Laureatki Nagrody Literackiej Gdynia będą rozmawiać o „literaturze kobiecej” w warszawskim Pardon To Tu

12 listopada 2019


Czas na jesiennie spotkania z laureatami Nagrody Literackiej Gdynia. Tym razem odbędą się poza rodzimym miastem nagrody. Na początek zapraszamy do Warszawy, gdzie w środę 20 listopada dwie laureatki ? Zyta Rudzka i Barbara Klicka ? porozmawiają o „literaturze kobiecej”.

W tym roku literaturą rządzą kobiety. Literacką Nagrodę Nobla otrzymała Olga Tokarczuk, Bookera ? Margaret Atwood i Bernardine Evaristo, nagrody Gombrowicza i Conrada ? Olga Hund, a Nagrodę Literacką Gdynia ? Zyta Rudzka za powieść „Krótka wymiana ognia”. W Pardon To Tu w Warszawie porozmawiamy o tym, co dziś rozumiemy pod hasłem „literatura kobieca”. O swoim stosunku do tego określenia i nie tylko opowiedzą Zyta Rudzka, wspomniana już tegoroczna zdobywczyni Gdyńskiej Kostki Literackiej, oraz Barbara Klicka, laureatka „Silesiusa” i Nagrody Literackiej Gdynia 2016 w kategorii „poezja”, która niedawno zadebiutowała prozatorsko powieścią „Zdrój”.

Na nowo otwartej scenie Pardon, To Tu kontynuowany jest cykl spotkań literackich ze znakomitymi polskimi pisarzami i pisarkami. Przy okazji książkowych premier prowadzone będą rozmowy z dwoma autorami o ważnych, wspólnych dla ich twórczości tematach i zjawiskach. Spotkanie z Zytą Rudzką i Barbarą Klicką poprowadzi Przemysław Rydzewski.

Partnerem spotkania jest Nagroda Literacka Gdynia. Decyzją kapituły tegoroczne Gdyńskie Kostki Literackie trafiły w ręce czterech kobiet wyłonionych spośród dwudziestu nominowanych twórców. W kategorii „eseistyka” otrzymała ją Olga Drenda za esej „Wyroby. Pomysłowość wokół nas”. W kategorii „poezja” uhonorowano Małgorzatę Lebdę za tom poetycki „Sny uckermärkerów”. W kategorii proza nagrodę wręczono Zycie Rudzkiej za powieść „Krótka wymiana ognia”. W kategorii „przekład na język polski” nagroda przypadła Bogusławie Sochańskiej za tłumaczenie „Alfabetu” Inger Christensen.

Zyta Rudzka ? rocznik 1964. Pisarka i dramatopisarka. Napisała takie powieści jak „Białe klisze”, „Mykwa”, „Ślicznotka doktora Josefa”. Autorka sztuk teatralnych, m.in. „Cukier Stanik” i „Zimny bufet”, wyróżnionych Gdyńską Nagrodą Dramaturgiczną i Gold Remi na Worldfest Independent Film Festival w Houston. Tłumaczona na wiele języków.

Barbara Klicka (1981) ? osoba pisząca. Debiutowała w 2000 roku. W latach 2010?2014 pracowała jako redaktorka kwartalnika „Cwiszn”, poświęconego literaturze i sztuce żydowskiej. W 2012 roku wydała tom „same same”, nominowany do Wrocławskiej Nagrody Poetyckiej Silesius. W 2016 roku za książkę „nice” została uhonorowana Nagrodą Literacką Gdynia i „Silesiusem”. Jest autorką poematu scenicznego „Elementarz”, wystawionego w reżyserii Piotra Cieplaka w Teatrze Narodowym w Warszawie (premiera w grudniu 2017 roku). „Zdrój” ukazał się w styczniu 2019 roku nakładem wydawnictwa W.A.B.

Nagroda Literacka Gdynia, powołana do życia w 2006 roku przez prezydenta Gdyni Wojciecha Szczurka, honoruje wyjątkowe osiągnięcia żyjących, polskich twórców, autorów najlepszych książek wydanych w poprzednim roku. Dzięki swojej niespotykanej dotąd formule równorzędnego wyróżniania poetów, prozaików, eseistów oraz tłumaczy, szybko stała się ważnym i unikalnym wydarzeniem w środowisku literackim. Docenia nowe zjawiska, książki debiutujących autorów, na równi z wyjątkowymi osiągnięciami uznanych już twórców. Laureatami Gdyńskich Kostek Literackich zostali m.in.: Michał Witkowski, Wiesław Myśliwski, Justyna Bargielska, Andrzej Stasiuk, Ewa Lipska, Jerzy Pilch, Marcin Świetlicki, Stefan Chwin, Maria Poprzęcka, Paweł „Pablopavo” Sołtys, Olga Drenda czy Zyta Rudzka.

Tematy: , , , , ,

Kategoria: wydarzenia