Literatura i książki podczas Nocy Muzeów 2022. Sprawdź, gdzie warto się wybrać

14 maja 2022

W nocy z soboty na niedzielę – z 14 na 15 maja – w całej Polsce odbędzie się Noc Muzeów. Dla zwiedzających otworzą się drzwi muzeów, a także instytucji kulturalnych i publicznych, w tym tych związanych z literaturą. Udział w tych wydarzeniach jest bezpłatny lub kosztuje symboliczną złotówkę.

Noc Muzeów po raz pierwszy zorganizowano w 1997 roku w Berlinie. Cieszyła się tak dużym powodzeniem, że podobne imprezy zaczęły powstawać w innych miastach. W Polsce wydarzenie po raz pierwszy zorganizowano w 2003 roku w Muzeum Narodowym w Poznaniu. Teraz co roku biorą w nim udział instytucje z około 150 miast kraju. Wiele z nich prezentuje zbiory lub organizuje wydarzenia o charakterze literackim. Najciekawsze zebraliśmy dla was poniżej.

Program Nocy Muzeów w Warszawie

W Warszawie atrakcje na Noc Muzeów przygotowały 202 placówki. Program z podziałem na dzielnice (do pobrania tutaj) pozwala wybrać wydarzenie odpowiednie dla dorosłych, rodzin z dziećmi, a nawet wyróżniono miejsca przyjazne dla osób z towarzyszącymi psami i kotami.

Muzeum Literatury im. Adama Mickiewicza o godz. 20:00 proponuje oprowadzanie po wystawie „Rolke. Historie literatury”, na której znalazł się obszerny wybór fotografii Tadeusza Rolkego, portrety pisarek i pisarzy, zdjęcia przedstawiające środowisko literackie oraz życie artystyczne w Polsce od lat 50.

Na godz. 22:00 zaplanowano oprowadzanie kuratorskie po wystawie „Zobaczyć gwiazdy. Pejzaże Boskiej Komedii”, na której krajobrazy dantejskiej wędrówki uwidocznione zostały dzięki nowemu przekładowi „Boskiej Komedii” autorstwa Jarosława Mikołajewskiego, cyklowi litografii włoskiego grafika Quinta Martiniego i pracom współczesnych artystów i artystek: Kojiego Kamojiego, Justyny Mędrali, Mateusza Sadowskiego i Henryka Wańka.

O godz. 21:00 i 23:00 odbędą się pokazy filmu „Inferno” z 1911 roku. Jest to pierwsza włoska superprodukcja, która przełożyła strofy „Piekła” z „Boskiej Komedii” Dantego na język kinematografii. Porównywana do dzieł najwybitniejszego ilustratora Dantego, Gustave’a Dorégo, spotkała się z natychmiastowym aplauzem krytyków i publiczności. Współczesne, elektroniczne udźwiękowienie filmu stworzone zostało przez ensemble Edison Studio.

Tego dnia będzie też można oglądać wystawę stałą „Adam Mickiewicz 1798-1855”, ukazującą postać poety, jego środowisko i rodzinę, działalność polityczną i twórczość literacką.

Program przygotowano również w oddziałach Muzeum Literatury im. Adama Mickiewicza: muzeach Władysława Broniewskiego, Marii Dąbrowskiej oraz Andrzeja Struga.

Od godz. 19:00 we wnętrzach willi Władysława Broniewskiego na warszawskim Mokotowie odbędzie się unikalny pokaz obrazu Wilhelma Sasnala „Broniewski”. Dzieło, prezentowane pierwotnie w Steadelijk Museum w Amsterdamie oraz w Galerii Raster w ramach projektu „Broniewski” (obecnie w kolekcji Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie), nie było nigdy dotąd eksponowane w domu poety na Warszawskim Mokotowie. W Noc Muzeów „Broniewski” na moment wróci więc „do siebie”. O godz. 20:00 w ogrodzie willi Agnieszka Rosner zapyta Wilhelma Sasnala o to, kiedy i gdzie artysta jest u siebie. I czy przypadkiem to nie abstrakcja pozostaje jedyną możliwą przestrzenią, w której udaje mu się bezpiecznie zadomowić.

Z kolei między godz. 17:00 a 23:00 przygotowano cztery spacery z kustoszami między Muzeum Marii Dąbrowskiej a Muzeum Andrzeja Struga, z możliwością wejścia do domów pisarzy w grupach do 10 osób, krótkim zwiedzaniem oraz udziałem w literackich zabawach – domowych niespodziankach.

Muzeum Drukarstwa to miejsce magiczne dla wszystkich miłośników książek. W Noc Muzeów od godz. 18:00 będzie tam można obejrzeć unikatowe wydawnictwa, oprawy artystyczne, grafiki, maszyny drukarskie oraz zabytki sztuki pisarskiej. Chętni wydrukują sobie pamiątkową kartę specjalnie przygotowaną na sobotnie wydarzenie.

