Kilkudziesięciu pisarzy i tysiące książek czeka na was na czwartym Festiwalu Książki Opole

6 czerwca 2019


W drugi weekend czerwca Opole już po raz kolejny będzie stolicą polskiej książki! W dniach 7?9 czerwca na Placu Wolności będzie gościć kilkudziesięciu pisarzy, ale też muzycy i artyści. Swoją ofertę wydawniczą przedstawi osiemdziesiąt wydawnictw. A do tego czekają koncerty i po raz pierwszy slam poetycki.

Targi książki

Na placu Wolności w Opolu powstanie wielkie Miasteczko Literackie z licznymi namiotami wydawnictw i sceną, która będzie sercem wydarzenia. W tym roku oferta wydawnicza jest bardzo bogata i obejmuje m.in. literaturę dziecięcą, reportaż, kryminały, fantastykę czy literaturę obyczajową. W targach książki bierze udział prawie osiemdziesiąt wydawnictw, m.in.: Wydawnictwo Literackie, Nasza Księgarnia, Muza, Agora, Czarna Owca, Fronda, Grupa Wydawnicza Foksal, Czarne, Media Rodzina, Wydawnictwo Poznańskie, Publicat, Sonia Draga, SQN i wielu innych.

W Miasteczku Festiwalowym będą specjalne namioty z animacjami i konkursami dla dzieci ? namiot PKO BP (sponsora wydarzenia) oraz Galerii Handlowej Karolinka (partner festiwalu). Wolontariusze będą inicjować gry i zabawy w strefie relaksu. Przygotowane zostaną również strefy do pamiątkowych zdjęć i punkt pakowania książek „Książka na prezent”.

Spotkania autorskie

W piątek na scenie plenerowej gościć będą: Tomasz Organek, Jakub Małecki, Jakub Żulczyk, Bartek Dobroch i Nadia Szagdaj. Zaplanowano też dyskusje dotyczące BookTube?a oraz mediów społecznościowych. Natomiast najmłodsi zaproszeni są na bajkowe spotkanie z Iloną Chylewską czy spotkanie z Martą Guzowską. W Miejskiej Bibliotece Publicznej odbędzie się spotkanie z przedszkolakami dotyczące „Kolorowanki Portretu Miasta Opola”, później przewidziano warsztaty z Wydawnictwem Poławiacze Pereł czy warsztaty z oficyną Alegoria.

W sobotę na scenie plenerowej odbędą się spotkania autorskie z Beatą Pawlikowską, Agnieszką Maciąg, ks. Adamem Bonieckim, Karolem Bieleckiem, Katarzyną Bondą i Remigiuszem Mrozem, Blanką Lipińską, Wojciechem Kuczokiem i Eustachym Rylskim. Natomiast w Miejskiej Bibliotece Publicznej będzie miało miejsce wydarzenie w ramach spotkań z Mamą i Tatą wokół książeczek „Kicia Kocia”.

Niedziela rozpocznie się czytaniem interaktywnym aktorów Opolskiego Teatru Lalki z Wydawnictwem Zakamarki, a później przewidziano spotkania autorskie z Markiem Krajewskim, Katarzyną Puzyńską, Magdaleną Tulli, Marcinem Mellerem, Marcinem Wilkiem i Magdaleną Grzebałkowską (z muzycznym akompaniamentem Leszka Kułakowskiego). W Miejskiej Bibliotece odbędą się warsztaty kreatywne Loesje oraz opolska scena literacka z Agnieszką Wójtowicz, Agatą Suchocką, Stanisławem Sławomirem Nicieją oraz Maciejem Siembiedą. W Wojewódzkiej Bibliotece Publicznej zapowiedziano spotkanie z Tomaszem Kubą Kozłowskim i Emilią Krakowską.

Na festiwalowy after zapraszamy do Probierni Matecznik, gdzie w sobotę ma być organizowany slam poetycki, a w niedzielę spotkanie Macieja Marcisza z Marcinem Mellerem.

Koncerty

Festiwal Książki Opole to jedyny w Polsce festiwal literacki, który promuje czytelnictwo poprzez muzykę. W tym roku Fabryka Inspiracji zaprosiła trzy gwiazdy muzyczne, które zwieńczą każdy festiwalowy dzień. W piątek będzie miał miejsce koncert Tymona Tymańskiego z projektem Tymański/Ciechowski. To intrygujący powrót do muzyki i tekstów z kanonu polskiego rocka w interpretacji Tymona. W sobotę, czyli 8 czerwca, będzie miał miejsce koncert zespołu Kwiat Jabłoni. W licznych wywiadach i recenzjach debiutanckiej płyty można przeczytać, że duet odkrywa Krainę Łagodności dla pokolenia YouTube’a. Pierwszy klip zespołu ? „Dziś późno pójdę spać” ? doczekał się już blisko 5 milionów wyświetleń w serwisie YouTube. Natomiast w niedzielę szykuje się koncert Barbary Wrońskiej, wokalistki i zdolnej kompozytorki. Jej utwór „Nie czekaj” wysłuchało już ponad 1,5 miliona internautów.

