Literacki Sopot coraz bliżej. Przedstawiamy program tegorocznej edycji festiwalu

5 sierpnia 2020

Pomimo przeszkód związanych z pandemią koronawirusa tegoroczna edycja Festiwalu Literacki Sopot odbędzie się. W dniach od 20 do 23 sierpnia w nadmorskim kurorcie możemy spodziewać się wyjątkowych gości oraz bogatego programu: licznych spotkań, debat, pokazów filmowych, warsztatów i czytań performatywnych. Tym razem motywem przewodnim wydarzenia jest literatura kanadyjska.

Literacki Sopot to festiwal, który odbywa nieprzerwanie od 2012 roku, zawsze w drugiej połowie sierpnia. Co roku organizatorzy wybierają kraj, którego literatura staje się motywem przewodnim całego wydarzenia. Gościem honorowym 9. edycji jest Kanada, a hasłami wiodącymi są dystopia oraz manipulacja ? uważana za nieodłączny element współczesnych mediów. W tym roku ze względów pandemicznych nie będzie można przeglądać książek czy uzyskiwać autografów od autorów.

„Sytuacja pandemiczna zmusiła nas do modyfikacji programu tylko pod względem technologicznym i realizacji wersji hybrydowej ? spotkań z gośćmi w wersji online poprzez łączenia z Kanadą oraz offline ? podczas spotkań w Sopocie” ? wyjaśnia Joanna Cichocka-Gula, dyrektor festiwalu Literacki Sopot. „Nie chcieliśmy rezygnować z żadnego z zaplanowanych od roku wydarzeń, stąd mimo zmniejszonej liczby uczestników, których możemy wpuścić do poszczególnych festiwalowych miejsc, wszystkie odbędą się zgodnie z naszymi założeniami, w obecnym reżimie sanitarnym”.

Zapowiedziano pięć debat

W tym roku podczas festiwalu odbędzie się aż 5 debat. „Pierwsze Narody Kanady” to rozmowa, w której Joanna Onoszko-Gierak, Monika Płatek, Tanya Talaga oraz Steven Cooper przedstawią skalę problemu nadużyć, jakich dopuszczało się kanadyjskie państwo wobec rdzennych mieszkańców. W kolejnej debacie, „Był sobie człowiek”, Dorota Masłowska, Ilona Wiśniewska, Colin Waters oraz Tomasz Ulanowski poruszą temat niewyobrażalnej skali dewastacji, jakiej przez dziesięciolecia ulegała planeta Ziemia. „Klasyka: Reaktywacja. Czy arcydzieła literatury potrzebują świeżych tłumaczeń?” to zagadnienia, o którym porozmawiają Wojciech Charchalis, Jakub Ekier, Anna Wasilewska oraz Dagny Kurdwanowska. „Marschall McLuhan w świecie Algorytmów” to temat dyskusji o mediach współczesnych i fake newsach, w której głos zabiorą Andrew McLuhan, Derrick de Kerckhove, Anna Nacher i Mirosław Filiciak. Natomiast w debacie pt. „Co można wyczytać z gry wideo? Cyfrowe media a literatura” udział wezmą Marcin Blacha, Sean Michaels, Karolina Sulej, Miriam Verburg i Bartek Chaciński.

Literackie gwiazdy z Kanady

Podczas 9. edycji Literackiego Sopotu nie zabraknie wybitnych, kanadyjskich pisarzy. Jednym z nich będzie Patrick deWitt, autor znany m.in. z nagrodzonej Nagrodą Kanadyjskiego Stowarzyszenia Literackiego i nominowanej do Bookera książki „Bracia Sisters” (tłum. Paweł Schreiber, wyd. Czarne). Wystąpi również David Szalay, autor powieści „Turbulencje” (tłum. Dobromiła Jankowska, wyd. Pauza), która w lipcu będzie miała polską premierę. W Sopocie pojawi się online także Michael Crummey. Jego powieść „Bez winy” (tłum. Michał Alenowicz, wyd. Wiatr od Morza), której polskie tłumaczenie ukaże się premierowo na festiwalu, znalazła się w finale Nagrody Scotiabank Giller. Ostatniego dnia festiwalu o swojej twórczości opowie również Nicolas Dickner ? autor poruszającej książki „Nikolski” (tłum. Magdalena Kamińska-Maurugeon, wyd. Pauza), nagrodzonej Prix Anne-Hébert, Prix littéraire des collégiens oraz Prix des libraires du Québec.

