Laureat Nagrody Goncourtów Hervé Le Tellier odwiedzi Polskę. Spotkania z czytelnikami w Warszawie i Gdańsku

4 maja 2023


Hervé Le Tellier, autor wyróżnionej Nagrodą Goncourtów powieści „Anomalia”, przewodniczący legendarnej grupy literackiej OuLiPo, którą założył m.in. Raymond Queneau, odwiedzi niebawem Polskę. W środę i czwartek, 10 i 11 maja, francuski pisarz spotka się z czytelnikami w Warszawie i Gdańsku.

W środę, 10 maja, Hervé Le Tellier gościć będzie w warszawskim klubie Pardon, To Tu (Aleja Armii Ludowej 14). Spotkanie rozpocznie się o godz. 19:00 i poprowadzi je laureat Nagrody Literackiej Nike Marek Bieńczyk, natomiast tłumaczyć z francuskiego będzie Ewa Świtlak. Wstęp na wydarzenie jest bezpłatny.

Następnego dnia, w czwartek, 11 maja, Hervé Le Tellier zjawi się w Instytucie Kultury Miejskiej w Gdańsku (ul. Długi Targ 39/40). Rozmowę zapowiedziano na godz. 18:30. Poprowadzi ją Bénédicte Mezeix – redaktorka naczelna lepetitjournal.com. Wydarzenie organizowane jest w ramach IV edycji projektu Uniwersytetu Gdańskiego „Atelier littéraire” i na nie również wejście będzie bezpłatne.

Francuski pisarz przylatuje do Polski, by promować swoje dwie książki opublikowane nakładem Wydawnictwa Filtry.

Uhonorowana Nagrodą Goncourtów „Anomalia” (w tłum. Beaty Geppert) to jedna z najinteligentniejszych i najbardziej zabawnych współczesnych powieści. Buduje wielki umowny świat: mamy tu kilka powieści w jednej, zabawę z gatunkami filmowymi i literackimi, puszczanie oka do netfliksowych seriali, a zarazem wyrafinowaną konstrukcję, w której piętrzą się intertekstualne poziomy. Hervé Le Tellier flirtuje z thrillerem i science fiction, elementy psychologicznej powieści obyczajowej godzi z surrealnymi, powieść szpiegowską przeplata z prawniczą.

W „Anomalii” każdy z pewnością wyśledzi inne odniesienia i aluzje. Fani Netflixa rozpoznają inspirację chociażby takimi produkcjami, jak „Dexter” czy „Black Mirror”. Miłośnicy kina dopatrzą się powiązań z filmami Christophera Nolana, Briana de Palmy, Quentina Tarantino czy rodzeństwa Wachowskich. Wielbiciele literatury dostrzegą wpływy Tołstoja, Pielewina, Kafki, Sterna, Aragona, Queneau, Pereca, Gary’ego, Mallarmégo czy Calvina.

Autorowi udało się niemożliwe: stworzył pozycję dla szerokiej publiczności, a zarazem dzieło, które zadowoli najbardziej wyrobionych czytelników. W samej tylko Francji książka sprzedała się w nakładzie przekraczającym milion egzemplarzy. Do połowy 2022 roku powieść została przetłumaczona na 45 języków. Hervé Le Tellier pracuje właśnie z filmowcem Antoninem Baudrym nad serialem na podstawie „Anomalii”.

Druga wydana w Polsce książka pisarza nosi tytuł „Wszystkie szczęśliwe rodziny” (w tłum. Wiktora Dłuskiego). To z kolei autobiograficzna proza, z której dowiadujemy się, jakie dzieciństwo miał autor. Książka napisana jest w duchu Didiera Eribona i Annie Ernaux, tyle że à rebours, opowiada bowiem o dorastaniu we francuskiej wyższej klasie średniej. Autor nie był bity, głodzony, wykorzystywany, uczęszczał do dobrych szkół, otrzymał solidną edukację. Czy burżuazyjne korzenie i arystokratyczne nazwisko potrafią lepiej człowieka wyposażyć?

Z książki wyłania się tragikomiczny obraz środowiska uwięzionego w gorsecie konwenansów, rządzonego grą pozorów i chłodnym dystansem, a także pokolenia, które Hervé Le Tellier opisuje jako „obiecujące, ale nieokreślone, z młodością wciśniętą między okupację a wojnę w Algierii”, „urodzonego za późno, żeby kolaborować, za wcześnie, żeby torturować”. Na tle społecznych napięć i historycznych wydarzeń autor maluje portret rodzinny. Oprócz cierpkiej ironii – także wobec samego siebie – mamy ty czułość i stoicką akceptację życia.

[am]
fot. Francesca Mantovani/Editions Gallimard


Tematy: , , , , , , , , ,

Kategoria: wydarzenia