banner ad

Już za tydzień we Wrocławiu rozpocznie się 8. edycja Międzynarodowego Festiwalu Poezji Silesius

8 maja 2023

Za tydzień we Wrocławiu wielbiciele poezji wezmą udział w spotkaniach z autorami, dyskusjach i innych okołopoetyckich wydarzeniach. W dniach od 15 do 21 maja odbędzie się ósma edycja Międzynarodowego Festiwalu Poezji Silesius.

Festiwal Silesius pierwszy raz zorganizowano w maju 2016 roku jako wydarzenie towarzyszące Wrocławskiej Nagrodzie Poetyckiej Silesius, którą miasto Wrocław przyznaje od 2008 roku. Obecnie wręczanie nagrody odbywa się w październiku, natomiast na festiwalu poznajemy nominowanych w kategoriach „Debiut” i „Książka roku” oraz nazwisko laureata nagrody za całokształt twórczości. Od tego też zacznie się tegoroczna edycja imprezy. Łącznie do nagrody w kategorii „Książka roku” zgłoszono tym razem 183 tomiki, natomiast w kategorii „Debiut” – 54 publikacje.

Festiwal potrwa siedem dni. Wśród zagadnień podejmowanych podczas tegorocznej edycji Silesiusa będzie kanon. Czym dziś jest kanon poetycki i czy go w ogóle potrzebujemy? Jak spojrzeć na kanon w kontekście poezji najnowszej? Co można powiedzieć o kontekstach literackich i środowiskowych, o zjawiskach z zakresu socjologii literatury, hierarchiach i ich przemianach? Na te pytania postarają się odpowiedzieć zaproszeni do rozmów poeci.

W tym roku ważnym festiwalowym tematem będzie Rok Wisławy Szymborskiej. W programie uwzględniono zarówno dyskusję o wydanym niedawno tomie „Wiersze wszystkie”, jak i plenerowe czytanie utworów noblistki w towarzystwie improwizacji muzycznych. Uczestnicy festiwalu będą mogli zobaczyć także wystawę wyklejanek poetki powstałych z myślą o przyjaciołach i znajomych.

Trudno sobie wyobrazić wrocławski Festiwal Silesius bez bardzo popularnego Turnieju jednego wiersza im. Rafała Wojaczka. W konkursie mogą wziąć udział wszyscy chętni, a pula nagród wynosi 1,5 tysiąca złotych.

Wrocław odwiedzą w tym roku m.in. Wojciech Bonowicz, Michał Rusinek, Barbara Klicka, Jakub Kornhauser i Aneta Kamińska. Z czytelnika spotka się również sześcioro poetek i poetów reprezentujących cztery kraje. Będą to: Daniela Danz, Aušra Kaziliūnaitė, Kateryna Babkina, Marianna Kijanowska, Zoë Skoulding i Tomas Venclova

Większość festiwalowych wydarzeń tradycyjnie odbędzie się w Prozie – klubie Wrocławskiego Domu Literatury, ale przygotowano też atrakcje w Przejściu Garncarskim, Księgarni Tajne Komplety, Księgarni Hiszpańskiej, Galerii ArtBrut czy na bulwarze Kaczyńskich. Wstęp na festiwal jest bezpłatny. Większość wydarzeń będzie transmitowana na żywo online na profilach na Facebooku Wrocławskiej Nagrody Poetyckiej Silesius, Wrocławskiego Domu Literatury i Wrocławia Miasta Literatury.

Cały program tegorocznej edycji Międzynarodowego Festiwalu Poezji Silesius znaleźć można na stronie silesius.wroclaw.pl/festiwal. Wydarzenie odbywa się pod patronatem Booklips.pl.

[am]

Tematy: , , , , ,

Kategoria: wydarzenia