Na scenie pojawią się także piszące kobiety, których pozycja w świecie literatury kanadyjskiej jest niepodważalna. Madelaine Thien to autorka o chińsko-malezyjskich korzeniach, która uznawana jest w Kanadzie za najlepiej zapowiadającą się pisarkę młodego pokolenia. Za powieść „Nie mówcie, że nie mamy niczego” (tłum. Łukasz Małecki, Wydawnictwo Literackie) otrzymała Giller Prize i znalazła się na krótkiej liście nagrody Man Booker Prize. W Sopocie uczestnicy festiwalu będą mieli również okazję spotkania oraz wysłuchania Esi Edugyan, autorki nagrodzonej dwukrotnie Giller Prize. W czasie festiwalu będzie miała polską premierę jedna z jej nagrodzonych książek ? „Washington Black” (tłum. Bohdan Maliborski, wyd. Świat Książki).

Polskie debiuty i ich autorzy

W tym roku po raz pierwszy dodano do programu pasmo „Debiuty”. W ten sposób organizatorzy chcą uatrakcyjnić Literacki Sopot oraz zachęcić wszystkich do czytania również początkujących autorów. Do grona debiutantów należą: Jędrzej Napiecek, który opowie o „Królu, który uciekł” (Wydawnictwo Krytyki Politycznej), czyli „jednej z najbardziej popapranych opowieści o kryzysie władzy w historii Polski”. Barbara Sadurska zaprezentuje swoją „Mapę” (wyd. Nisza), czyli opowiadania połączone motywem piętnastowiecznej mapy świata. O „Pannie doktór Sadowskiej” (wyd. Dowody Na Istnienie) będzie się można dowiedzieć z rozmowy z jej autorem ? Wojtkiem Szotem, który swoją powieść oparł na historii bohaterki skandali międzywojennej Warszawy. A o prekariacie, czyli współczesnej klasie społecznej spod znaku ciągłej niepewności jutra przeczytamy w książce „Dropie” (wyd. Korporacja Ha!art), o której na festiwalu opowie sama autorka ? Natalka Suszczyńska.

Historia na Literackim Sopocie

W ramach cyklu „H/historia”, który z roku na rok cieszy się rosnącą popularnością wśród uczestników, bohaterami festiwalowych spotkań będą: Anne Applebaum ? autorka książki „Czerwony głód” (tłum. Barbara Gadomska, Wanda Gadomska, wyd. Agora), opowiadającej o makabrycznym obrazie zdarzeń na Ukrainie, które miały miejsce w latach 30-tych; Dorota Karaś i Marek Sterlingow prezentujący w swojej książce „Walentynowicz. Anna szuka raju” (wyd. Znak) historię kobiety legendy; Paweł P. Reszka ? autor wstrząsającej książki „Płuczki. Poszukiwacze żydowskiego złota” (wyd. Agora) oraz Mirosław Tryczyk, który przedstawia swoje myśli w poruszającym reportażu „Drzazga. Kłamstwa silniejsze niż śmierć” (wyd. Znak).

Pozostałe atrakcje

Na tegorocznej edycji festiwalu pojawią się również bardziej uznani polscy autorzy. Michał Nogaś w swoim autorskim paśmie „Nogaś na Plaży” porozmawia z Olgą Gitkiewicz, Mikołajem Łozińskim, Urszulą Zajączkowską i Maciejem Zarembą Bielawskim.

Literacki Sopot to także mnóstwo atrakcji okołoliterackich! Zaplanowano m.in. „Spacer z Anią Shirley”, czyli grę literacką, która powinna spodobać się wszystkim fanom literatury. Dla miłośników kina przygotowano wieczory z kanadyjską kinematografią, a pokazy filmowe poprzedzą krótkie prelekcje Pawła Bilińskiego. Nowością jest także #GodzinaWolnegoCzytania ? projekt Koalicji Letnich Festiwali Literackich. To czas na zanurzenie się w lekturze przed spotkaniami autorskimi, debatami, czy innymi aktywnościami festiwalowymi.

Więcej szczegółów na temat tegorocznej odsłony wydarzenia znajdziecie na oficjalnej stronie Literackiego Sopotu.

[am]

Tematy: , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , ,

Kategoria: wydarzenia