Kraków: trzy wydarzenia z okazji 97. urodzin Stanisława Lema

8 września 2018


Z okazji przypadających na 12 września 97. urodzin Stanisława Lema w najbliższych dniach, począwszy od dzisiaj, w Krakowie odbędą się aż trzy imprezy: LemCon, edycja specjalna Kiermaszu Książki oraz Lem: Urodziny podczas Festiwalu Sacrum Profanum.

W sobotę 8 września w Artetece Wojewódzkiej Biblioteki Publicznej przy ul. Szujskiego w Krakowie odbędzie się LemCon ? jednodniowe wydarzenie łączące wątki popularyzatorskie i naukowe, konferencyjne i fanowskie, tworzące przestrzeń dialogu na temat twórczości słynnego na całym świecie fantasty. Na program składać się będą wykłady i prelekcje, dyskusje z zaproszonymi gośćmi oraz atrakcje dla najmłodszych uczestników. Uczestnicy będą mogli się dowiedzieć m.in. skąd Lem czerpał inspirację, jak jego poglądy filozoficzne i etyczne odbijały się w jego twórczości oraz jak obecnie rozwijają się dziedziny nauki, którym poświęcał swoje powieści i opowiadania. Równolegle z programem prelekcyjnym dostępne będą takie atrakcje jak wypożyczalnia gier planszowych czy sesje RPG.

LemCon to impreza o charakterze otwartym. Wstęp na nią jest darmowy, a organizatorzy zapewniają rozwiązania umożliwiające uczestnictwo w spotkaniu rodzinom z dziećmi i osobom niepełnosprawnym.

W weekend 8 i 9 września w godz. 10:00-19:00 na Placu św. Marii Magdaleny w Krakowie odbędzie się ostatnia w tym roku odsłona pleneru antykwariuszy i bukinistów, tym razem dedykowana Stanisławowi Lemowi. Nie zabraknie twórczych warsztatów, wykładów i spotkań, atrakcji dla dzieci i pysznej kawy, kameralnej, piknikowej atmosfery, a przede wszystkim ? tysięcy książek! Trudno zliczyć wszystkie rodzime wydania książek najchętniej przekładanego polskiego autora wszech czasów. Większość z nich będzie można zdobyć na tej specjalnej odsłonie Krakowskiego Kiermaszu Książki. Swoją bogatą i przystępną cenowo ofertę zaprezentują antykwariaty Abecadło, ?-Book, Suszek, 451 stopni, Szafa Pełna Książek, Świat w Tunelu, specjalistyczna księgarnia komiksowa Fankomiks i anglojęzyczna American Bookstore, a także bukiniści z Hali Targowej i pawilonu Powiśle 11. Oprócz wydań, adaptacji i wariacji na temat utworów Lema, można będzie liczyć na szeroki wybór poezji, klasyki literatury światowej, wydawnictw albumowych i komiksowych, cracoviana, edycji specjalnych, pocztówek i albumów winylowych.

Dzięki współpracy ze środowiskiem lemologów i lemofilów program wrześniowego kiermaszu wzbogacą liczne wydarzenia towarzyszące. W sobotę i w niedzielę w godz. 12:00-16:30 zaplanowano warsztaty drukarskie z Tadeuszem Grajplem, podczas których uczestnicy poznają mniej znane inspiracje stojące za elektrycerzami, Elektrybałtem, Kobyszczem i innymi stworami znanymi z „Cyberiady” oraz złożą własnoręcznie pamiątkowe notesy z reprodukcjami postaci ze średniowiecznych bestiariuszy. Na warsztaty obowiązuje rejestracja mailowa. Z kolei w sobotę 8 września o godz. 17:00 o filmowych adaptacjach dzieł Lema opowie Piotr Górski, a na zakończenie kiermaszu w niedzielę 9 września uczestników czeka prelekcja dr hab. Jakuba Gomułki o tym, czym dla Lema była futurologia. Oba te wydarzenia odbywają się we współpracy ze wspomnianym konwentem LemCon.

12 września urodziny Lema świętowane będą także na Festiwalu Sacrum Profanum. Wieczór rozpocznie się w Muzeum Inżynierii Miejskiej od premiery książki pt. „Boli tylko, gdy się śmieję. Ewa Lipska, Stanisław Lem i Tomasz Lem. Listy i rozmowy”. W spotkaniu udział weźmie Ewa Lipska, a rozmawiać z nią będą jedni z najwybitniejszych polskich lemologów: Tomasz Fiałkowski i Stanisław Bereś. Na tę pozycję, przygotowaną przez Wydawnictwo Literackie, składają się niepublikowane dotychczas listy Lipskiej i Lema, zapisy ich rozmów oraz korespondencja poetki z Tomaszem Lemem. Już wcześniejsze tomy listów Stanisława Lema, jak chociażby jego korespondencja ze Sławomirem Mrożkiem czy Michaelem Kandlem, budziły ogromne zainteresowanie czytelników. Nie można mieć wątpliwości, że tegoroczna nowość będzie równie interesującą lekturą ? „Boli tylko, gdy się śmieję” to nie tylko zapis przyjaźni, ale też wyśmienita dawka humoru, zabawy językiem i obserwacji ? celnych i ostrych jak brzytwa.

Bezpośrednio po tym spotkaniu zaplanowano „Solaris” ? słuchowisko na żywo, podczas którego usłyszymy fragmenty najsłynniejszej powieści Stanisława Lema w interpretacji znakomitych aktorów ze specjalnie skomponowaną muzyką oraz efektami dźwiękowymi na żywo. Wśród superprodukcji Audioteki „Solaris” jest jedną z najbardziej przejmujących. Bezdenna samotność i tęsknota Krisa Kelvina jest tu tylko spotęgowana wyśmienitą muzyką Karola Nepelskiego. Spotkanie z żywym oceanem chyba nigdy nie było tak namacalne. Tym razem będziemy je mogli przeżyć w trakcie tego wyjątkowego parateatralnego wydarzenia.

Autorem grafiki głównej jest Juan Osborne.

Tematy: , , , , , , ,

Kategoria: wydarzenia