banner ad

Łukasz Orbitowski kuratorem Europejskiej Nocy Literatury 2024. Hasłem 13. edycji wydarzenia są „Wojny bogów”

27 maja 2024

Podczas ubiegłej edycji Europejskiej Nocy Literatury Łukasz Orbitowski wystąpił jako jeden z czytających europejską prozę. W tym roku przejmie stery i poprowadzi wydarzenie jako kurator. Za niecałe trzy miesiące wysłuchamy wybranej przez niego literatury. Hasłem przewodnim 13. edycji będą „Wojny bogów”. Program będzie oscylował wokół różnych form duchowości.

„Wybrałem książki różniące się tematem, nastrojem, właściwie wszystkim. Łączy je zainteresowanie odmienną religijnością, życiem duchowym wierzeń rozwijających się w opozycji do głównego nurtu” – wyjaśnia Orbitowski. „Mam nadzieję, że będzie to owocna podróż. Cieszę się, że przypadła mi rola przewodnika po tym dziwnym, niebezpiecznym i pięknym świecie”.

„Wojny bogów” rozegrają się dzięki literaturze, której fragmenty usłyszymy 24 sierpnia w 10 miejscach wrocławskiego Szczepina. Poznaliśmy już dwie pierwsze lokalizacje tegorocznych czytań: wrocławską filię Akademii Sztuk Teatralnych przy ul. Braniborskiej, a także prawdziwe serce osiedla, skwer im. św. o. Damiana de Veuster. Poznaliśmy również pierwsze książki, które wybrał Łukasz Orbitowski.

W programie wieczornych czytań pojawią się między innymi „Księgi Jakubowe” Olgi Tokarczuk (Wydawnictwo Literackie). Pisane przez blisko 7 lat dzieło noblistki uhonorowane zostało w 2015 roku Literacką Nagrodą „Nike”. To historyczno-metafizyczna opowieść o trudzie procesu asymilacji, a także niezwykłej sile kultury, wspólnoty i solidarności, jednocześnie skłaniająca do podróży przez meandry historii. Do przeszłości odwołuje się również Kiran Millwood Hargrave, której „Kobiety z Vardø” (tłum. Jędrzej Polak, wyd. Znak Literanova) to poruszająca i pełna napięcia opowieść o procesach kobiet uważanych za czarownice. Książka opisuje losy mieszkanek norweskiej wyspy, z których aż 91 spalono na stosie za rzekome usługiwanie złym duchom. Proza Brytyjki nie tylko ukazuje rzeczywistość XVII wieku, w której nie było miejsca dla silnych kobiet, ale jest też uniwersalnym i poruszającym studium mechanizmów społecznych.

Od 2018 roku tematykę i teksty odczytywane podczas Europejskiej Nocy Literatury proponują kuratorzy wybierani spośród osób związanych ze środowiskiem literackim. Dotychczas byli to: dziennikarz Michał Nogaś, krytyczka Justyna Sobolewska, pisarz i reporter Max Cegielski, dziennikarka i pisarka Anna Dziewit-Meller, literaturoznawca Michał Rusinek oraz pisarka i kulturoznawczyni Sylwia Chutnik.

13. edycja Europejskiej Nocy Literatury odbędzie się 24 sierpnia 2024 roku. Organizatorem wydarzenia jest Wrocławski Instytut Kultury.

[am]

Tematy: , , , , , , , ,

Kategoria: wydarzenia