Kupuj książki w ich naturalnym środowisku i weź udział w Warszawskim Weekendzie Księgarń Kameralnych

12 kwietnia 2018


Wielkimi krokami zbliża się Światowy Dzień Książki. Z tej okazji w dniach od 20 do 23 kwietnia w stolicy, już po raz trzeci, odbędzie się Warszawski Weekend Księgarń Kameralnych. W tym roku akcji towarzyszy hasło: „Odkryj to, czego nie szukasz”.

Kameralne, niezależne księgarnie w Polsce powoli odchodzą do lamusa. W Warszawie działa ich tylko ok. 50, co w dwumilionowym mieście powinno powodować, że po zakup książek ustawiają się kolejki. Niestety rzeczywistość jest inna, a mieszkańcy miasta często zapominają o tym, że stacjonarne księgarnie w ogóle jeszcze istnieją. Księgarze postanowili wziąć sprawy w swoje ręce i przypomnieć o sobie w najfajniejszy z możliwych sposobów. Od trzech lat organizują kilkudniowe święto księgarń, podczas którego odbywa się kilkadziesiąt bezpłatnych wydarzeń dla dzieci, młodzieży i dorosłych.

„Chcemy pokazać, co nas wyróżnia, co mamy wyjątkowego do zaoferowania” ? mówi Anna Karczewska, pomysłodawczyni Weekendu. „Jeśli pijemy kawę w kawiarni, pomidory kupujemy w warzywniaku, to po książki powinniśmy się kierować do księgarni. To ich naturalne środowisko”.

Od początku wydarzenie jest wspierane finansowo przez miasto Warszawa. W tym roku dzięki funduszom miejskim księgarze zaplanowali 50 różnych propozycji rozłożonych na cztery dni trwania Weekendu Księgarń Kameralnych. Od czwartku do poniedziałku zaproszą gości na m.in. koncerty, spacery, spotkania z pisarzami, warsztaty, pokazy filmów, animacje dla dzieci, dyskusje dla młodzieży i debaty dla dorosłych. W rolę księgarzy wcielą się znani blogerzy, pisarze i dziennikarze, a załoga Klubu Komediowego poprowadzi księgarskie dubbingi i wystawi literacki spektakl. Będzie też można zamówić swój portret wśród książek, poćwiczyć w parku jogę z książką albo pójść na spacer szlakami literackiej Warszawy.

W piątek po południu możemy wybrać się na jedno z aż ośmiu zaplanowanych wydarzeń: spotkanie z fotografką i Warszawą uchwyconą okiem camera obscura, warsztaty chińskiej kaligrafii, debatę o niezależnych magazynach zainicjowaną przez dziewczyny z Nieregularnika „NON / FICTION”, wykład dla rodziców na temat roli książek w rozwoju dzieci z Anią Czernow z Polskiej Sekcji IBBY, czytanie wierszy Zbigniewa Herberta przez aktorów: Łukasza Garlickiego i Łukasza Simlata, „Opowieści Improwizowane” w księgarni na Pradze albo spotkać się z poetą i blogerem Jakobe Mansztajnem w księgarni na Bielanach.

W sobotę i niedzielę w całej Warszawie odbędzie się ponad 30 bezpłatnych wydarzeń dla dzieci, młodzieży i dorosłych m.in. spotkania z autorami (Kuba Wojtaszczyk, Iga Zakrzewska?Morawek, Justyna Bednarek, Martin Widmark, Andrzej Franaszek, Marcin Świetlicki, Włodek Goldkorn, Marcin Kołodziejczyk, Łukasz Lamża) pokazy filmów, spacer tematyczny, joga z książką, księgarskie dubbingi, zabawy i animacje dla najmłodszych, teatr kamishibai i warsztaty: gwary warszawskiej, filmu animowanego, pisania małych form literackich, animacji karteczkowej i warsztaty wzmacniające dla dziewczynek 10+. Poza tym organizatorzy zaplanowali dwa spotkania panelowe: „Książki oceniam po okładce” na temat graficznego projektowania książek oraz „Myślę, czuję, protestuję” dyskusję, której osią będzie twórczość pisarek wydawanych przez Karakter: Rebekki Solnit, Agnety Pleijel i Marie Darrieussecq. W sobotę wieczorem odbędzie się tradycyjny koncert Marcina Świetlickiego w Antykwariacie Kwadryga.

W poniedziałek księgarze zaproszą w swoje progi przedszkolaki i uczniów szkół podstawowych, żeby z okazji Światowego Dnia Książki poopowiadać im o tym, jak powstają książki, jaką drogę przebywają i czemu ich czytanie jest takie ważne. Na zakończenie Weekendu księgarnia Art Bookstore w CSW zaprosi na spotkanie z Esterhazy, autorką książki „Queen of Corona”, dziennikarką, pisarką i tłumaczką żyjącą pomiędzy Nowym Jorkiem a Warszawą.

Warszawski Weekend Księgarń Kameralnych jest częścią ogólnopolskiej akcji obejmującej ponad 70 księgarń z całego kraju i odbędzie się pod patronatem Booklips.pl. Kompletny program warszawskiej edycji dostępny jest w wydarzeniu na Facebooku oraz na blogu Rezerwaty Książek.

identyfikacja graficzna: Łukasz Rychlicki

Tematy: , , , , , , , ,

Kategoria: wydarzenia