Literackie święto w dwóch wymiarach. Ogłoszono pełny program Big Book Festival 2020

6 sierpnia 2020

Ogłoszono pełny program 8. międzynarodowego Dużego Festiwalu Czytania, który potrwa od 28 do 30 sierpnia. We wszystkich wydarzeniach będzie można uczestniczyć na miejscu, na Starym Mokotowie w Warszawie. Większość można będzie również obejrzeć w transmisji on-line.

Na trzydniowe święto pisarzy i czytelników złoży się 36 wyjątkowych wydarzeń. Publiczność będzie miała okazję posłuchać dziesięciorga wybitnych autorów zagranicznych. Wziąć udział w siedmiu wydarzeniach specjalnych – spektaklach, performansach, zabawach. Obejrzeć i posłuchać trzydziestu trzech artystów: aktorów i muzyków. Uczestniczyć w ośmiu poruszających rozmowach inspirowanych literaturą. I świętować premiery dziesięciu inspirujących książek razem z ich autorami.

Hasłem tegorocznej edycji Big Book Festival jest „Czysta miłość # Pure love”. „Dla pisarza i czytelnika książka jest najważniejszym wyrazem miłości do innych, natury i siebie samego. Kiedy spotykamy się w opowieści, przekraczamy samotność. Odkrywamy, budujemy głębokie relacje – z historią, bohaterami, z całym światem. W naszym festiwalu można wziąć udział osobiście. Ale w tym szczególnym roku damy też możliwość uczestniczenia on-line w większości wydarzeń festiwalowych. To gratka zwłaszcza dla czytelników spoza Warszawy i Polski” – mówią Anna Król i Paulina Wilk z Fundacji „Kultura nie boli”, współtwórczynie festiwalu.

Wszystkie festiwalowe spotkania i dyskusje będą transmitowane na żywo na stronie festiwalowej www.bigbookfestival.pl. Wydarzenia o charakterze teatralnym obejrzeć można jedynie na miejscu. Odbywać się będą z udziałem limitowanej publiczności przy zachowaniu odpowiednich rygorów sanitarnych. Duża część spotkań i spektakli będzie miała miejsce w plenerze – w ogrodzie, ale pod dachem.

Specjalność programu

Spośród wielu imprez literackich Big Book Festival wyróżnia obecność w programie aktorskich i teatralnych interpretacji literatury, a nie tylko standardowych spotkań i dyskusji z pisarzami. Formy tych prezentacji bywają rozmaite: od inspirowanych literaturą spektakli multimedialnych po kameralne performatywne czytania wybitnych książek.

Festiwal otworzy w tym roku widowisko „Bloki mówią # Wersja 2020” w reżyserii Anny Król – spektakl z udziałem aktorów, muzyków i architektury, w którym zabrzmią wybitne teksty klasyczne (Mickiewicz) i współczesne (m.in. Dorota Masłowska, Marcin Świetlicki) oraz polski rap. Scenerią spektaklu będzie blok przy Dąbrowskiego 81 w Warszawie, w którym działa Fundacja „Kultura nie boli” (organizator Big Book Festival) i centrum innowacji literackich Big Book Cafe. Na ścianie budynku tuż przed festiwalem odsłonięty zostanie wielki mural zainspirowany powieścią „Miłość w czasach zarazy” Gabriela Garcíi Márqueza i pochodzącym z niej zdaniem: „Na tym świecie nie ma nic trudniejszego od miłości”. Projekt koresponduje z hasłem tegorocznego Big Book Festival. Mural tworzy artysta Mikołaj Rejs.

W spektaklach czytanych z muzyką na żywo będzie można podziwiać znakomitych aktorów. Maria Peszek wcieli się w rolę piętnastoletniego Christophera Boone’a – autystycznego chłopca i domorosłego detektywa z niezwykłej powieści Marka Haddona „Dziwny przypadek psa nocną porą”. To zaskakujący i wciągający tekst – opowieść kryminalna, satyra i książka przygodowa w jednym. Bohater nie tylko opowiada o niezwykłym w jego życiu zdarzeniu, ale też przedstawia kolejne etapy swojego śledztwa – rysując. Ścieżkę dźwiękową do wydarzenia tworzy kompozytorka i wokalistka Kasai. Z kolei Agnieszka Grochowska i Stanisław Cywka przedstawią historię niemożliwego z pozoru uczucia z głośnej powieści „Lektor” Bernharda Schlinka. Muzykę na żywo zagra Macio Moretti, muzyk związany m.in. z newjazzową formacją Mitch&Mitch.

Na festiwalu obejrzymy też przedstawienie „Zapach mężczyzny” w reżyserii Tomasza Cyza, inspirowane autobiograficzną prozą szwedzkiej pisarki Agnety Pleijel, improwizowany spektakl w wykonaniu zespołu Resort Komedii na motywach „Summa technologiae” – tekstu uchodzącego za najtrudniejsze dzieło Stanisława Lema, a także eksperyment teatralny „Kontury. Próba czytana”, w którym Jakub Skrzywanek na oczach widzów reżyserować będzie dwójkę aktorów w scenach ze świetnej powieści Rachel Cusk.

