Literackie spacery po Gdańsku ze Stefanem Chwinem, Katarzyną Bondą i innymi pisarzami

30 lipca 2014

spacery-gdansk-2014
Instytut Kultury Miejskiej zaprasza mieszkańców Gdańska i turystów do zapoznania się z literackim obliczem tego miasta. Po stolicy województwa pomorskiego oprowadzać będą m.in. Stefan Chwin, Katarzyna Bonda i Izabela Żukowska.

Inspiracją do spacerów literackich jest książka „Gdańsk. Przewodnik literacki” Petera Olivera Loewa, tegorocznego laureata Nagrody im. Marcina Opitza za Promocję Kultury Miasta Gdańska. Instytut Kultury Miejskiej zdecydował się zaprosić ośmioro związanych z Gdańskiem pisarzy i poetów do opowiedzenia swoich literackich historii tego miasta. Spacery będą więc stanowić okazję do osobistego spotkania z twórcami, którzy przedstawią własne propozycje tras i opowieści z Gdańskiem w roli głównej. Jest to również okazja do spojrzenia na miasto z innej perspektywy, a także do poznania samych pisarzy, ich książek oraz literackiej historii Gdańska.

„Gdańsk jest jak najbardziej poetycki” ? twierdzi Andrzej Mestwin Fac, poeta, bibliotekarz i wydawca. Podczas spaceru po Głównym Mieście udowodni, że Gdańsk to nie tylko hanzeatycka tradycja, Schopenhauerowie, Panienka z okienka, sentymenty dziewiętnastowiecznych poetów, Wolne Miasto czy „blaszany dobosz” Güntera Grassa. Gdańsk to nie tylko literatura odwołująca się do pastelowych form i licznych stereotypów. „Gdańsk jako miasto był i jest tematem poezji na wskroś awangardowej, nowoczesnej, w której popiół z kamienic mieszał się i miesza z diamentami natury artystycznej” ? mówi poeta.

Poetka i pisarka Barbara Piórkowska zaproponuje wycieczkę po dzielnicy, w której mieszkała ? Zaspie. „Znam tajne zakamarki osiedla Młyniec, ze szczególnym uwzględnieniem tajemnic śmietnika przy Szkole Podstawowej nr 90 (obecnie XV LO im. Zjednoczonej Europy). Z lokalu przy ul. Pilotów spuszczałam worki z wodą oraz rzucałam kasztanami. Mieszkałam w bloku ?z Lechem Wałęsą???lata później powstał do tego literacki komentarz” ? mówi pisarka.

Krystyna Bonda, autorka powieści kryminalnych, zabierze nas na spacer po Wrzeszczu, który jest scenerią jej epickiej historii, bestsellerowego „Pochłaniacza”. To we Wrzeszczu autorka umiejscowiła dom rodziny Staroniów ? w tym braci bliźniaków, których wuj, bardziej znany jako mafioso „Słoń”, w latach 90. trząsł Trójmiastem

Wycieczka z poetą Tadeuszem Dąbrowskim będzie wiodła „od wielkiej płyty do płyty z dźwiękami natury” ? przez Żabiankę (wielkie osiedle pełne bloków) i Oliwę (kameralną dzielnicę u podnóża Trójmiejskiego Parku Krajobrazowego), pomiędzy barem osiedlowym a sanktuarium maryjnym, wielką płytą a płytą z dźwiękami natury. Trasa spaceru okaże się zarazem genealogią i małą epistemologią twórczości poety.

Na Gdańsk z góry spojrzymy z pisarzem Mieczysławem Abramowiczem. Spacer rozpocznie się powyżej Cmentarza Nieistniejących Cmentarzy i dalej, idąc zboczami Góry Gradowej, z której szczytu rozciąga się widok na miasto. Uczestnicy spaceru usłyszą też fragmenty jeszcze nie publikowanej, nowej książki Abramowicza „I dzieci Wasze niech wyjdą z Wami”.

