Londyńskie Targi Książki planują przyszłoroczną edycję latem. Czy wakacje to jedyny bezpieczny termin również dla polskich organizatorów targów i festiwali?

4 listopada 2020

Organizatorzy Londyńskich Targów Książki, jednego z najważniejszych wydarzeń branżowych, zapowiadają przyszłoroczną edycję imprezy na lato, w dniach od 29 czerwca do 1 lipca, a nie – jak dotychczas – w marcu. Termin wakacyjny powinni rozważyć również polscy organizatorzy targów i festiwali literackich, zwłaszcza tych, które odbywają się wiosną.

Pierwotnie Londyńskie Targi Książki miały odbyć się w marcu 2021 roku, tak jak zawsze. Organizatorzy stwierdzili jednak, że chcąc „zapewnić najlepszą możliwą okazję do stworzenia wydarzenia na żywo, podczas którego branża wydawnicza będzie mogła ponownie nawiązać kontakty i prowadzić interesy”, powinni przenieść imprezę na lato.

Sytuacja, która ma miejsce podczas jesiennej fali pandemii, dowodzi, że nad podobnym rozwiązaniem powinni zastanowić się również organizatorzy dużych wydarzeń literackich w naszym kraju. Ci, którzy zamierzali zrobić targi i festiwale wiosną tego roku, byli zmuszeni przesunąć imprezy. Najczęściej decydowali się na nowy termin jesienią, co – jak wiemy – ostatecznie nie okazało się fortunnym posunięciem. Z powodu dużego wzrostu zakażeń z wydarzeń trzeba było zrezygnować albo prowadzić je w formie wirtualnej.

Najbliższa przyszłość wciąż stoi pod znakiem zapytania. Według wstępnych szacunków ekspertów pandemia potrwa do wiosny 2021 roku, wtedy też ma pojawić się pierwsza szczepionka. Dlatego wydaje się, że wakacje 2021 roku to najbliższy bezpieczny termin na zorganizowanie dużego wydarzenia literackiego.

Można oczywiście myśleć o przedsięwzięciach w internecie. W przypadku targów i dużych imprez branżowych liczy się jednak coś innego. W ankiecie przeprowadzonej przez Londyńskie Targi Książki wśród wystawców i uczestników wydarzenia 89% wystawców i 76% odwiedzających uznała, że „niezwykle ważne” dla biznesu są bezpośrednie spotkania.

[am]
fot. Peter Trimming/Flickr/Wikimedia Commons

Tematy: , , ,

Kategoria: wydarzenia