Warsztaty kryminalne, reportażu historycznego i kreatywnego pisania

W ramach festiwalu zorganizowane zostaną liczne warsztaty zarówno dla dorosłych, jak również dla dzieci i młodzieży. W sobotę w Miejskiej Bibliotece Publicznej będzie można wziąć udział w warsztatach kryminalnych prowadzonych przez Joannę Opiat-Bojarską i Ryszarda Ćwirleja. Istnieje możliwość wzięcia udziału w warsztatach z pisania reportażu historycznego z Urszulą Glensk. W niedzielę wszyscy kreatywni mogą czuć się zaproszeni na warsztaty z kreatywnego pisania, czyli Loesje. Charakterystyczne teksty, które zamieszczane są na drukach, będą tworzone podczas festiwalu, a ich celem jest dzielenie się pomysłami i ideami, wyrażenie własnych opinii przy użyciu krótkich sloganów. Działalność Loesje ma pobudzać odbiorców do refleksji, a także kreatywnego i twórczego myślenia oraz uświadomić możliwość wpływania na najbliższe otoczenie. Na warsztaty obowiązują zapisy: festiwalksiazkiopole@gmail.com.

Konferencja drukarni Opolgraf „Książka 360 ? trendy i przyszłość”

W piątek, 7 czerwca o godzinie 12:00 w Miejskiej Bibliotece Publicznej będzie miała miejsca konferencja drukarni Opolgraf dotyczącą trendów i przyszłości książki. Prelegentami będą: Mirosław Szewczyk ? Prezes Drukarni Opolgraf i Fundacji Fabryka Inspiracji PL, Jacek Hamerliński (Dyrektor Centralnego Ośrodka Badawczo-Rozwojowego), Prof.dr hab. Dariusz Kuźmina (Prodziekan ds. finansowych WDIiB Uniwersytetu Warszawskiego), Piotr Dobrołęcki (redaktor naczelny Magazynu Literackiego „Książki”) oraz reprezentanci papierni Igepa, Antalis i Europapier.

Tematyka będzie dotyczyła przyszłości książki, analizy tego, jak wygląda czytelnictwo na świecie i czy w porównaniu z innymi krajami Polacy mało czytają. Poruszona zostanie tematyka wyzwań pomiędzy książką drukowaną, a książką elektroniczną. Uczestnicy dowiedzą się, dlaczego taką popularnością cieszą się książki w sklepach spożywczych czy na poczcie i gdzie się podziały księgarnie kameralne.

Slam poetycki

Slam poetycki to publiczna rywalizacja poetów, podczas której rolę jury pełni publiczność. To połączenie poezji i performance?u w niezobowiązującej atmosferze. Zasady slamu są proste. Slamerzy mają po trzy minuty na wygłoszenie autorskiego tekstu. Nie mogą używać instrumentów ani rekwizytów. Publiczność decyduje kto wygrywa pojedynek. Dla zwycięzcy slamu poetyckiego przewidziane są nagrody książkowe i gadżety festiwalowe.

W ramach wydarzenia Fabryka Inspiracji zaprosiła też Mistrzów Ogólnopolskich Turniejów slamowych, którzy przedstawią pozakonkursowo swoje utwory. Wszyscy zainteresowani wzięciem udziału i wystąpieniem na scenie proszeni są o zapisy pod adresem e-mailowym: festiwalksiazkiopole@gmail.com. W treści trzeba podać swoje imię, nazwisko oraz dołączyć dwa lub trzy autorskie teksty. Liczba uczestników biorących udział w turnieju jest ograniczona ? decyduje kolejność zgłoszeń.

Informacje

Organizatorem Festiwalu Książki jest Fundacja Fabryka Inspiracji PL oraz drukarnia Opolgraf. Partnerem Strategicznym jest Miejska Biblioteka Publiczna i Miasto Opole. Wstęp na wszystkie wydarzenia jest bezpłatny. Szczegółowy program godzinowy dostępny jest na stronie www.festiwalksiazki.pl. Wydrukowany program dystrybuowany będzie w licznych punktach informacyjnych w mieście oraz podczas wydarzenia w Miasteczku Literackim. W razie niepogody wydarzenia ze sceny plenerowej zostaną przeniesione do Miejskiej Biblioteki Publicznej w Opolu.

fot. Daviidos/Wikimedia Commons CC-BY-SA-4.0

Tematy: , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , ,

Kategoria: wydarzenia