Kto dziś pisze o przeszłości i dlaczego warto znać „Mein Kampf”? Niezła historia na Big Book Festival

21 kwietnia 2016

Big-Book-Fest-2016-history1
Program Dużego Festiwalu Czytania, który odbędzie się po raz czwarty w dniach od 10 do 12 czerwca w Warszawie, przewiduje przenosiny w czasie. Jak Sienkiewicz został literackim celebrytą XIX stulecia? Dlaczego w 2016 roku zaczytujemy się w powieściach o królu Łokietku? Czy w jednym życiu zmieści się sto lat literatury? Kto powiedział, że wszystko już było? Poznajcie historyczno-literacką odsłonę zbliżającej się wielkimi krokami imprezy.

Gościem Big Book Festivalu będzie Józef Hen. Pisze od 84 lat. Jego powieści, dzienniki i opowiadania to literatura spleciona z życiem w burzliwym wieku XX oraz XXI, który wciąż inspiruje go do nowych przemyśleń. W nowych dziennikach zatytułowanych „Powrót do bezsennych nocy” (premiera w maju) zmaga się z aktualnymi sprawami ? prywatnością i polityką. Czy można być wolnym od wielkiej historii? Czy długie życie pozwala pogodnie patrzeć w przyszłość? I skoro historię piszą zwycięzcy, czy nie lepiej czytać przegranych? Jeden z wielkich autorów powojennych w rozmowie o tym co było, jest i będzie.

Kogo obchodzi „Trylogia” w dobie Twittera? Rok Henryka Sienkiewicza organizatorzy festiwalu planują świętować plenerowym teleturniejem niewiedzy o jednym z naszych najsłynniejszych i najbardziej kontrowersyjnych pisarzy. Co o nim wiemy, a co nam się tylko wydaje? Czego wcale nie powiedział Zagłoba, jak Staś radził sobie z radykalizmem islamskim i czy znamy cytaty z „Krzyżaków” na wyrywki? Zabawne pytania, łamigłówki, nagrody i emocje rodem z „Wielkiej Gry”. Interaktywna lekcja historii z udziałem publiczności. Głównym ekspertem i autorem pytań będzie prof. Ryszard Koziołek ? literaturoznawca i biograf Sienkiewicza. Czytamy, pytamy i mierzymy czas!

Big-Book-Fest-2016-history2

Elżbieta Cherezińska nie musi zazdrościć Sienkiewiczowi. Właściwie nim jest ? najmodniejsza autorka powieści historycznych przywraca wiarę w czytanie o zamierzchłych sprawach. Jej powieści o Piastach i Skandynawach to bestsellery. W nowej książce „Harda” (premiera w maju) w centrum fabuły znalazła się kobieta. Świętosława była siostrą Bolesława Chrobrego, a także królową… Szwecji, Danii, Norwegii i Anglii. Czy to możliwe, że dotąd „przegapialiśmy” polską historię? Czy pisarzowi wolno majstrować przy biografiach królów? I jaką powieść o III Rzeczpospolitej napisze kiedyś następca Cherezińskiej? Gwiazda prozy historycznej w rozmowie o tym, dlaczego przeszłość jest na czasie.

Są książki, które zmieniają losy ludzkości. Choć niewielu je czyta, przez dziesiątki i setki lat wzbudzają pasję na całym świecie, popychają do wielkich czynów i przerażających zbrodni. Jak powstały, czemu miały służyć i jaki świat się z nich wyłonił? W ramach Big Book Festivalu przewidziano trzy interesujące wykłady o Koranie, „Kapitale” Karola Marksa oraz „Mein Kampf” Adolfa Hitlera. O księdze Islamu w dobie ISIS opowie Patrycja Sasnal ? arabistka i ekspertka Polskiego Instytutu Spraw Międzynarodowych. O ekonomicznej krytyce kapitalizmu i o tym, czym różni się prekariat od proletariatu powie publicysta Rafał Woś. A o tym, jaką fortunę na jednej z najgorzej napisanych książek w dziejach zbił wódz III Rzeszy, opowie znawca wszelkich sensacji XX wieku ? Bogusław Wołoszański.

To wszystko tylko na Big Book Festival, tylko w tym roku. Taka historia nie zdarzy się dwa razy! Duży Festival Czytania odbędzie się w dniach od 10 do 12 czerwca w Pałacu Szustra przy ul. Morskie Oko 2 w Warszawie. Pełny program wydarzenia zostanie ogłoszony w maju. Czwarta edycja międzynarodowego festiwalu odbędzie się pod hasłem „wielka ucieczka / the great escape”. Gośćmi będą pisarze z pięciu kontynentów i Polski, m.in.: Boris Akunin, Martin Caparros, Michael Crummey, Rana Dasgupta, Yasmina Khadra, Vedrana Rudan. Odbędzie się 50 spotkań, gier, warsztatów, spacerów. Wstęp jest wolny. Pomysłodawcą i organizatorem imprezy jest Fundacja „Kultura nie boli”.

Więcej informacji znajdziecie na stronie: bigbookfestival.pl. Festiwal odbędzie się pod patronatem Booklips.pl.

Big-Book-Fest-2016-history3

Tematy: , , , , , , ,

Kategoria: wydarzenia