banner ad

Łódź i Warszawa przygotowują wspólnie monograficzną wystawę Grzegorza Rosińskiego

4 maja 2022

Dwa miasta, Łódź i Warszawa, zorganizują wspólnie monograficzną wystawę słynnego polskiego twórcy komiksów i ilustracji – Grzegorza Rosińskiego. Obszerną ekspozycję będzie można oglądać na przełomie 2023 i 2024 roku.

Wystawa w przekrojowy sposób opowie o życiu Grzegorza Rosińskiego przez pryzmat jego twórczości oraz kształtujących go wydarzeń. Zaprezentowane zostaną zarówno oryginalne plansze komiksowe stworzone na przestrzeni lat, jak i ceniona przez kolekcjonerów jego twórczość malarska.

O wspólnym przedsięwzięciu poinformowali prezydenci obydwu miast, Rafał Trzaskowski i Hanna Zdanowska.

„Pomysł organizacji retrospektywnej wystawy prac Grzegorza Rosińskiego powstał w tym samym czasie, co koncepcja utworzenia w łódzkim EC1 Centrum Komiksu i Narracji Interaktywnej. Wybór tego artysty był wyborem oczywistym. Grzegorz Rosiński to twórca rysunków do komiksów takich jak: 'Kapitan Żbik’, 'Thorgal’, 'Szninkiel’, 'Yans’, 'Western’ czy 'Zemsta Hrabiego Skarbka’. Większość z wymienionych tytułów to pozycje kultowe w kanonie komiksu europejskiego, a ich autor cieszy się statusem międzynarodowej gwiazdy” – oświadczyła prezydent Łodzi Hanna Zdanowska.

„Z Łodzią współpracujemy od lat, rozwijamy nasze relacje w różnych obszarach, a w trudnych momentach możemy na siebie liczyć. Bardzo się cieszę, że także kulturalnie mamy wiele wspólnego i wspólnie możemy zaprezentować prace wybitnego ilustratora Grzegorza Rosińskiego, w przyszłym roku najpierw łodzianom, a w kolejnym warszawiakom. Już teraz polecam wszystkim tę wystawę” – powiedział prezydent Warszawy, Rafał Trzaskowski.

Grzegorz Rosiński przyznaje, że jest sympatykiem Łodzi, ale podkreśla, że czuje się warszawiakiem. Ze stolicą związany był przez wiele lat zarówno rodzinnie, jak i zawodowo. Jest absolwentem Liceum Plastycznego im. Wojciecha Gersona oraz warszawskiej Akademii Sztuk Pięknych. Dyplom z ilustracji książkowych otrzymał w pracowni profesora Jana Marcina Szancera.

Jak informują łódzki i warszawski magistrat, wystawa zostanie najpierw zaprezentowała w Łodzi w Centrum Komiksu i Narracji Interaktywnej EC1, gdzie będzie można ją oglądać od 28 września 2023 roku do 31 marca 2024 roku, a do warszawskiego Pałacu Kultury i Nauki trafi w czerwcu 2024 roku.

[am]
fot. i źródło: UM Łódź

Tematy: , , , ,

Kategoria: wydarzenia