Spacer śladami Franza Thiedtke z powieści Izabeli Żukowskiej będzie próbą odtworzenia świata, w którym żył komisarz. Uczestnicy zobaczą znane już miejsca na nowo: Prezydium dawnej policji gdańskiej przy ulicy Okopowej, Targ Węglowy, przy którym stała kamienica, w której mieszkał Thiedtke, nieistniejący hotel Danziger Hof, w którym spotykali się bohaterowie, Motławę stanowiącą serce Wolnego Miasta i ulicę Szeroką.

Autor „Hannemana” i „Ester”, Stefan Chwin, odpowie uczestnikom i uczestniczkom wirtualnego spaceru na pytanie – „Dlaczego Oliwa”. „Dlaczego właśnie do niej powracam w prawie wszystkich moich książkach? Bo to była wyspa. Kiedy urodziłem się tutaj po wielkiej wojnie, oddzielały ją od Gdańska wielkie pola dawnego lotniska Luftwaffe, a od strony Sopotu suche łąki i sosnowe kępy, za którymi błękitniało morze” ? odpowiada Chwin.

Po ulicach Wrzeszcza, m.in. Batorego, Topolowej, Podleśnej, Partyzantów, De Gaulle?a, przejdziemy się z poetą i podróżnikiem Arturem Nowaczewskim. Autor odnajdzie w sobie chłopca z lat osiemdziesiątych, którego fascynowały stare ogrody i zapach Peweksu. Poczyta wiersze zanurzone we wrzeszczańskiej topografii oraz wygłosi improwizowane uliczne gawędy o mijanych miejscach.

Udział w spacerach jest bezpłatny, nie obowiązują zapisy. Zwieńczeniem serii ośmiu spacerów będzie literacka gra miejska, rozgrywana w scenerii Głównego i Starego Miasta.

Poniżej znajdziecie bardziej szczegółowe informacje na temat wszystkich ośmiu zaplanowanych spacerów:

?1
Andrzej Mestwin Fac
„Spacer po Gdańsku od Długiego Targu do Pomnika Poległych Stoczniowców 1970 ? czyli Gdańsk jak najbardziej poetycki!”
5.08.2014 | godz. 18.00
start: siedziba IKM, Długi Targ 39/40

?2
Barbara Piórkowska
„Zbiórka na odlot. Spacer po Zaspie”
6.08.2014 | godz. 18.00
start: Klub Plama gak, ul. Pilotów 11

?3
Katarzyna Bonda
„Pochłanianie Gdańska”
7.08.2014 | godz. 18.00
start: ul. Zbyszka z Bogdańca (róg ul. Mickiewicza)

?4
Tadeusz Dąbrowski
„Od wielkiej płyty do płyty z dźwiękami natury”
12.08.2014 | godz. 18.00
start: SKM Gdańsk Żabianka, wejście od strony Żabianki (morza)

?5
Mieczysław Abramowicz
„Miasto z Góry”
19.08.2014 | godz. 18.00
start: Przy grobie Klawitterów

?6
Izabela Żukowska
„Śladami komisarza Franza Thiedtke”
26.08.2014 | godz. 18.00
start: przed wejściem do budynku dawnego prezydium policji
(obecnie delegatura ABW), ul. Okopowa 9

?7
Stefan Chwin
„Dlaczego Oliwa”
28.08.2014 | godz. 18.00
start: sala teatralna za domem zarazy, stary rynek oliwski 15

?8
Artur Nowaczewski
„Z poetą i podróżnikiem przez Wrzeszcz”
4.09.2014 | godz. 18.00
start: przed wejściem do III LO w Gdańsku, ul. Topolowa 7

Literacka gra miejska dla detektywów małych i dużych.
termin: 6 września, godz. 11:00
start: siedziba IKM w Gdańsku, Długi Targ 39/40

Szczegółowe opisy spacerów do pobrania ze strony: www.ikm.gda.pl/dzialanie/literatura/spacery-literackie/.

spacery-gdansk-2014-plakat

Tematy: , , , , , , , , , , , ,

Kategoria: wydarzenia