Listopad miesiącem Brunona Schulza – festiwale, koncerty, wystawy

13 listopada 2012


W związku z przypadającą na 19 listopada 70. rocznicą śmierci Brunona Schulza w całej Polsce organizowane są wydarzenia dedykowane pamięci pisarza.

Cykl imprez to wynik sierpniowej decyzji Senatu, aby uczcić dorobek autora „Sklepów cynamonowych”, ogłaszając listopad 2012 roku Miesiącem Brunona Schulza. Poniżej prezentujemy listę najważniejszych imprez, w jakich będziecie mogli wziąć udział w najbliższych tygodniach:

Od wczoraj w Radzyniu Podlaskim, Lublinie i Kazimierzu Dolnym trwa Bruno4Ever 2012, czyli seria wydarzeń organizowanych po raz piąty przez Stowarzyszenie Festiwalu Brunona Schulza w Lublinie. Program cyklu obejmuje wystawę malarstwa inspirowanego prozą autora ?Sklepów Cynamonowych?, wystawę fotografii z Drohobycza odnalezionych w Nowym Jorku, performance Teatru ?Alter? z Drohobycza oraz wiele innych wydarzeń.

14 listopada we Wrocławiu rozpocznie się Festiwal Brunona Schulza, który potrwa do 18 listopada. Wezmą w nim udział najwybitniejsi polscy i zagraniczni znawcy tematu, oraz artyści przyznający się do inspiracji Brunonem Schulzem, a w wśród nich m.in.: Jurij Andruchowycz (który w tym roku przetłumaczył ?Sklepy cynamonowe? na język ukraiński), Paweł Huelle, Erwin Schenkelbach, Piotr Sommer, Krzysztof Varga, Agata Tuszyńska. Gościem Festiwalu będzie również Alfred Schreyer ? ostatni żyjący w Drohobyczu uczeń Brunona Schulza. Będzie również można zobaczyć spektakl teatralny z Drohobycza, ?Sanatorium pod Klepsydrą? Hasa, wziąć udział w konferencjach naukowych, panelach dyskusyjnych, happeningach i kiermaszu książek.

14 listopada w krakowskiej Fundacji Judaica ? Centrum Kultury Żydowskiej na Kazimierzu odbędzie się spotkanie z Krzysztofem Miklaszewskim, znanym w Polsce wszechstronnym ?człowiekiem teatru?, cenionym na świecie reżyserem filmów dokumentalnych, który opowie o swojej fascynacji Schulzem oraz jej efekcie w postaci książki pt. ?Zatracenie się w Schulzu?, wydanej przez PIW w 2009 roku. Muzeum Narodowe w Krakowie zaprasza z kolei na spotkania towarzyszące wystawie ?Xięga Bałwochwalcza Brunona Schulza?: 16 listopada w sali edukacyjnej Gmachu Głównego J. Woynarowski z Pracowni Rysunku Narracyjnego na krakowskiej ASP przedstawi wykład ?Bohaterowie trzeciego planu. Wunderkamera Brunona Schulza?, 26 listopada w tym samym miejscu Prof. Jerzy Jarzębski zaprezentuje wykład ?Schulz jako uwodziciel?.

Od 18 do 23 listopada w Kielcach odbywać się będzie XVIII Festiwal Form Dokumentalnych Nurt 2012. Tegoroczna edycja poświęcona została autorowi ?Sklepów cynamonowych?. W ramach festiwalu zaplanowano m.in. koncert zespołu Bester Quartet z repertuarem z płyty ?Sanatorium pod klepsydrą?, zbiorową wystawę fotografii ?Drohobycz bez Schulza? czy spektakl ?Bruno Schulz ? historia występnej wyobraźni? w wykonaniu Teatru Lalki i Aktora ?Pinokio?.

W Warszawie od 19 do 25 listopada na Uniwersytecie Warszawskim, w Akademii Sztuk Pięknych i w Kinie Rejs odbędzie się Festiwal Schulzowski. Program festiwalu obejmuje panele dyskusyjne, sesje naukowe, koncerty oraz emisję ?Sanatorium pod Klepsydrą? Hasa. Warto przypomnieć, że do 30 grudnia w warszawskim Muzeum Literatury można zobaczyć też wystawę zatytułowaną ?Rzeczywistość przesunięta?. Jest to największy zbiór prac plastycznych Brunona Schulza udostępniony szerokiej publiczności.

Od 23 do 25 listopada w Łodzi zaplanowano muzyczno-teatralny weekend z Schulzem ? Teatr ?Pinokio? przygotował specjalne wydarzenia artystyczne: spektakl ?Bruno Schulz ? Historia występnej wyobraźni?, będą również miały miejsce koncert zespołu Bubliczki oraz koncert zespołu Bruno Schulz.

Szczegółowy program wydarzeń znajdziecie pod linkami udostępnionymi przez poszczególnych organizatorów.

Tematy: , , , , , , , , ,

Kategoria: wydarzenia