Literackie święto w dwóch wymiarach. Ogłoszono pełny program Big Book Festival 2020
Ogłoszono pełny program 8. międzynarodowego Dużego Festiwalu Czytania, który potrwa od 28 do 30 sierpnia. We wszystkich wydarzeniach będzie można uczestniczyć na miejscu, na Starym Mokotowie w Warszawie. Większość można będzie również obejrzeć w transmisji on-line.
Na trzydniowe święto pisarzy i czytelników złoży się 36 wyjątkowych wydarzeń. Publiczność będzie miała okazję posłuchać dziesięciorga wybitnych autorów zagranicznych. Wziąć udział w siedmiu wydarzeniach specjalnych – spektaklach, performansach, zabawach. Obejrzeć i posłuchać trzydziestu trzech artystów: aktorów i muzyków. Uczestniczyć w ośmiu poruszających rozmowach inspirowanych literaturą. I świętować premiery dziesięciu inspirujących książek razem z ich autorami.
Hasłem tegorocznej edycji Big Book Festival jest „Czysta miłość # Pure love”. „Dla pisarza i czytelnika książka jest najważniejszym wyrazem miłości do innych, natury i siebie samego. Kiedy spotykamy się w opowieści, przekraczamy samotność. Odkrywamy, budujemy głębokie relacje – z historią, bohaterami, z całym światem. W naszym festiwalu można wziąć udział osobiście. Ale w tym szczególnym roku damy też możliwość uczestniczenia on-line w większości wydarzeń festiwalowych. To gratka zwłaszcza dla czytelników spoza Warszawy i Polski” – mówią Anna Król i Paulina Wilk z Fundacji „Kultura nie boli”, współtwórczynie festiwalu.
Wszystkie festiwalowe spotkania i dyskusje będą transmitowane na żywo na stronie festiwalowej www.bigbookfestival.pl. Wydarzenia o charakterze teatralnym obejrzeć można jedynie na miejscu. Odbywać się będą z udziałem limitowanej publiczności przy zachowaniu odpowiednich rygorów sanitarnych. Duża część spotkań i spektakli będzie miała miejsce w plenerze – w ogrodzie, ale pod dachem.
Specjalność programu
Spośród wielu imprez literackich Big Book Festival wyróżnia obecność w programie aktorskich i teatralnych interpretacji literatury, a nie tylko standardowych spotkań i dyskusji z pisarzami. Formy tych prezentacji bywają rozmaite: od inspirowanych literaturą spektakli multimedialnych po kameralne performatywne czytania wybitnych książek.
Festiwal otworzy w tym roku widowisko „Bloki mówią # Wersja 2020” w reżyserii Anny Król – spektakl z udziałem aktorów, muzyków i architektury, w którym zabrzmią wybitne teksty klasyczne (Mickiewicz) i współczesne (m.in. Dorota Masłowska, Marcin Świetlicki) oraz polski rap. Scenerią spektaklu będzie blok przy Dąbrowskiego 81 w Warszawie, w którym działa Fundacja „Kultura nie boli” (organizator Big Book Festival) i centrum innowacji literackich Big Book Cafe. Na ścianie budynku tuż przed festiwalem odsłonięty zostanie wielki mural zainspirowany powieścią „Miłość w czasach zarazy” Gabriela Garcíi Márqueza i pochodzącym z niej zdaniem: „Na tym świecie nie ma nic trudniejszego od miłości”. Projekt koresponduje z hasłem tegorocznego Big Book Festival. Mural tworzy artysta Mikołaj Rejs.
W spektaklach czytanych z muzyką na żywo będzie można podziwiać znakomitych aktorów. Maria Peszek wcieli się w rolę piętnastoletniego Christophera Boone’a – autystycznego chłopca i domorosłego detektywa z niezwykłej powieści Marka Haddona „Dziwny przypadek psa nocną porą”. To zaskakujący i wciągający tekst – opowieść kryminalna, satyra i książka przygodowa w jednym. Bohater nie tylko opowiada o niezwykłym w jego życiu zdarzeniu, ale też przedstawia kolejne etapy swojego śledztwa – rysując. Ścieżkę dźwiękową do wydarzenia tworzy kompozytorka i wokalistka Kasai. Z kolei Agnieszka Grochowska i Stanisław Cywka przedstawią historię niemożliwego z pozoru uczucia z głośnej powieści „Lektor” Bernharda Schlinka. Muzykę na żywo zagra Macio Moretti, muzyk związany m.in. z newjazzową formacją Mitch&Mitch.
Na festiwalu obejrzymy też przedstawienie „Zapach mężczyzny” w reżyserii Tomasza Cyza, inspirowane autobiograficzną prozą szwedzkiej pisarki Agnety Pleijel, improwizowany spektakl w wykonaniu zespołu Resort Komedii na motywach „Summa technologiae” – tekstu uchodzącego za najtrudniejsze dzieło Stanisława Lema, a także eksperyment teatralny „Kontury. Próba czytana”, w którym Jakub Skrzywanek na oczach widzów reżyserować będzie dwójkę aktorów w scenach ze świetnej powieści Rachel Cusk.
