banner ad

Literatura „na haju” dzisiaj w krakowskim Teatrze Barakah

3 marca 2016

Dramatorium_na_haju
W czwartek 3 marca krakowski Teatr Barakah zaprasza na kolejną odsłonę „Dramatorium”. Tematem przewodnim spotkania będzie literatura „na haju”.

„Prawdopodobnie, najbliższa telewizji, pod względem mocy uzależnienia i umiejętności przekształcenia ludzkiego życia, jest heroina” – pisał Terence McKenna. Bohater Irvine’a Welsha przechwalał się, że „żadna pizda nie jest w stanie kontrolować pani H, ale znam takich – jak powiedzmy ja – co nauczyli sie z niom żyć”. Z kolei bohaterka Martiny Cole twierdziła, że „narkotyki są dla frajerów. Napij się, to dużo lepsze. Można przynajmniej odespać i żyć dalej”. „Narkotyki, objadanie się, alkohol czy seks to po prostu różne środki do osiągnięcia spokoju. Do ucieczki od tego, co wiemy” – to natomiast są słowa Chucka Palahniuka.

Narkotyki to temat rzeka, wielu pod wpływem pisało i pisało o byciu pod wpływem. Historia literatury zna przypadki dzieł chwalących używki oraz dzieł traktujących o ich wyniszczających właściwościach. Najbliższe „Dramatorium” poświęcone będzie literackim narkomanom, literaturze narkotykowej, literackiemu spojrzeniu na zjawisko narkotyków od każdej możliwej strony. Aktorzy Teatru Barakah zaprezentują teksty klasyków typu Burroughs, Thompson i Burgess, ale też teksty, których znawcy literatury nawet po kwasie sobie nie wyobrażą.

„Dramatorium” to interdyscyplinarne, internacjonalne, intermedialne, intertekstualne spotkania z literaturą, podczas których aktorzy, pisarze, poeci i czytelnicy wspólnie czytają, wspólnie słuchają, piją, skaczą z balustrady, wspólnie dyskutują, oglądają, śpiewają, recytują, kradną kukurydzę, palą, plują na odległość i szukają dziury w całym! Jak piszą organizatorzy, przyszedł czas na wspólne penetrowanie najczarniejszych, najodleglejszych i najbardziej podejrzanych zakątków. Parafrazując Gregory?ego Corso siedzącego na stopniach portorykańskiego Harlemu ? to nie będzie zabawa w poezję, tam są długi do spłacenia!

Spotkanie poświęcone literaturze „na haju” odbędzie się w czwartek 3 marca o godzinie 20:00 w ArtCafe Barakah przy ulicy Paulińskiej 28 w Krakowie. „Dramatorium” przygotowała nasza redakcyjna koleżanka, Anna Wyrwik. Wstęp na wydarzenie jest bezpłatny.

Tematy: , , , , ,

Kategoria: wydarzenia