Literackie Himalaje w Big Book Cafe w styczniu 2020

10 stycznia 2020


Początek roku w centrum innowacji literackich przy Dąbrowskiego 81 w Warszawie to spotkania z wybitną poezją i prozą, ze sztuką teatru i filmu, z interesującymi ludźmi pióra oraz tymi, którzy eksplorują najbardziej niedostępne miejsca na ziemi. Na scenie Big Book Cafe pojawią się m.in. dziennikarka Agata Passent, poetka Julia Fiedorczuk i himalaista Leszek Cichy.

Z głębin na szczyty

Słynny nurek i himalaista opowiedzą ? jeden na ekranie, drugi na żywo ? o ciemnych i jasnych stronach swoich legendarnych wypraw. Zmarły w 2001 roku samobójczą śmiercią Jacques Mayol był jednym z najwspanialszych nurków głębinowych w historii i postacią fascynującą niejednego filmowca. Niesamowite wyczyny Francuza, który w 1976 roku po piętnastu latach specjalistycznego treningu dokonał wówczas niewyobrażalnego ? zszedł bez butli tlenowej na głębokość ponad 100 metrów, zafascynowały Luca Bessona do stworzenia sławnego filmu fabularnego „Wielki błękit”. Niedawno powstał olśniewający wizualnie dokument o życiu Jacques?a Mayola i jego pasji nurkowania, zatytułowany „Człowiek delfin”.

Film w reżyserii Lefterisa Charitosa splata wspaniałą współczesną fotografię podwodną w wykonaniu najlepszych na świecie nurków z intymnymi komentarzami przyjaciół Mayola, rodziny i mistrzów świata w nurkowaniu. Narratorem jest Jean-Marc Barr ? odtwórca roli Mayola w „Wielkim błękicie”. Dzięki współpracy z Against Gravity film „Człowiek delfin” będzie można obejrzeć w Big Book Cafe 16 stycznia.

21 stycznia będzie okazją do spotkania autora innego rekordu ? himalaisty Leszka Cichego. „Gdyby to nie był Everest, tobyśmy chyba nie weszli” ? to słynne zdanie wypowiedział 17 lutego 1980 roku. Tego dnia wraz z Krzysztofem Wielickim dokonał czegoś, co wydawało się niemożliwe. Jako pierwsi ludzie stanęli zimą na szczycie ośmiotysięcznika. I to od razu najwyższego!

Od tego czasu wyczyn Polaków obrósł legendami. W jego czterdziestą rocznicę ukazały się książki autorów tamtego rekordu. Z okazji premiery wspomnień Leszka Cichego zatytułowanych „Gdyby to nie był Everest…” (Wydawnictwo Literackie), które spisał Piotr Trybalski, w Big Book Cafe będzie można spotkać się ze słynnym himalaistą. W rozmowie z autorem książki i innymi wspaniałymi gośćmi wróci nie tylko do niesamowitych zmagań i chwil sprzed czterdziestu lat, ale pomoże nam zrozumieć, jakie wyzwania wiązały się ze wspinaniem w najwyższych górach w dobie PRL-u, czyli w czasach niedoborów i zamkniętych granic. Rozmowę wzbogacą filmy dokumentalne oraz zdjęcia. Spotkanie z Leszkiem Cichym w cyklu „Uwaga: premiera!” odbędzie się 21 stycznia.

Poezja i felietonistyka w doskonałym wydaniu

W Big Book Cafe w styczniu będzie można posłuchać dwóch ciekawych autorek ? każda celuje w odmiennej krótkiej formie. Przeczytają własne teksty i opowiedzą o tym, co je inspiruje i jak dbają o swój warsztat twórczy. 23 stycznia w cyklu „Uwaga: premiera!” rozmowa z Agatą Passent ? znaną dziennikarką, prowadzącą audycję „Xięgarnia” w TVN24 oraz autorski program literacko-społeczny w radiu Chillizet, założycielką Fundacji Okularnicy im. Agnieszki Osieckiej. Agata Passent regularnie publikuje w prasie i internecie, uprawiając sztukę felietonu i to w najlepszym wydaniu. W swym pisaniu jest ciekawska i błyskotliwa, nie uznaje tematów tabu, cenzury i zbędnej poprawności. Pod koniec stycznia ukazuje się zbiór jej najlepszych felietonów z ostatnich lat zatytułowany „Klauzula zdumienia” (Wielka Litera). Na tydzień przed premierą książki z autorką w Big Book Cafe rozmawiać będą Anna Król i Paulina Wilk.

24 stycznia odbędzie się kolejne cykliczne spotkanie „Krótka piłka” poświęcone poezji. Tym razem bohaterką będzie Julia Fiedorczuk, laureatka nagrody im. Wisławy Szymborskiej z 2018 roku, autorka wierszy, psalmów, opowiadań i powieści (jej „Nieważkość” była nominowana do Nagrody Literackiej Nike). Jest też tłumaczką i krytyczką literacką zaangażowaną w popularyzację pojęcia ekopoezji. W Big Book Cafe przeczyta swoje wiersze i zdradzi, co najbardziej pociąga ją w poezji amerykańskiej oraz czym w istocie jest ekopoetyka. Wieczór pod hasłem „Poezja dzikości” poprowadzi Zofia Jabłonowska-Ratajska.

Natomiast już w sobotnie popołudnie 11 stycznia wszystkich miłośników intelektualnych roszad Big Book Cafe z Fundacją Przekrój zachęca do wzięcia udziału w VII Ogólnopolskim Turnieju Krzyżówek z „Przekrojem”. Solo, w duecie lub tercecie. W tym samym czasie śmiałkowie rozwiązywać będą krzyżówkę w ośmiu miastach! Na zwycięzców turnieju oczekują nagrody pieniężne! Start wydarzenia w sobotę o godz. 14:00. Rejestracja przed wydarzeniem na miejscu.

Wstęp na wszystkie zaprezentowane wyżej spotkania jest bezpłatny. Pełny repertuar Big Book Cafe znajdziecie na stronie warszawskiego centrum. Wszystkie styczniowe spotkania rozpoczynają się o godz. 19:00.

Tematy: , , , , , , , , , , , , ,

Kategoria: wydarzenia