Z kolei pianista i śpiewak Noam Zylberberg, kierownik Małej Orkiestry Dancingowej, opowie o międzywojennej Warszawie jako kosmopolitycznej centrali muzyki rozrywkowej i wykona z akompaniatorami przedwojenne szlagiery.
Pisarze zdalnie i osobiście
Big Book Festival w tym roku nadal będzie miał międzynarodowy charakter. Autorzy z zagranicy nie przyjadą do Warszawy osobiście, ale łączyć się będą na żywo z publicznością i prowadzącym spotkanie w centrum festiwalowym. Wśród gości zagranicznych będą m.in. wielki izraelski pisarz Dawid Grosman, autorka wstrząsającej powieści „Wierzyliśmy jak nikt” – Rebecca Makkai, a także Matilda Voss Gustavsson – autorka sensacyjnej książki „Klub” (na festiwalu będzie mieć polską premierę), która odkryła skandal w Akademii Szwedzkiej, co doprowadziło do nieprzyznania Literackiej Nagrody Nobla w 2018 roku.
Na festiwalu premiery swoich książek świętować będą Ałbena Grabowska, Aleksandra Lipczak, Robert Małecki, Maja Wolny, Jakub Małecki, Krzysztof Varga, Magdalena Parys, Anna Dziewit-Meller, Anne Applebaum i Paweł Potoroczyn. Ze wszystkimi będzie można spotkać się osobiście.
Znani pisarze pojawią się również w tematycznych rozmowach i dyskusjach festiwalowych. W spotkaniu „Sceny z życia rodzinnego” Mikołaj Grynberg i Mikołaj Łoziński mówić będą o powieściach inspirowanych historiami swych rodzin. Autorki wspaniałych książek o przeżywaniu żałoby, Inga Iwasiów i Mira Marcinów, wezmą udział w spotkaniu „Nie ma mamy, nie ma taty”. Gwiazdy estrady a zarazem świeżo upieczeni powieściopisarze – raper Ten Typ Mes i rockman Tomasz Organek – na spotkaniu pod tytułem „Faceci po przejściach” odpowiadać będą na pytania o to, czego muzycy szukają pośród liter. Natomiast dyskusja „Trzeba zabić tę miłość” poświęcona będzie uczuciom pisarzy i temu, jaki wyraz znajdowało one na papierze. Dyskutować będą badaczki korespondencji, także listów miłosnych, znanych polskich literatów i literatek: Agata Passent (listy Agnieszki Osieckiej i Jeremiego Przybory), Sylwia Chwedorczuk (listy Marii Dąbrowskiej i Anny Kowalskiej) oraz Anna Król (listy Jarosława Iwaszkiewicza i Jerzego Błeszyńskiego).
Wydarzenia Big Book Festival 2020 odbywać się będą w trzech lokalizacjach na Starym Mokotowie: Big Book Cafe, centrum edukacji literackiej przy Dąbrowskiego 81, Centrum Łowicka przy Łowickiej 21 oraz Domu i Muzeum Władysława Broniewskiego przy Dąbrowskiego 51. O wszystkich wydarzeniach Big Book Festival 2020 można przeczytać tutaj.
W czasie festiwalu, w sobotę i niedzielę, przez cały dzień tradycyjnie już będzie działał Duży Targ Księgarni Społecznej oferujący setki tytułów z drugiej ręki do kupienia za 5 lub 10 złotych. W tym literaturę wszystkich gatunków – nowości i białe kruki. Każdy zakup na targu to cegiełka – dochód wesprze Big Book Festival. Natomiast premierowe tytuły znajdziemy w księgarniach festiwalowych: stacjonarnej i on-line.
Na profilu Big Book Festival na Facebooku w sobotę i w niedzielę będzie można śledzić studio festiwalowe, które poprowadzą dziennikarki Anna Sańczuk i Justyna Dżbik-Kluge. Gorące relacje wideo zza kulis festiwalu wypełnią rozmowy z pisarzami, artystami i najwierniejszymi bywalcami festiwalu. A także mało znanymi bohaterami drugiego planu, dzięki którym to wspaniałe święto literatury co roku się udaje.
Big Book Festival powstał w 2013 roku. Jest wydarzeniem społecznym i jedynym międzynarodowym festiwalem tak dużej rangi tworzonym w Polsce samodzielnie przez małą organizację samorządową. Wstęp na wszystkie wydarzenia Big Book Festival 2020 jest wolny – poza dwoma spektaklami: „Bloki mówią” i „Zapach mężczyzny” (bilety dostępne są na bilety24.pl i goingapp.pl). Festiwal odbywa się pod patronatem Booklips.pl.
[am]
fot. mat. organizatora
Kategoria: wydarzenia