Margaret Atwood pod lupą. O fenomenie pisarki w najbliższy czwartek w Big Book Cafe w Warszawie

17 lutego 2020


Od „Kobiety do zjedzenia” do „Testamentów” ? w centrum literackim Big Book Cafe w Warszawie 20 lutego odbędzie się spotkanie poświęcone twórczości Margaret Atwood, jednej z najsławniejszych obecnie pisarek świata.

„Testamenty” Margaret Atwood były najbardziej oczekiwaną premierą literacką ubiegłego roku. W Polsce książka ukazuje się pod koniec lutego (nakładem wydawnictwa Wielka Litera, w tłumaczeniu Pawła Lipszyca). Za sprawą spektakularnego powrotu do świata Gileadu, fundamentalistycznej dyktatury stworzonej przez Atwood w „Opowieści podręcznej”, a przede wszystkim dzięki sukcesowi opartego na książce serialu, kanadyjska pisarka stałą się w ostatnich latach ikoną kultury masowej.

Niektórzy twierdzą, że za decyzją autorki o napisaniu ciągu dalszego kultowej książki z 1985 roku stał właśnie serial i perspektywa natychmiastowego przeniesienia na ekran nowej powieści. Jesienią ubiegłego roku producenci potwierdzili plany sfilmowania „Testamentów”. Sama autorka tak tłumaczyła powstanie książki: „Zawsze mówiłam 'nie’, gdy proszono mnie o napisanie drugiej części. Ale jako że zaczęliśmy zbliżać się do Gileadu, zamiast się od niego oddalać, ponownie to przemyślałam”.

Wprawdzie drugi i trzeci sezon „Opowieści podręcznej” wyszedł poza fabułę książki, autorka konsultowała tworzone scenariusze. Chociaż nie miała pełnego wpływu na pracę scenarzystów, nierzadko decydowali się uwzględniać jej rozmaite sugestie.

W „Testamentach” pisarka zamiast kontynuować historię Offred, tytułowej Podręcznej, uwięzionej w totalitarnym państwie, w którym kobiety są ubezwłasnowolnione, a ich obowiązkiem jest rodzenie dzieci, zdecydowała się na szerszą perspektywę i opowieść o losach złowrogiej dyktatury. Akcja powieści rozgrywa się piętnaście lat po wydarzeniach z pierwszej części. Bohaterkami są trzy kobiety, w różny sposób związane z Gileadem. Jedna to dziewczyna z Kanady, która dowiaduje się, że urodziła się w opresyjnym państwie, z którym graniczy jej obecna ojczyzna. Druga w Gileadzie dorasta. Trzecią bohaterkę czytelnicy „Opowieści podręcznej” już znają ? to bezwzględna strażniczka nowego porządku, Ciotka Lydia. „Testamenty” to opowieść o tym, jak same kobiety podtrzymują patriarchalny reżim, który je gnębi. Atwood zauważa w przedmowie, że wszystko, co czytelnik znajdzie w tej antyutopii, gdzieś już na świecie się wydarzyło lub właśnie się dzieje. Pisząc przed laty „Opowieść podręcznej” zainteresowała się historią i zasadami purytańskich wspólnot, które budowały Amerykę. W nowej powieści niektóre fakty powieściowej rzeczywistości powstały pod wpływem uwag czytelników i widzów serialu.

Jeszcze przed wrześniową premierą powieść trafiła do finału Nagrody Bookera, a jurorzy zostali zobowiązani, by nie zdradzać treści książki. Ostatecznie autorkę Bookerem nagrodzono (wespół z Bernardine Evaristo, która otrzymała statuetkę za książkę „Girl, Woman, Other” ? po raz pierwszy nagroda została podzielona między dwie osoby). Atwood zdobyła to najbardziej prestiżowe wyróżnienie dla literatury anglosaskiej już po raz drugi w karierze.

Kard z serialu „Opowieść podręcznej”.

Było to ukoronowanie długiej, wspaniałej kariery pisarskiej, którą Atwood rozpoczynała w latach 60. jako poetka. Pierwszą powieść, zatytułowaną „Kobieta do zjedzenia”, wydała w 1969 roku, z miejsca zyskując opinię powieściopisarki wybitnej, oryginalnej i bez reszty zaangażowanej w walkę o prawa kobiet.

Na ile pisarstwo Margaret Atwood jest polityczne? Jaką rolę w jej dorobku zajmuje „Opowieść podręcznej”? Jakie piętno głośny serial odcisnął na jej nowej książce? Odpowiedzi na te i inne pytania w Big Book Cafe poszukają wybitne znawczynie filmu i literatury: Iwona Kurz i Kazimiera Szczuka, a fragmenty utworów pisarki zinterpretuje aktorka Teatru Narodowego Aleksandra Justa.

Poświęcone Margaret Atwood spotkanie odbędzie się 20 lutego o godz. 19:00. Inauguruje ono nowy cykl w centrum literackim na Starym Mokotowie ? „Świeże Oko” ? w którym pod lupę brane będą gorące zjawiska i nazwiska, głośne premiery i ważne trendy. Wstęp na spotkania jest bezpłatny.

Pełen repertuar Big Book Cafe znajdziecie na oficjalnej stronie centrum.

[am]
fot. i źródło: mat. prasowe Big Book Cafe

Tematy: , , , , , , , , ,

Kategoria: wydarzenia