Już w najbliższy weekend Gdynia przemieni się w Miasto Słowa

22 kwietnia 2014

miasto-slowa-gdynia
26 i 27 kwietnia w Gdyni odbędzie pierwszy z trzech weekendów literackich „Miasto Słowa”, w ramach których zaplanowano liczne akcje miejskie, warsztaty oraz spotkania, mające zaangażować nową grupę odbiorców w działania czytelnicze. Booklips.pl jest patronem medialnym tego przedsięwzięcia.

W ramach imprez towarzyszących Nagrodzie Literackiej Gdynia powstaje cykl wydarzeń i akcji miejskich „Miasto Słowa / Czytelnik-Kreator”, koncentrujących się wokół idei aktywnego czytelnictwa, a także wprowadzania literatury i działań literackich bezpośrednio w przestrzeń miejską w celu dotarcia do nowych grup odbiorców. Wydarzenia skierowane są zarówno do osób już czytających i pasjonujących się literaturą, jak i potencjalnych czytelników. Hasło „Czytelnik-Kreator” odwołuje się do potencjału twórczego tkwiącego w każdej osobie, a także podkreśla aktywizującą funkcję literatury, która skłania do nieustannego rozwijania wyobraźni i budowania poprzez słowa nowych światów. Spory nacisk zostanie położony na rozwijanie umiejętności słowotwórczych i artystycznych poprzez serię działań edukacyjnych z wiodącym elementem programowym Laboratorium Słowa. Wymiernym rezultatem „Miasta Słowa” i akcji „Czytelnik-Kreator” ma być zaangażowanie nowej grupy odbiorców w działania czytelnicze i informacyjne związane z Nagrodą Literacką Gdynia.

Program opiera się na organizacji trzech Weekendów Literackich, w ramach których odbędą się liczne warsztaty, akcje miejskie oraz spotkania z literatami. Wiodącym działaniem edukacyjnym jest stworzenie Laboratorium Słowa / Strefy Kreatora, czyli przestrzeni edukacyjnej w gdyńskim InfoBoxie, która ma pobudzać kreację pisarską, uczyć posługiwania się słowem, wzmacniając zainteresowanie literaturą.

We współpracy z Dworcem PKP Gdynia Główna powstaje Czytelnia Dworcowa, czyli unikatowy projekt prospołeczny bazujący na pomyśle dotarcia z promocją czytelnictwa do jak najszerszego grona odbiorców. Dworzec jako przestrzeń tranzytowa, poczekalnia dla podróżujących, miejsce spotkań, odpoczynku stanowi idealne miejsce do prezentacji książek i działań literackich. W hallu głównym na przeciwko kas powstanie czytelnia zaaranżowana przez młodych dizajnerów, którzy wykorzystują istniejącą infrastrukturę, dobudowując do niej przemyślane elementy jak regały, lekkie parawany, lampy, przekształcając dużą, półokrągłą ławę w wygodną kanapę. Dzięki artystycznym ingerencjom standardowa przestrzeń dworcowa ulega radosnemu przekształceniu, całość ma sprawiać przytulne wrażenie, zachęcając do lektury w oczekiwaniu na pociąg. W ramach czytelni zostaną nieodpłatnie udostępnione książki i czasopisma literackie, w tym książki laureatów i nominowanych do Nagrody Literackiej Gdynia.

Dzięki zaangażowaniu Teatru Gdynia Główna w wybranych autobusach ZKM Gdynia zostanie przeprowadzona akcja „Słowo do Kontroli” ? przez dwie godziny aktorzy będę recytowali fragmenty wybranych utworów, wykorzystując element zaskoczenia i niespodzianki, konfrontując publiczność z literaturą w nieoczywisty sposób.

We współpracy z Teatrem Gdynia Główna powstaje akcja specjalna dedykowana „Miastu Słowa” ? Chór Czytelników ? happening angażujący czytelników w reżyserii Idy Bocian, ze scenariuszem Ewy Ignaczak na podstawie tekstu Wiesława Myśliwskiego „Ostatnie rozdanie”. Osoby zainteresowane udziałem w wydarzeniu i twórczym zaangażowaniem się we współtworzenie tego wyjątkowego chóru prosimy o przesyłanie zgłoszeń na adres: teatr@teatrgdyniagłówna.pl.

