Margaret Atwood spotka się online z polskimi czytelnikami! Wydarzenie nie będzie archiwizowane, można w nim wziąć udział tylko w czasie rzeczywistym

18 stycznia 2021

W środę 20 stycznia 2021 roku kanadyjska pisarka Margaret Atwood spotka się z polskimi czytelnikami w ramach Literackiego Sopotu. Z uwagi na obostrzenia wynikające z pandemii koronawirusa rozmowa odbędzie się online. Organizatorzy zastrzegają, że wydarzenie ma być dostępne tylko w czasie rzeczywistym i nie zostanie zarchiwizowane. Jeśli więc chcemy wziąć w nim udział, warto zapisać sobie termin.

„Starania o przyjazd Margaret Atwood na festiwal Literacki Sopot podjęłyśmy pod koniec 2019 roku z myślą o kanadyjskiej edycji festiwalu. Chciałyśmy, aby dystopijne wizje świata autorki 'Opowieści podręcznej’ wybrzmiały obok debat poświęconych m.in. antropocenowi i prawom pierwszych mieszkańców Kanady. Niestety pandemia udaremniła ten plan” – wyjaśnia Joanna Cichocka-Gula, dyrektorka Goyki 3 Art Inkubator, producenta festiwalu Literacki Sopot.

Organizatorki nie zrezygnowały z pomysłu i kiedy w Polsce rozpoczęły się protesty w obronie praw społeczności LGBT+ i praw kobiet, ponowiły zaproszenie, które od razu zostało przyjęte. Niestety z uwagi na pandemię kanadyjska pisarka nie może przyjechać do Polski osobiście. Spotka się jednak z czytelnikami wirtualnie. Styczniowy termin spotkania nie jest przypadkowy. „Rozpoczynamy rok 2021 ważnym wydarzeniem, które otworzy obchody dziesięciolecia festiwalu Literacki Sopot” – komentuje dodaje Cichocka-Gula.

Spotkanie online z Margaret Atwood poprowadzi Sylwia Chutnik. Wydarzenie rozpocznie się w środę 20 stycznia o godz. 17:45 i będzie dostępne online tylko i wyłącznie w trakcie jego trwania. Nie będzie więc możliwości zobaczenia rozmowy później.

Tłumaczenie na język polski i polski język migowy pojawi się na profilu Literackiego Sopotu na Facebooku, natomiast z wersji anglojęzycznej będzie można skorzystać na profilu Goyki 3 Art Inkubator na Facebooku.

Margaret Atwood, której dzieła wydane zostały w czterdziestu pięciu krajach, jest kolejną gwiazdą literatury zaproszoną na spotkanie z polskimi czytelnikami przez organizatorów Literackiego Sopotu. Festiwal istnieje od 2012 roku i zawsze odbywa się w drugiej połowie sierpnia. Każdego roku organizatorki wybierają jeden kraj, którego literatura jest wiodącym motywem festiwalowych wydarzeń. W roku 2020 uczestnicy i uczestniczki mieli okazję zgłębić literaturę i kulturę Kanady, natomiast w roku 2021 motywem przewodnim Literackiego Sopotu będzie literatura włoska.

Festiwal Literacki Sopot ma na celu nie tylko promocję literatury i czytelnictwa, ale przede wszystkim jest doskonałą okazją do spotkań z gośćmi, którzy dzielą się swoją wrażliwością i zmysłem obserwacji. Organizatorki festiwalu, dostarczając materiału do przemyśleń, stwarzają okazje, aby w miejscach nie zawsze konwencjonalnych zastanowić się nad sprawami ważnymi, o których w otaczającej nas rzeczywistości coraz częściej się zapomina.

[am]

Tematy: , , , , ,

Kategoria: wydarzenia