Kraje bałtyckie na 13. edycji festiwalu Literacki Sopot
120 gości, w tym 17 twórców i twórczyń z regionu bałtyckiego, 74 wydarzenia, 39 wystawców na targach książki, 12 lokacji festiwalowych w centrum Sopotu – tak w skrócie można zapowiedzieć 13. edycję festiwalu Literacki Sopot, który odbędzie się w dniach 22-25 sierpnia.
„Podczas tegorocznej, 13. edycji festiwalu Literacki Sopot po raz pierwszy gościmy nie jeden, ale 7 bałtyckich krajów” – wyjaśnia Joanna Cichocka-Gula, dyrektorka festiwalu i Goyki 3 Art Inkubatora. „Zapraszamy do lektury książek, które choć pisane w różnych językach, opowiadają tę samą historię. To opowieść o dalekiej północy, której nikt nie chce odwiedzać, naturze determinującej rytm życia człowieka i surowych zasadach pozwalających przetrwać. To też historia trudnej miłości do morza wymagającej zarówno pokory, jak i odwagi” – dodaje.
Jak informują organizatorzy, z krajów nadbałtyckich do Sopotu przyjadą: Akvilina Cicėnaitė, Adda Djørup, Inga Gaile, Tina Harnesk, Nora Ikstena, Marit Kapla, Juhani Karila, Flo Kasearu, Svens Kuzmins, Laura Lindstedt, Rosa Liskom, Dorthe Nors, Alvydas Šlepikas, Pajtim Statovci, Philip Teir, Leelo Tungal i Jolanta Zabarskaitė.
Spotkania autorskie odbędą się także ze znakomitymi polskimi pisarzami w pasmach „My”, „Powroty”, „Varia”, „Debiuty”, „Nogaś w Parku”, „Wokół fantastyki”, „Wokół komiksu”, „(Nie)pamięć”, „h/Historia”. „Po raz pierwszy na festiwalu wydzieliliśmy pasmo 'young adult’, które zaprogramowaliśmy wraz z Karoliną Kozłowską” – wskazuje Marta Czarnecka, koordynatorka i programerka Literackiego Sopotu. „W Parku na Goyki odbędą się spotkania z Karoliną Barbrich, Maksem Kuznowiczem oraz Natalią Klewicz, a także debata 'Jak zbudować społeczność w bookmediach?’ z udziałem Antoniego Matusiaka, Marcina Okoniewskiego i Magdaleny Miękińskiej oraz warsztaty 'Bookstagramowy start: jak zbudować swój profil i przyciągnąć czytelników’, które poprowadzi Karolina Kozłowska” – wylicza.
Festiwalowe debaty od zawsze wpisują się w dyskurs społeczno-polityczny. W tym roku o języku włączania Dagny Kurdwanowska porozmawia z Agą Zano, Jackiem Giszczakiem oraz Filipem Fierkiem. Z kolei debatę o języku ojczystym jako strażniku tożsamości poprowadzi Joanna Cichocka-Gula, a wezmą w niej udział Svens Kuzmins, Philip Teir i Jolanta Zabarskaitė. Na pytanie „Honor czy honorarium: z czego mają żyć pisarki i pisarze?” postarają się odpowiedzieć Max Cegielski, Justyna Czechowska i Zygmunt Miłoszewski w rozmowie z Aleksandrą Boćkowską. „O nadbałtyckich koleżankach Virginii Woolf – kobietach piszących przed stu laty” porozmawia Justyna Czechowska z Arletą Galant, Sebastianem Musielakiem i Agnieszką Rembiałkowską. Z kolei projekt naukowy Cassandra, czyli sztukę czytania pomiędzy wierszami przybliżą Magdalena Parys i Monika Wolting w rozmowie z Michałem Nogasiem.
Tradycyjnie na Placu Przyjaciół Sopotu zlokalizowane będą festiwalowe targi książki, podczas których będzie można nabyć książki w promocyjnych cenach oraz festiwalowe gadżety. Swoją ofertę wystawią m.in. Wydawnictwo Afera, Agora, Akapit Press, Wydawnictwo Czarne, Części Proste, Wydawnictwo Dwie Siostry, Wydawnictwo Książkowe Klimaty, Wydawnictwo Literackie, Marginesy, Marpress, Nadbałtyckie Centrum Kultury, Wydawnictwo Nisza, Ossolineum, Pauza, Wydawnictwo Poznańskie, słowo/obraz terytoria, Smak Słowa, Wydawnictwo Sonia Draga, Wielka Litera i Znak.
Na tarasie zabytkowej willi na Goyki 3 nadawać będą codziennie Ptasie Radio. W kolejnych dniach za mikrofonem zasiądą: Aleksander Hudzik i Kinga Sabak (Mint Magazine), Anna Dudzińska (Program 3 Polskiego Radia), Łukasz Wojtusik (Alfabet Wojtusika), Agata Passent („Polityka”, Program 1 Polskiego Radia). W programie rozmowy o literaturze, czytania fragmentów utworów literackich, dużo dobrej muzyki i nie tylko. Audycji można będzie słuchać na żywo na tarasie, na stronie festiwalu oraz w formie podcastów na Spotify Goyki 3 on air.
W Goyki 3 Art Inkubatorze odbędą się również pokazy filmów wyselekcjonowanych przez Pawła Bilińskiego, warsztaty z Kariną Lewandowską i Zuzanną Zywert oraz wernisaż i wystawa prac Flo Kasearu. Wydarzeniami towarzyszącymi będą także dyżury tłumaczy i tłumaczek czy czytanie na trawie. W Parku na Goyki w oparciu o estońskie, fińskie i litewskie książki dla dzieci odbędzie się cykl warsztatów dla całych rodzin, a także gra miejska „Odczarować Bałtyk”. Na miłośników spacerów historycznych po Sopocie czeka spacer z Tomaszem Kotem, autorem „Bedekera sopockiego”, a na pasjonatów fauny i flory – spacer po plaży z biologiem morskim Tomaszem Kijewskim z Instytutu Oceanologii PAN.
Po raz piąty w programie festiwalowym wydzielona została #GodzinaCzytania, czyli pasmo stworzone przez Koalicję Letnich Festiwali Literackich, której Literacki Sopot jest inicjatorem. To czas na zanurzenie się w lekturze między spotkaniami autorskimi, debatami, czy innymi aktywnościami festiwalowymi.
Wstęp na wszystkie wydarzenia jest bezpłatny (oprócz warsztatów z Zuzanną Zywert i Kariną Lewandowską). Spotkania i debaty będą tłumaczone na polski język migowy. Szczegóły programu znajdziecie na stronie Literackiego Sopotu.
[am]
TweetKategoria: wydarzenia