Wraz z pierwszym Weekendem Literackim ogłoszony został również konkurs na tweet literacki, który zostanie rozstrzygnięty 10 czerwca 2014, a zwycięski tweet z imieniem i nazwiskiem autora pojawi się na specjalnie wydrukowanych torbach, zakładkach i smyczach, wprowadzonych do sprzedaży. Cały dochód zostanie przeznaczony na Dom Hospicyjny dla Dzieci „Bursztynowa Przystań?.

Tweet to krótka wiadomość tekstowa (maks. 140 znaków) publikowana na Twitterze. Twitter umożliwia tagowanie oraz odpowiadanie innym użytkownikom. Użytkownicy piszą krótkie wiadomości na swoim profilu na Twitterze przez stronę www, sms-em lub przez aplikację mobilną. Zależy nam, aby w ten dowcipny skądinąd sposób zaktywizować ludzi młodych, choć konkurs nie ma ograniczeń wiekowych. Każdy może zgłosić swój tweet literacki poprzez użycie znacznika #miastoslowa oraz zgłoszenie e-mailowe na adres: info@miastaslowa.pl wraz z czytelnie wypełnionym formularzem dostępnym na www.miastoslowa.pl.

Od 26 kwietnia w wybranych gdyńskich księgarniach pojawią się specjalne zaprojektowane regały Nagrody Literackiej Gdynia, które wyeksponują książki nominowanych i laureatów. Regały staną w księgarniach: Vademecum [ul. Świętojańska 5-7], Chimera [Centrum Gemini, ul. Jerzego Waszyngtona 21] oraz w dwóch księgarniach Gdańskiego Domu Książki [Róża Wiatrów, ul. Starowiejska 35 oraz Gdynia-Grabówek, ul. Stefana Okrzei 7/9].

PROGRAM 1. WEEKENDU LITERACKIEGO:

26.04 (sobota)

10.00-22.00 / Dworzec PKP Gdynia Główna / hall przed kasami głównymi
Czytelnia Dworcowa

12.00-13.30 / InfoBox
14.00-15.30 / InfoBox
Laboratorium Słowa: warsztaty z drabblami
Prowadzenie: Rafał Kuleta
Ilość miejsc: 30

16.00-18.00 / InfoBox
Laboratorium Słowa: warsztaty komiksowe
Prowadzenie: dr Elżbieta Żukowska (scenariusz) + Jakub Babczyński (rysownik)
czyli autorzy komiksu o Gdyni „Miasto z widokiem”
Ilość miejsc: 30

14.00-15.30 / U Muzyk’uff
Laboratorium Słowa: warsztaty dla tekściarzy
Prowadzenie: ?Maciej Łyszkiewicz (kompozytor, autor tekstów piosenek) + Krzysztof Cezary Buszman (poeta, autor tekstów)
Ilość miejsc: 40

+ akcja z Teatrem Gdynia Główna ?Słowo do Kontroli?
Recytacje w autobusach ZKM w oparciu o fragmenty tekstów literackich nagrodzonych NLG w 2013r. – ?Ocalenie Atlantydy? Zyty Oryszyn, ?Sylwetki i cienie? Andrzeja Sosnowskiego

27.04 (niedziela)

10.00-22.00 / Dworzec PKP Gdynia Główna / hall przed kasami głównymi
Czytelnia Dworcowa

14.30 / Cafe Księgarnia Vademecum
Spotkanie z Ewą Lenarczyk

16.00 / Cafe Księgarnia Vademecum
Klub Czytelnika – otwarta dyskusja literacka na temat świata kobiecych doświadczeń
w opowiadaniach ubiegłorocznej noblistki Alice Munro
Animator dyskusji: Elżbieta Wierszko

17.30 / U Muzyku’ff
Małgorzata Rejmer w rozmowie z dr Elżbietą Żukowską

SZCZEGÓŁOWE INFORMACJE:

KOMIKS:

