Kraków zaprasza na literackie spacery po mieście

7 marca 2018


Spacery literackie, które niezmiennie cieszą się ogromną popularnością, nie tylko wśród mieszkańców Krakowa, ale i odwiedzających miasto czytelników z różnych stron świata, po raz piąty wracają na krakowskie szlaki! Program rozszerzy się nie tylko czasowo (od marca do listopada), ale też programowo. Obok zakorzenionych już w kulturalnym harmonogramie tematów pojawią się zupełnie nowe postaci i miejsca. Spacery będą organizowane w ostatnie soboty każdego miesiąca.

Piąty sezon spacerów literackich rozpocznie się wcześniej niż dotychczas, bowiem 21 marca, od nowego Szlaku Haliny Poświatowskiej. Z okazji Światowego Dnia Poezji wszyscy chętni będą mogli odwiedzić miejsca, gdzie poetka mieszkała, zdobywała wiedzę, tworzyła, romansowała i korzystała z życia, często kosztem zdrowia.

W programie spacerów literackich na rok 2018 ? Rok Zbigniewa Herberta i 80. rocznicy urodzin Doroty Terakowskiej ? nie mogłoby zabraknąć szlaków związanych z tymi autorami ? będą więc spacery Szlakiem Zbigniewa Herberta (30 czerwca) i Szlakiem Doroty Terakowskiej (28 kwietnia). Jako że Kraków stanowił główny ośrodek rozwoju życia literacko-artystycznego Młodej Polski, na zupełnie nowej mapie spacerów znajdą się też miejsca związane z epoką Młodej Polski (28 lipca) i Tadeusza Boya-Żeleńskiego (25 sierpnia). W ramach tych spacerów organizatorzy postarają się przywołać atmosferę tamtych czasów, wychylając na koniec wspólnie z uczestnikami kieliszek absyntu w Jamie Michalika i wznosząc toast: Eviva l’arte!

Nowością będą także szlak „Legend dla dzieci” w trakcie Festiwalu Literatury dla Dzieci (24 listopada), oraz „Książka w Krakowie” z okazji Światowego Dnia Książki i Praw Autorskich (23 kwietnia). W programie również znane i wciąż licznie uczęszczane trasy śladami Stanisława Wyspiańskiego (26 maja), Literatury dziecięcej z okazji Dnia Dziecka (2 czerwca), Wisławy Szymborskiej (29 września), Stanisława Lema w ramach obchodów Urodzin Lema (8 września), a tradycyjnie już podczas Festiwali Miłosza i Conrada odbędą się spacery szlakami ich patronów: Czesława Miłosza (9 czerwca) i Josepha Conrada (27 października). Wśród prowadzących m.in.: Agnieszka Pudełko, Anna Hojwa, Łucja Malec-Kornajew czy Grzegorz Jankowicz.

Wstęp na wszystkie spacery jest wolny, jednak ze względu na ogromne zainteresowanie konieczna jest wcześniejsza rejestracja. Wszystkich chętnych do udziału w spacerze szlakiem Haliny Poświatowskiej 21 marca zachęcamy do wysyłania zgłoszeń drogą mailową na adres: spacery@miastoliteratury.pl. Liczba uczestników jest ograniczona, więc nie warto zwlekać! Pełen program spacerów wraz z regulaminem znajduje się na stronie Miasta Literatury.

fot. Miasto Literatury

Tematy: , , , , , , , , , ,

Kategoria: wydarzenia