? „Gliniany most” ? w USA, Wielkiej Brytanii i Australii ukazała się w październiku 2018 roku. Polscy czytelnicy mogą ją przeczytać od maja 2019 roku. Powieść opowiada o pięciu braciach Dunbar, którzy mieszkają w pogrążonym w chaosie domu bez dorosłych. Pewnego dnia nagle pojawia się ojciec, który porzucił ich po śmierci matki chłopców. Teraz chce, żeby jeden z nich wybudował z nim most. Niespodziewaną propozycję przyjmuje Clay, dręczony skrywaną od dawna tajemnicą. Dlaczego jest tak zdruzgotany? I dlaczego musi podjąć się tego niezwykłego wyzwania? Tak mówi o książce autor: „Clay Dunbar buduje most z wielu powodów: dla braci, żeby uhonorować rodziców, ale również po to, by ocalić siebie. By stał się cud”. „Gliniany most” ukazał się nakładem wydawnictwa Nasza Księgarnia.

[am]
fot. National Library of Australia

Tematy: , , , , , , ,

Kategoria: wydarzenia