Kongres Futurologiczny po raz czwarty w Krakowie. Rozmowy o kosmosie z perspektywy nauki i literatury fantastycznej

29 sierpnia 2024

W dniach 13-15 września w Krakowie odbędzie się czwarty ogólnopolski Kongres Futurologiczny. Wydarzenie organizowane jest pod patronatem 150. rocznicy urodzin Jerzego Żuławskiego – prekursora współczesnej polskiej fantastyki naukowej. Ze względu na rocznicę konferencja skupi się na tematach dotyczących Księżyca i szeroko ujętego kosmosu.

Jak podkreślają organizatorzy, kongres służyć ma integracji środowisk artystycznych i akademickich, stwarzając przestrzeń do interdyscyplinarnego dyskursu w duchu twórczości Stanisława Lema. Co roku na wydarzeniu spotykają się pisarze, wydawcy, krytycy i dziennikarze, a także specjaliści nauk humanistycznych, przyrodniczych i ścisłych.

Przez wzgląd na 150. rocznicę urodzin Jerzego Żuławskiego program Kongresu przede wszystkim skupi się na tematyce dotyczącej Księżyca oraz kosmosu, która przybliżona zostanie w zakresie zarówno dokonań naukowych, jak i fikcji obecnej w kulturze popularnej.

W debacie na temat roli science fiction w kanonie lektur szkolnych głos zabierze Rafał Kosik. Udział w dyskusji na temat pola walki przyszłości weźmie dr Michał Cholewa. Wojciech Gunia opowie zaś o horrorze w przestrzeni kosmicznej. Honorowym gościem konferencji będzie Agnieszka Żuławska-Umeda, wnuczka Jerzego Żuławskiego, która włączy się w dyskusję na temat twórczości największych polskich pisarzy fantastyki naukowej. Podczas konferencji przewidziana jest także premiera albumu muzycznego „Commentarii Lunares: W hołdzie Jerzemu Żuławskiemu”.

Z uwagi na tematykę Kongresu na wydarzeniu pojawią się również reprezentanci instytucji związanych z sektorem kosmicznym i technologicznym, między innymi prof. dr hab. Grzegorz Wrochna (prezes Polskiej Agencji Kosmicznej), dr inż. Jacek Oko (prezes Urzędu Komunikacji Elektronicznej), dr hab. Piotr Orleański (dyrektor Centrum Badań Kosmicznych PAN), prof dr. hab. inż. Tadeusz Uhl (dyrektor Centrum Technologii Kosmicznych AGH) oraz mgr inż. Wiesław Paluszyński (prezes Polskiego Towarzystwa Informatycznego). Eksperci będą dyskutować o zagadnieniach związanych z astronautyką, sztuczną inteligencją i zrównoważonym rozwojem.

W tym roku konferencja posiada również część warsztatowo-dydaktyczną, adresowaną do kandydatów na studia, studentów oraz nauczycieli. Dodatkowo, dzięki nawiązaniu współpracy z Akademią Górniczo-Hutniczą oraz Politechniką Rzeszowską, pierwszego dnia Kongresu podziwiać będzie można jedyną w Polsce rakietę suborbitalną z napędem hybrydowym „Turbulencja” oraz łaziki planetarne „Kalman” i „Legendary”.

Tegoroczna edycja wydarzenia, podobnie jak w latach ubiegłych, odbędzie się w zabytkowych wnętrzach Pałacu Potockich przy Rynku Głównym w Krakowie. Wstęp na konferencję jest darmowy, ale przeznaczona ona jest dla pełnoletnich słuchaczy. Wydarzenie organizuje Polska Fundacja Fantastyki Naukowej we współpracy z Wydawnictwem IX oraz Krakowskim Biurem Festiwalowym. Szczegóły programu znajdziecie na stronie Kongresu.

[am]

Tematy: , , , , , ,

Kategoria: wydarzenia