Jakub Babczyński – z zawodu architekt, ale w życiu nic nie zbudował. W 1998 zamienił Autocada na Photoshopa i zajął się komiksem. Zilustrował takie komiksy jak: ?Ballada o Eulalii?, ?Prawdziwy Przyjaciel?, ?Miasto z Widokiem?, „O Piekarczyku Co Elbląg Uratował? oraz wiele krótkich historyjek w licznych magazynach. Weteran akcji 24h komiks, gdzie od 2009 roku, wraz z Piotrem Szulcem stworzyli 6 mini-albumów. Współtwórca gdańskiego projektu ?Komiks w Mieście, Miasto w Komiksie? i wykładowca na PJWSTK w Gdańsku.

Elżbieta Żukowska – z zawodu animator teatralny i historyk literatury. Niekiedy zasila szeregi wykładowców Kulturoznawstwa UG, zajmuje się wówczas mitologiami indoeuropejskimi, baśniami magicznymi i polską fantasy. Fascynatka literatury każdej, najczęściej jednak pisze o fantastyce; autorka wielu artykułów naukowych na ten temat i książki „Mitologie Andrzeja Sapkowkiego”. Swoją pasję teatralną realizuje jako scenarzystka teatralna. Swoją nową miłość – komiks- jako scenarzystka komiksu „Miasto z widokiem” wydanego w 2014 nakładem Wydawnictwa Inne.

Warsztaty komiksowe poprowadzą Jakub Babczyński i Elżbieta Żukowska. Uczestnicy warsztatów dowiedzą się za co odpowiada scenarzysta, a za co rysownik podczas pracy nad albumem komiksowym; opowiemy jak tworzy się bohaterów i świat; czym różni się historia od scenariusza i po co właściwie ten scenariusz jest. Powiemy też co pomaga w pisaniu, czego unikać, o czym pamiętać. Uczestnicy stworzą krótką historię na podstawie informacji medialnych. Następnie, w oparciu o nią, nauczą się planować kadry na planszy i robić szkic strony komiksowej.

DRABBLE:

Drabble – krótkie opowiadania o długości dokładnie na 100 słów. Zadaniem autora drabbli jest wyrażenie interesujących, intrygujących pomysłów w bardzo zwięzłej formie, zachowującej jednak wszystkie cechy dobrej opowieści, najczęściej błyskotliwie spointowanej.

Rafał Kuleta – autor horrorów we wszystkich odmianach i odcieniach grozy, ekstremy, surrealizmu i bizarro. Jego drabble ukazały się do tej pory w e-zinie ?Grabarz Polski?, w magazynie grozy ?Lśnienie?, w dwóch amerykańskich antologiach ?Little Stories for the Smallest Room? i ?Apoc Donk?, oraz na stronie Polskiego Centrum Bizarro niedobreliterki.wordpress.com. W 2011 roku wydał zbiór 333 drabbli ?Krótkie Dni i Noce?. Współautor zbiorów opowiadań: ?Bizarro dla początkujących?, ?31.10 ? Halloween po polsku?, ?O, choinka! Czyli jak przetrwać święta?, ?Gorefikacje? i ?Gorefikacje II?. Autor książki dla dzieci ?Najzwyklejsze w świecie letnie przygody Gustawa Podróżnika?.

WARSZTATY DLA TEKŚCIARZY:

Krzysztof Cezary Buszman dzieciństwo i młodość spędził w Gdyni. Promotorką poety była Agnieszka Osiecka, która w 1996 roku napisała: „Mnie się najbardziej podobały te strofy, w których autor operuje swoistą grą słów”. W 1997 roku poeta wyjechał do Wielkiej Brytanii, gdzie trzy lata później w Londynie powołał do życia Agencję Promocji Kultury Polskiej. W 2001 roku autor został przyjęty do Union of Polish Writers Abroad ? Związku Pisarzy Polskich na Obczyźnie z siedzibą w Londynie, by już w następnym roku zasiąść w jego zarządzie. W 2002 roku poeta został przyjęty do Stowarzyszenia Autorów ZAIKS i w tym samym czasie szereg jego wierszy znalazło uznanie wybitnych kompozytorów. W 2005 roku autor wrócił do kraju, gdzie wkrótce wstąpił do Stowarzyszenia Autorów Polskich.Autor hymnu Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy, hymnu kampanii ?Kocham, nie biję?, oraz hymnu programu ?Profilaktyka a Ty? ? ?Nie wracajmy jeszcze na ziemię?. Twórczość poety wskrzeszająca najlepsze tradycje polskiej poezji klasycznej, stała się przedmiotem prac maturalnych i dyplomowych. W 2005 roku Krzysztof Kolberger i Krzysztof Cezary Buszman nagrali płytę ? na potrzeby rozgłośni literackich pt.Wiersze zawieruszone.