Z kolei pianista i śpiewak Noam Zylberberg, kierownik Małej Orkiestry Dancingowej, opowie o międzywojennej Warszawie jako kosmopolitycznej centrali muzyki rozrywkowej i wykona z akompaniatorami przedwojenne szlagiery.

Pisarze zdalnie i osobiście

Big Book Festival w tym roku nadal będzie miał międzynarodowy charakter. Autorzy z zagranicy nie przyjadą do Warszawy osobiście, ale łączyć się będą na żywo z publicznością i prowadzącym spotkanie w centrum festiwalowym. Wśród gości zagranicznych będą m.in. wielki izraelski pisarz Dawid Grosman, autorka wstrząsającej powieści „Wierzyliśmy jak nikt” – Rebecca Makkai, a także Matilda Voss Gustavsson – autorka sensacyjnej książki „Klub” (na festiwalu będzie mieć polską premierę), która odkryła skandal w Akademii Szwedzkiej, co doprowadziło do nieprzyznania Literackiej Nagrody Nobla w 2018 roku.

Na festiwalu premiery swoich książek świętować będą Ałbena Grabowska, Aleksandra Lipczak, Robert Małecki, Maja Wolny, Jakub Małecki, Krzysztof Varga, Magdalena Parys, Anna Dziewit-Meller, Anne Applebaum i Paweł Potoroczyn. Ze wszystkimi będzie można spotkać się osobiście.

Znani pisarze pojawią się również w tematycznych rozmowach i dyskusjach festiwalowych. W spotkaniu „Sceny z życia rodzinnego” Mikołaj Grynberg i Mikołaj Łoziński mówić będą o powieściach inspirowanych historiami swych rodzin. Autorki wspaniałych książek o przeżywaniu żałoby, Inga Iwasiów i Mira Marcinów, wezmą udział w spotkaniu „Nie ma mamy, nie ma taty”. Gwiazdy estrady a zarazem świeżo upieczeni powieściopisarze – raper Ten Typ Mes i rockman Tomasz Organek – na spotkaniu pod tytułem „Faceci po przejściach” odpowiadać będą na pytania o to, czego muzycy szukają pośród liter. Natomiast dyskusja „Trzeba zabić tę miłość” poświęcona będzie uczuciom pisarzy i temu, jaki wyraz znajdowało one na papierze. Dyskutować będą badaczki korespondencji, także listów miłosnych, znanych polskich literatów i literatek: Agata Passent (listy Agnieszki Osieckiej i Jeremiego Przybory), Sylwia Chwedorczuk (listy Marii Dąbrowskiej i Anny Kowalskiej) oraz Anna Król (listy Jarosława Iwaszkiewicza i Jerzego Błeszyńskiego).

Wydarzenia Big Book Festival 2020 odbywać się będą w trzech lokalizacjach na Starym Mokotowie: Big Book Cafe, centrum edukacji literackiej przy Dąbrowskiego 81, Centrum Łowicka przy Łowickiej 21 oraz Domu i Muzeum Władysława Broniewskiego przy Dąbrowskiego 51. O wszystkich wydarzeniach Big Book Festival 2020 można przeczytać tutaj.

W czasie festiwalu, w sobotę i niedzielę, przez cały dzień tradycyjnie już będzie działał Duży Targ Księgarni Społecznej oferujący setki tytułów z drugiej ręki do kupienia za 5 lub 10 złotych. W tym literaturę wszystkich gatunków – nowości i białe kruki. Każdy zakup na targu to cegiełka – dochód wesprze Big Book Festival. Natomiast premierowe tytuły znajdziemy w księgarniach festiwalowych: stacjonarnej i on-line.

Na profilu Big Book Festival na Facebooku w sobotę i w niedzielę będzie można śledzić studio festiwalowe, które poprowadzą dziennikarki Anna Sańczuk i Justyna Dżbik-Kluge. Gorące relacje wideo zza kulis festiwalu wypełnią rozmowy z pisarzami, artystami i najwierniejszymi bywalcami festiwalu. A także mało znanymi bohaterami drugiego planu, dzięki którym to wspaniałe święto literatury co roku się udaje.

Big Book Festival powstał w 2013 roku. Jest wydarzeniem społecznym i jedynym międzynarodowym festiwalem tak dużej rangi tworzonym w Polsce samodzielnie przez małą organizację samorządową. Wstęp na wszystkie wydarzenia Big Book Festival 2020 jest wolny – poza dwoma spektaklami: „Bloki mówią” i „Zapach mężczyzny” (bilety dostępne są na bilety24.pl i goingapp.pl). Festiwal odbywa się pod patronatem Booklips.pl.

[am]
fot. mat. organizatora

Tematy: , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , ,

Kategoria: wydarzenia