Literaturomanie 2014 – Dni Nagrody Literackiej Gdynia już w najbliższy weekend

26 czerwca 2014

literaturomanie-dni-nagrody-literackiej-gdynia-2014
W dniach 27-29 czerwca Gdynia stanie się literackim centrum Trójmiasta. Przed nami IX edycja Nagrody Literackiej Gdynia, podczas której na miłośników literatury czeka wiele niespodzianek. Po raz pierwszy Literaturomanie, czyli cykl spotkań z nominowanymi we wszystkich czterech kategoriach, odbędą się w nowej przestrzeni, na scenie Teatru Gdynia Główna.

W programie Literaturomanii m.in. debaty z nominowanymi poetami, prozaikami, eseistami i tłumaczami, rozmowy z mistrzami słowa oraz koncerty. Nowością tegorocznego cyklu wydarzeń są spotkania z laureatami, które odbędą się już dzień po gali finałowej, a nie jesienią, jak to miało miejsce dotychczas.

W związku z nową kategorią: przekład na język polski, która dołączyła do poezji, prozy i eseistyki, czytelnicy spotkają się z ponad dwudziestoma pisarzami. Dodatkowo w ramach Literaturomanii odbędą się dyskusje z mistrzami słowa. Przewodnicząca kapituły, Małgorzata Łukasiewicz, opowie o przekładzie i pracy tłumacza, natomiast prof. Piotr Śliwiński w rozmowie zatytułowanej „Czesław Miłosz – Stan poetycki” spotka się na scenie z Andrzejem Franaszkiem. Na zakończenie zagrają Olbrzym i Kurdupel w najnowszej, zbierającej doskonałe recenzje odsłonie zatytułowanej „Work”. Na słuchaczy czeka niczym nieskrępowana improwizacja jazzowa i żywe wizualizacje.

Spotkania z laureatami odbędą się dzień po gali finałowej, 29 czerwca, o godz. 16:00, w Teatrze Gdynia Główna. Wciąż jeszcze pełni emocji zdobywcy Kostek Literackich w czterech kategoriach będą do dyspozycji czytelników, gotowi opowiedzieć o swojej twórczości i odpowiadać na pytania. Spotkania poprowadzą: dziennikarz TVP Kultura Michał Chaciński oraz prof. Piotr Śliwiński. A wszystko muzycznie zakończą Hatifnats, którzy po ogromnych sukcesach płyty „Before It Is Too Late” przybywają do Gdyni z nowym materiałem.

Literatura to nie tylko książki. W Literackim Atelier Teatru Gdynia Główna, zarówno podczas poprzedzających galę finałową Literaturomanii, a także w trakcie spotkań z laureatami, będzie można się przekonać, jak inspirujący potrafią być pisarze i ich dzieła. W literacko zagospodarowanej przestrzeni pojawią się m.in. Księgarnia Vademecum ze stoiskiem obowiązkowych książek dla fanów NLG; Muzeum Emigracji w Gdyni, które premierowo zaprezentuje słuchowiska radiowe; Miejska Biblioteka Publiczna rozda czytelnikom książki; kawiarnia Chwila Moment przygotuje zaś literackie kanapki – od Hamingwaya po Oscara Wilde’a. Będzie też kwartalnik „Bliza”, a w nim obszerny wywiad z Przewodniczącą Kapituły Nagrody Literackiej Gdynia Małgorzatą Łukasiewicz.

Gala finałowa, podczas której poznamy tegorocznych Laureatów Nagrody Literackiej Gdynia w czterech kategoriach, będzie transmitowana na żywo w TVP Kultura 28 czerwca 2014 roku, o godz. 17:35. Retransmisja Gali ukaże się w TVP Gdańsk, 28 czerwca, o godz. 20:00.

Nagroda Literacka Gdynia została powołana do życia w 2006 roku przez Prezydenta Gdyni Wojciecha Szczurka, w celu uhonorowania wyjątkowych osiągnięć żyjących, polskich twórców. Jest przyznawana corocznie autorom najlepszych książek wydanych w poprzednim roku. Nagroda Literacka Gdynia jest rozbudowaną inicjatywą miasta, skierowaną zarówno do polskich pisarzy, jak i odbiorców współczesnej literatury. Nagroda nieustannie ewoluuje i poszerza zakres swojej działalności. Pod szyldem Gdyni przyznawane są nie tylko laury, ale też organizowane liczne proczytelnicze, społeczne przedsięwzięcia.

A oto szczegółowy program IX edycji Nagrody Literackiej Gdynia:

LITERATUROMANIE – 27 czerwca 2014 r. (piątek)
Teatr Gdynia Główna/ Dworzec PKP Gdynia – Plac Konstytucji 1

17:00 NOMINACJE 2014 PROZA
Spotkanie z autorami książek nominowanych do Nagrody Literackiej GDYNIA w kategorii PROZA poprowadzi AGATA PASSENT.

18:00 ,,AUTOR PRZEKŁADU TO TEŻ TWÓRCA”
MARCIN SZUSTER zaprosi do dyskusji MAŁGORZATĘ ŁUKASIEWICZ – Przewodniczącą Kapituły Nagrody Literackiej GDYNIA.

18:30 NOMINACJE 2014 PRZEKŁAD NA JĘZYK POLSKI
Spotkanie z autorami książek nominowanych do Nagrody Literackiej GDYNIA w kategorii PRZEKŁAD NA JĘZYK POLSKI poprowadzi MARCIN SZUSTER („Literatura na świecie”).

19:30 CZESŁAW MIŁOSZ STAN POETYCKI
PIOTR ŚLIWIŃSKI z ANDRZEJEM FRANASZKIEM zafascynują (się) Miłoszem na nowo.

20:30 NOMINACJE 2014 ESEISTYKA
Spotkanie z autorami książek nominowanych do Nagrody Literackiej GDYNIA w kategorii ESEISTYKA poprowadzi ADAM LIPSZYC – Laureat NLG 2013.

21:30 NOMINACJE 2014 POEZJA
Spotkanie z autorami książek nominowanych do Nagrody Literackiej GDYNIA w kategorii POEZJA poprowadzi MACIEJ MICHALSKI (Uniwersytet Gdański).

22:30 OLBRZYM I KURDUPEL
spektakl muzyczno-wizualny
Niepowtarzalny koncert jazzowy znakomitych instrumentalistów, mieszanka swobodnej improwizacji i żywych wizualizacji.

GALA FINAŁOWA – 28 czerwca 2014 r. sobota godz. 17:35
Transmisja na żywo TVP Kultura, godz. 20:00 Retransmisja: TVP Gdańsk

Spotkania z Laureatami Nagrody Literackiej GDYNIA 2014:

29 czerwca 2014 r. (niedziela), Teatr Gdynia Główna
Prowadzenie – PIOTR ŚLIWIŃSKI oraz MICHAŁ CHACIŃSKI

16:00 Spotkanie z Laureatem NLG w kategorii PROZA

17:00 Spotkanie z Laureatem NLG w kategorii ESEISTYKA

18:00 Spotkanie z Laureatem NLG w kategorii PRZEKŁAD NA JĘZYK POLSKI

19:00 Spotkanie z Laureatem NLG w kategorii POEZJA

20:00 Koncert HATIFNATS – Słynne trio powraca z własną artystyczną wizją, w której wciąż ważne jest to, co niedopowiedziane, ledwie naszkicowane i tajemnicze.

Tematy: , , , , , , , , , ,

Kategoria: wydarzenia