Maciek Łyszkiewicz – gdyński kompozytor, pianista i autor tekstów. Twórca zespołów No Limits, Łyczacza i Leszcze. Oprócz tych zespołów komponował piosenki dla Grażyny Łobaszewskiej, Doroty Marczyk. Muzyk sesyjny na m.in. płytach Golden Life, Apteka. Autor muzyki i słów do przebojów Kombinuj dziewczyno, Ta dziewczyna. Członek ZAiKS-u od 1994 roku zarówno jako kompozytor jak i autor tekstów. Do jego muzyki pisali teksty m.in. Jan Wołek, Zbigniew Książek, Agnieszka Osiecka i Krzysztof Buszman, zaś jego utwory prezentowane są w stacjach radiowych w Anglii, USA, Niemczech, Meksyku, Hiszpanii i w Skandynawii.

SPOTKANIE Z AUTOREM:

Małgorzata Rejmer
Urodzona w 1985 roku w Warszawie polska pisarka. Doktorantka w Instytucie Kultury Polskiej UW.
W 2009 wydała debiutancką powieść „Toksymia” (wyd. Lampa i Iskra boża) za którą w 2010 otrzymała za nią nominację do Nagrody Literackiej Gdynia. W 2013 roku opublikowała książkę „Bukareszt, kurz i krew” (Wydawnictwo Czarne ) , za którą otrzymała Nagrodę Newsweeka im. Teresy Torańskiej „za najlepszą książkę z dziedziny literatury faktu ” W 2013 roku była również nominowana do Paszportów Polityki w dziedzinie literatury.

Ewa Lenarczyk z domu Borkowska, po kądzieli z rodu Jasińskich. Urodzona w Elblągu, gdzie mieszkała do matury w 1975 roku. Później przeniosła się do Gdańska. Pracowała w Urzędzie Statystycznym i przez dziewięć lat zarządzałam Halą Targową na Gdańskiej Zaspie. Blisko 15 lat mieszkała na kaszubskiej wsi. Obecnie ponownie w Trójmieście, gdzie pisze swoje romanse i zajmuje się marketingiem sieciowym Polskiego Kolagenu. ?Jako pisarka zadebiutowała w 2010 roku powieścią ?Zojda z Bieszczad?. Następnie ?Nasza Klasa i co dalej? i ?W poszukiwaniu szczęśliwego domu?. Jesienią 2012 roku został wydany kolejny, tym razem przewodnikowy romans związany z Bułgarią: ?Kochaj mnie od morza do morza?. Obecnie trafia na półki II tom Naszej Klasy, a niestety ciągle obiecywana historyjka science-fiction ?Cnota dla Machu Picchu? schodzi znów na dalszy plan. „Czas pokaże co los przyniesie, a może jeszcze coś innego, ciekawszego napiszę” ? mówi.

Informacje na temat projektu i szczegółowy program wydarzeń znajdziecie na blogu www.miastoslowa.pl, profilu FB www.facebook.com/miastoslowa, a także na www.twitter.com/miastoslowa. Zdjęcia z „Miasta Słowa” będą zamieszczane na www.instagram.com/miastoslowa.

Zachęcamy również do odwiedzania serwisu Nagrody Literackiej Gdynia ? www.nagrodaliterackagdynia.pl.

miasto-slowa-plakat

Tematy: , , ,

Kategoria: wydarzenia