Kawiarnia Literacka na Off Festival 2013

25 lipca 2013

Krzysztof_Varga_fot_Krzysztof_Dubiel_Instytut_Ksiazki
Literatura już na stałe wpisana jest w odbywający się na południu Polski OFF Festival. Tegorocznym kuratorem prowadzonej w ramach imprezy Kawiarni Literackiej będzie Krzysztof Varga (na zdjęciu).

„To jak pielgrzymka. Katowice są w sierpniu moją Jasną Górą” ? tak pisał o OFFie Krzysztof Varga latem 2011 roku w jednym ze swoich felietonów. Autor licznych powieści, m.in. rockandrollowej „Tequili”, a także „Nagrobek z lastryko”, „Alei Niepodległości” i ponurych „Trocin” od lat jest przyjacielem festiwalu, a w tym roku ? pozostając w zaproponowanej przez niego poetyce ? przyjął święcenia i będzie współtworzył to największe w Polsce święto alternatywy.

Chociaż OFF Festival to przede wszystkim wydarzenie muzyczne, mamy nadzieję, że pomiędzy koncertami tak znamienitych kapel, jak Smashing Pumpking, My Bloody Valentine, Godspeed You! Black Emperor czy Deerhunter znajdziecie czas, żeby odwiedzić Kawiarnię Literacką OFFa, gdyż wydarzenia zaplanowane w ramach tego przedsięwzięcia zapowiadają się równie intrygująco.

Poniżej możecie zapoznać się ze szczegółowym programem Kawiarni Literackiej tegorocznego OFF Festival:

2 sierpnia
Dr Mirosław Pęczak ? autor książki „Subkultury w PRL”, badacz kultury niezależnej i jej wierny kibic ? o subkulturach (godz. 17:45).
Sylwia Chutnik ? pisarka, feministka, literacka anarchistka i Matka Polka, autorka powieści „Kieszonkowy atlas kobiet” i „Cwaniary” (19:35).
Jerzy Buzek – gość specjalny (20:30)
Kamil Sipowicz, Jacek Dehnel, Robert Brylewski, Maciej Świerkocki ? Warsztat tekstów rockowych ? dwóch barwnych polskich pisarzy, muzyk rockowy i tłumacz wezmą się za czytanie i ocenianie tekstów kultowych utworów, w tym z repertuaru bohaterów OFF Festivalu – Smashing Pumpkins i My Bloody Valentine. Prowadzenie: Szymon Kloska (21:45)
Zygmunt Miłoszewski ? autor kryminałów o prokuratorze Szackim, czytanych nawet przez tych, co kryminałów nie czytają (0:05).

3 sierpnia
Marcin Baran ? poeta, legenda ?pokolenia brulionu?, laureat największej poetyckiej nagrody Silesius za książkę roku 2012 (17:45)
Natalia Fiedorczuk ? kobieta renesansu. Pisze, gra, śpiewa. Na OFFie wystąpi w podwójnej roli: z koncertem Nathalie and the Loners i w Kawiarni jako ona sama – Natalia Fiedorczuk (19:35).
Ignacy Karpowicz ? pisarz dziwny i osobny, doceniony za monumentalne „Balladyny i romanse”. Na OFFie zaprezentuje swoją nową powieść „Ości”. (21:45)
Konstanty Usenko ? autor niezwykłej książki o muzycznym undergroundzie w ZSRR. Na festiwalu także jako frontman Super Girl & Romantic Boys. Prowadzenie: Szymon Kloska (0:05)

4 sierpnia
Piotr Paziński ? autor książek „Pensjonat” i „Ptasie ulice”, laureat „Paszportu Polityki”, redaktor naczelny miesięcznika „Midrasz”. Literacki prawnuk Brunona Schulza i Isaaca Singera zarazem. (17:45)
Ksiądz Andrzej Draguła ? Między sztuką a blasfemią. Ksiądz Draguła bada związki popkultury z religią, rocka z wiarą, skandalu z Bogiem, co opisał w książkach „Copyright na Jesusa” i „Bluźnierstwo. Między grzechem a przestępstwem”. (19:35)
Jurij Andruchowycz ? jeżeli kiedyś Akademia Szwedzka uzna, że trzeba dać wreszcie Nobla Ukrainie, Jurij będzie absolutnym faworytem. Poza tym to ambasador polskiej literatury na Ukrainie i ukraińskiej w Polsce. Prawdziwa gwiazda. (21:45)
Krzysztof Siwczyk, Maciej Melecki, Marta Podgórnik, czyli „Śląski beat” – trójka poetów z Mikołowa i Gliwic, strażnicy dziedzictwa Rafała Wojaczka. (0:05)

fot. Krzysztof Dubiel – Instytut_Książki

Tematy: , , , , , , , , , , , , , , , , , , ,

Kategoria: wydarzenia