Literackie powroty. Listopad w stylu retro w warszawskim Big Book Cafe

9 listopada 2018


Musical literacki na motywach „Ziemi obiecanej”, nowe wydanie „Moby Dicka”, ostatnie wiersze Leonarda Cohena i biografia XIX-wiecznej królowej kuchni polskiej. W tym miesiącu warszawski Big Book Cafe ? najmodniejszy lokal literacki ? serwuje wydarzenia staromodne i książki na czasie.

Gośćmi wydarzeń w Big Book Cafe w listopadzie będą aktorzy, muzycy, reporterzy i pisarze, m.in. Bisz/Radex, Joanna Sztokfisz, Jacek Braciak, Matylda Damięcka. Na scenie w Stand-upie Literackim zadebiutują gospodynie: Anna Król i Paulina Wilk, a w światłach reflektorów znajdą się powieści wszech czasów: „Ziemia obiecana”, „Moby Dick” oraz „W pustyni i w puszczy”.

„Uwielbiamy klimaty retro. Inspirują nas i pozwalają pokazać, jak wiele w teraźniejszości jest spraw wczorajszych. Tworzymy projekty odmładzające klasykę i szukamy aktualnych, progresywnych treści w dawnych tekstach” ? mówią Anną Król i Paulina Wilk z Fundacji „Kultura nie boli”.

Listopad w nowym centrum literackim przy Dąbrowskiego 81 w Warszawie będzie sentymentalny i intensywny. Wśród atrakcji miesiąca są: premierowe spotkanie poświęcone Lucynie Ćwierczakiewiczowej ? mistrzyni polskiej kuchni i królowej XIX-wiecznej socjety, pokaz dokumentu „Watermarks” o pływaczkach z przedwojennego żydowskiego klubu sportowego, które do dziś spotykają się na basenie, rozmowa o fenomenie powieści „Moby Dick” Hermana Melville’a, której nowe wydanie ukazuje się po 167 latach od premiery, a także Stand-Up Literacki inspirowany „Ziemią obiecaną” Władysława Reymonta, pokazujący współczesne demony chciwości i pogoni za pieniędzmi, także w światku literackim.

„Krótkie dni, zimne noce to dobry czas, żeby zwolnić, odwrócić się wstecz, porozmyślać. Dlatego przygotowałyśmy pokazy filmowe, rozmowy i premiery tekstów, które dotyczą historii. Będzie okazja do wzruszeń” ? zachęcają organizatorki.

Poniżej możecie zapoznać się z pełnym programem Big Book Cafe na listopad:

12 LISTOPADA, PONIEDZIAŁEK, 19:00
UWAGA: PREMIERA! „PŁOMIEŃ” LEONARDA COHENA.
Porywający zbiór ostatnich wierszy przygotowanych przez Cohena niedługo przed śmiercią prezentuje znawca i tłumacz jego twórczości Daniel Wyszogrodzki. Czyta aktor Marcin Przybylski.

13 LISTOPADA, WTOREK, 19:00
KIERUNEK MOKOTÓW. Odc. 14. STO LAT NIEPODLEGŁOŚCI I MOKOTOWA
Wyruszamy w retro podróż do roku 1918 i z varsavianistą Adrianem Sobieszczańskim sprawdzamy, jak wyglądał świat i Mokotów przed wiekiem.

14 LISTOPADA, ŚRODA, 19:00
UWAGA: PREMIERA! NOWE WYDANIE „MOBY DICKA”
Co sprawia, że historia kapitana Ahaba i pogoni za mitycznym białym kaszalotem zachwyca nowych czytelników? Czym 167 lat po premierze elektryzuje powieść totalna Hermana Melville?a? Dociekają Adam Lipszyc i Mikołaj Wiśniewski. Pyta Jakub Moroz.

15 LISTOPADA, CZWARTEK, 19:00
UWAGA: PREMIERA! PANI OD OBIADÓW
O Lucynie Ćwierczakiewiczowej, mistrzyni polskiej kuchni, prekursorce nowoczesnego gotowania, która trzęsła warszawską socjetą końca XIX wieku opowiada autorka jej biografii Marta Sztokfisz.

17 LISTOPADA, SOBOTA, 19:00
STAND-UP LITERACKI. KSIĄŻKI WSZECH CZASÓW. EPIZOD #5
ZIEMIA OBIECANA, CZYLI MIEĆ CZY BYĆ?
Stand-up literacki tym razem w formie musicalu. O pragnieniu bogactwa i sławy oraz zatracaniu duszy. Zaśpiewają Matylda Damięcka oraz duet Bisz/Radex. Fragmenty oryginału przypomni Jacek Braciak, a w rolach literackich stand-uperek wystąpią pisarki Anna Król i Paulina Wilk.
UWAGA: BILETY! 15 PLN (do nabycia na miejscu i w serwisie www.bilety24.pl)

22 LISTOPADA, CZWARTEK, 19:00
UWAGA: PREMIERA! „KUBA-MIAMI. UCIECZKI I POWROTY”
O migracjach Kubańczyków na Florydę, historiach pełnych trudnych wyborów i poświęceń a także o swoich osobistych doświadczeniach związanych z Kubą opowiada Joanna Szyndler. Spotkanie prowadzi: Włodzimierz Nowak.

23 LISTOPADA, PIĄTEK, 19:00
SWIM DOCS ZAPRASZA NA POKAZ FILMU „WATERMARKS”
Niesamowity dokument o pływaczkach z żydowskiego klubu sportowego Hakoach Wiedeń, które w 1936 roku zbojkotowały igrzyska olimpijskie w Berlinie. Dziś mają po 80 lat i wciąż spotykają się na basenie.
Uwaga! Pokaz w języku angielskim.

25 LISTOPADA, NIEDZIELA, 12:00
NA PAPIERZE I NA EKRANIE: „W PUSTYNI I W PUSZCZY”
Jak Staś i Nel radzili sobie na planie filmowym? Razem z Adamem Ślesickim, producentem filmowym, wspominamy i czytamy fragmenty książki opisującej przygody ekipy filmowej. Zapraszamy całymi rodzinami!

Big Book Cafe ? nowe centrum literackie działa w Warszawie od 2017 roku. Tworząca je Fundacja „Kultura nie boli” zrealizowała już blisko 250 wydarzeń zapewniających oryginalną edukację literacką. Centrum działa jako kawiarnia, księgarnia, miejsce wydarzeń oraz księgarnia społeczna. Big Book Cafe powstało dzięki wsparciu Urzędu Dzielnicy Mokotów miasta stołecznego Warszawy. Pełny program i aktualne wiadomości na www.bigbookcafe.pl.

Tematy: , , , , , , , , , , , , ,

Kategoria: wydarzenia