Warto też odwiedzić Bibliotekę Uniwersytecką w Warszawie, która w godz. 19:00-1:00 zaprasza do zwiedzania ogrodów oraz na specjalne pokazy zabytkowych książek i czasopism poświęconych naturze i botanice. Uczestnicy zobaczą arcydzieła z okresu od XV do XIX wieku. Przedstawione zostaną zielniki, atlasy i wydawnictwa popularyzujące wiedzę przyrodniczą. Nie zabraknie też ozdobionych motywami floralnymi pamiątek życia codziennego.

W oddziale warszawskim Stowarzyszenia Pisarzy Polskich w Noc Muzeów o godz. 20:00 odbędzie się premiera powieści Krzysztofa Beśki „Szpiedzy i sufrażystki”, której akcja rozgrywa się w XIX-wiecznym Königsbergu, połączona z pokazem fotografii przedstawiającymi nieistniejące już miasto, a także krótkim recitalem w wykonaniu autora. Podczas spotkania przewidziana jest dyskusja na temat książki i Kaliningradu nazywanego dziś najbrzydszym miastem Europy. Goście będą mieli też okazję spotkania ze znanymi autorami, zwiedzenia niedostępnych na co dzień gabinetów stowarzyszenia, obejrzenia oryginalnego wystroju oraz pamiątek po sławnych pisarzach

Adam Mickiewicz i mapy w Poznaniu

Autor „Pana Tadeusza” będzie głównym bohaterem Nocy Muzeów na Uniwersytecie Adama Mickiewicza w Poznaniu. Uczelnia zaprasza na wycieczki, wystawy i prelekcje w Collegium Maius. Wśród wielu atrakcji zaplanowanych w uniwersyteckim budynku znajdzie się m.in. gra miejska pod hasłem „Przechadzka z Adasiem” czy wystawa „Dlaczego Mickiewicz, czyli o tym, jak poeta został patronem Uniwersytetu”, poświęcona związkom wieszcza w Wielkopolską. W ramach zwiedzania Collegium Maius przewidziano wizytę w miejscach niedostępnych na co dzień szerokiej publiczności. Program wydarzeń na uniwersytecie znajduje się na tej stronie.

Podczas Nocy Muzeów swoje bramy o godz. 16:00 otworzy Wydawnictwo Poznańskie i zaoferuje czytelnikom chwilę odpoczynku w „Zaczytanym ogrodzie”. Będzie to świetna okazja do zapoznania się z publikacjami, porozmawiania o wydawaniu książek z redaktorami i redaktorkami wydawnictwa, dowiedzenia się, co rośnie i ćwierka w mieście oraz zakupu książek na kiermaszu – zarówno tych najnowszych, jak i nieco starszych.

Biblioteka Raczyńskich zaprasza do Galerii Atanazego na wystawę niezwykłych map. W ostatnim czasie do konserwacji przeznaczono wybrane atlasy ze zbiorów kartograficznych poznańskiej książnicy. Biorąc pod uwagę stopień ich zagrożenia, postępującą destrukcję oraz wartość dla nauki i kultury, skupiono się na 23 tytułach zabytkowych atlasów zawartych w 32 tomach. Wszystkie pochodziły z XVI-XIX wieku. Wśród nich znalazły się takie perły ze zbiorów Biblioteki Raczyńskich jak pierwszy nowoczesny atlas świata antwerpskiego kartografa i geografa Abrahama Orteliusa w wydaniu z 1595 roku czy też stanowiący unikat w skali krajowej, dziesięciotomowy „Novus atlas absolutissimus” słynnego niderlandzkiego kartografa i wydawcy Johannesa Janssoniusa z połowy XVII wiku, zawierający ponad 500 ręcznie kolorowanych map przedstawiających cały znany ówcześnie świat. Wszystkie obiekty przeszły dezynfekcję w komorze próżniowej, następnie zostały poddane drobiazgowym badaniom określającym skład i rodzaj papieru oraz oprawy, a także skład barwników i pigmentów użytych do kolorowania map. Kolejne prace konserwatorskie polegały na czyszczeniu kart i w miarę możności usunięciu plam i zabrudzeń wynikających z długoletniego użytkowania atlasów. Ważnym etapem konserwacji było zatrzymanie postępującego powoli procesu degradacji papieru, spowodowanego przez używaną do kolorowania map zieleń miedziową (tzw. grynszpan). Na ekspozycji będziemy mogli podziwiać przywróconą w pełni urodę dawnych map i docenić kunszt artystyczny ich twórców i wydawców. Podczas Nocy Muzeów wystawa będzie czynna do godz. 22:00.

We Wrocławiu wizyta obowiązkowa w Muzeum Pana Tadeusza

W tegorocznej edycji Nocy Muzeów we Wrocławiu udział zapowiedziało prawie 80 instytucji. Zaplanowano ponad 100 wydarzeń. Wielbiciele literatury nie znajdą zbyt wielu atrakcji dla siebie, ale koniecznie trzeba zajrzeć do Muzeum Pana Tadeusza. Prezentowana jest tam wystawa stała poświęcona Tadeuszowi Różewiczowi. Można na niej zobaczyć wybór materiałów pochodzących z obszernego archiwum przekazanego Zakładowi Narodowemu im. Ossolińskich, obejmującego nie tylko bezcenne rękopisy, ale także dokumenty i przedmioty codziennego użytku oraz imponujący księgozbiór poety.

Muzeum cały czas prezentuje też najcenniejszy eksponat Ossolineum i jeden z najwartościowszych zabytków polskiej kultury – rękopis „Pana Tadeusza”. Towarzyszy mu wiele innych obiektów, które wprowadzają nas w poetycką wizję Adama Mickiewicza, pokazując świat polskiej szlachty pierwszej połowy dziewiętnastego wieku na niezwykle ciekawym tle polskiego i europejskiego romantyzmu oraz burzliwej historii ówczesnej Europy.

Warto też przyjrzeć się wystawie czasowej „Romantyczna włóczęga po Sudetach”, na której zaprezentowano prace Bogusza Zygmunta Stęczyńskiego (1814–1890), poety-rysownika, jednego z pierwszych polskich krajoznawców. Ekspozycja przybliża postać artysty-wędrowca czasów romantyzmu, porusza także zagadnienie początków turystyki sudeckiej oraz ponadczasowości tęsknoty za harmonią świata poszukiwaną w kontakcie z przyrodą. Zaprezentowano na niej zarówno prace graficzne i unikatowe akwarele, rysunki, jak i rękopisy autorstwa Stęczyńskiego.

Wystawy i kiermasz książki w bibliotece publicznej w Rzeszowie

Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna w Rzeszowie pokaże w godz. 19:00-24:00 swoje magazyny, a także najcenniejsze starodruki i cymelia ze zbiorów książnicy. W ramach kiermaszu książek na odwiedzających będzie czekać blisko 4 tysiące tytułów. Już za symboliczną złotówkę kupimy interesujące pozycje książkowe wycofane z rzeszowskich bibliotek. W ofercie znajdą się książki z literatury pięknej – polskiej i obcej dla dorosłych, książki dla dzieci i młodzieży, pozycje z zakresu literatury popularnonaukowej z różnych dziedzin wiedzy oraz słowniki i podręczniki. Przygotowano również inne atrakcje, w tym warsztaty rękodzielnicze, spotkanie z podróżnikami Karoliną i Adrianem Wrześniami oraz pokaz filmowy.

Wizyta u Iwaszkiewiczów w Stawisku

Muzeum im. Anny i Jarosława Iwaszkiewiczów w Stawisku zaprasza do zwiedzania domu pisarza i jego rodziny w godz. 18:00-22:00. Jaki kolor miała szczotka do włosów Anny Iwaszkiewicz? Kto oszukiwał w „krokieta”? Który pokój nazywany był Umieralnią? Gdzie w domu można zobaczyć frak Jarosława? Gdzie można spotkać najlepszą przyjaciółkę Marysi? Na te i inne pytania odpowiedzą pracownicy, którzy zajrzą ze zwiedzającymi w każdy zakamarek domu. W planie też oprowadzenie kuratorskie po wystawie tkaniny artystycznej „Salon Odrzuconych”.

Spotkanie i oprowadzania kuratorskie w Muzeum Bolesława Prusa w Nałęczowie

W Muzeum Bolesława Prusa w Nałęczowie o godz. 15:30 odbędzie się spotkanie autorskie „’Lalka’. Recykling” z Adrianem Szarym, poetą i pisarzem. Będzie to okazja, by porozmawiać o literaturze, o znaczeniu Prusowskich inspiracji w pracy twórczej współczesnego artysty, wreszcie o nowych metodach kontaktu poety z czytelnikami. Natomiast od godziny 16:30 do 21:00 odwiedzający będą mogli bezpłatnie skorzystać z oprowadzania kuratorskiego po wystawie.

Wydarzenia w Muzeum Marii Konopnickiej w Żarnowcu

W Muzeum Marii Konopnickiej w godz. 16:00-23:00 możliwe będzie zwiedzanie ekspozycji, a także kupno wydawnictw muzealnych w ramach kiermaszu. Wydarzenia towarzyszące tegorocznej edycji Nocy Muzeów odbędą się w sali budynku Lamusa. O godzinie 17:00 rozpocznie się spotkanie autorskie online z Agnieszką Zielińską i promocja książki „Podróże literackie: Konopnicka”. Jest to siódma pozycja wydawnicza pisarki z serii o podróżach, która opowiada o miejscach związanych z autorką „Roty”. Natomiast o godzinie 19:00 Prywatna Szkoła Wokalno-Aktorska w Krośnie zaprezentuje spektakl teatralny przygotowany na podstawie fragmentów dramatów Stanisława Ignacego Witkiewicza „W małym dworku” i „Nowe wyzwolenie”.

Informacji o pozostałych wydarzeniach warto szukać na stronach lokalnych instytucji.

Na zdjęciu: egzemplarz „Ziemi obiecanej” Władysława Reymonta należący do Andrzeja Wajdy – prezentowany na wystawie w Muzeum Kinematografii w Łodzi.

[am]
fot. Artur Maszota/Booklips.pl
źródło: mat. prasowe instytucji, UM Warszawa, UM Wrocław, PAP – Nauka w Polsce

Tematy: , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , ,

Kategoria: wydarzenia