Jubileuszowy 30. Międzynarodowy Festiwal Komiksu i Gier w Łodzi zapowiedziany na koniec września

21 sierpnia 2019


Jubileuszowa 30. edycja Międzynarodowego Festiwalu Komiksu i Gier odbędzie się w nowej lokalizacji, w hali Expo-Łódź, w dniach 28-29 września. Wśród gości pojawią się między innymi John Higgins, John Layman, Cyril Pedrosa, Grażyna i Zbigniew Kasprzak oraz Grzegorz Rosiński. Łącznie w programie znajdzie się ponad 100 artystów z Polski i zagranicy, strefa autografów, warsztaty, turnieje, dyskusje, prelekcje i konkursy. Organizatorzy zadbali także o szereg jubileuszowych niespodzianek.

Festiwal zostanie zainaugurowany w piątek 27 września w EC1 Łódź uroczystym otwarciem wystaw. „Najważniejszy będzie wernisaż wystawy 'Sztuka DC. Świt superbohaterów’, przygotowanej przez EC1 Łódź i Art Loudique Le Musée” ? mówi Adam Radoń, dyrektor Międzynarodowego Festiwalu Komiksu i Gier w Łodzi i kierownik wydziału Centrum Komiksu i Narracji Interaktywnej EC1 Łódź. „Wystawa, na którą składają się m.in. oryginalne plansze komiksowe twórców z DC Comics oraz rekwizyty i kostiumy z filmów wytwórni Warner Bros ukazuje historię i fenomen takich postaci jak Superman, Batman i Wonder Woman” ? dodaje Radoń.

Ponad 1000 metrów kwadratowych zorganizowanej strefy targowej, 4 sale konferencyjne dla 120 osób każda, aula główna na 460 osób oraz przestronne foyer z powierzchniami, do tego ponad 100 gości (rysowników, scenarzystów), ponad 20 tysięcy odwiedzających rocznie, wystawy, warsztaty ? tak na przestrzeni 30 lat rozrosła się marka największej w Europie Środkowo-Wschodniej imprezy poświęconej komiksom!

„Tegoroczna edycja będzie wyjątkowa pod wieloma względami. Po pierwsze obchodzimy jubileusz 30-lecia festiwalu i jest to świetna okazja do podsumowań i refleksji na temat kondycji światowego i polskiego komiksu, który w tym roku świętuje stulecie swojego istnienia! Z tej okazji zaprezentujemy wystawę 100 kadrów na 100-lecie polskiego komiksu. Międzynarodowy charakter będą miały z kolei wystawy komiksu czeskiego oraz The Lisbon Studio, portugalskiego kolektywu artystycznego, którego artyści pojawią się także na festiwalu” ? mówi dyrektor festiwalu Adam Radoń. „Przyjemnym zaskoczeniem będzie też zupełnie nowa przestrzeń, którą przygotowaliśmy w tym roku. To hala Expo mieszcząca się przy al. Politechniki, a zatem doskonała lokalizacja blisko centrum miasta i z wygodnym dojazdem z Dworca Kaliskiego i Fabrycznego, co powinno ucieszyć zarówno mieszkańców Łodzi, jak i naszych gości przyjezdnych. To będzie prawdziwe święto komiksu na europejską skalę!” ? dodaje Radoń.

Festiwalowa publiczność spotkać będzie mogła gwiazdy polskiego i światowego komiksu. Wśród nich znajdzie się światowej sławy polski artysta Grzegorz Rosiński ? rysownik między innymi kultowej serii komiksowej o przygodach Thorgala czy albumów „Szninkiel” i „Zemsta Hrabiego Skarbka”, Zbigniew Kasprzak, znany z serii „Yans”, „Podróżnicy” czy „Halloween Blues”, którego najnowszym dziełem, wydanym równocześnie w Belgii i Polsce w 2019 roku, jest rozgrywający się w czasach wojny 30-letniej „Bez twarzy”. Na festiwalu zobaczymy także Grażynę Kasprzak (pseudonim Graza), autorkę kilkudziesięciu projektów scenografii i kostiumów do spektakli teatralnych, operowych i baletowych oraz Katarzynę Niemczyk ? polską rysowniczkę rysującą dla wydawnictwa Marvel serię „Mockingbird”, dotąd niewydaną w Polsce, mającą premierę swoich komiksów na tegorocznym festiwalu.

Z gwiazd zagranicznych warto wymienić Johna Higginsa ? kolorystę kultowych „Strażników” i „Batman: Zabójczy żart” do scenariuszy Alana Moore?a i rysownika takich komiksów jak „Sędzia Dredd” i „Szok przyszłości”, Johna Laymana ? scenarzystę „Chew”, „Wiecznego Batmana”, „Detective Comics”, „Predator vs. Judge Dredd vs. Aliens”, Micka McMahona ? rysownika „Sędzia Dredd: Kompletne akta” oraz „Slaine”, czy Cyrila Pedrosę ? rysownika „Trzech cieni”, „Równonocy”, „Portugalii”, „Złotego wieku”. Do Łodzi zawita także reprezentacja The Lisbon Studio: Marta Teives („Powroty”), Nuno Saraiva („A wszystko to fado!”), Ricarda Cabral i Jo?o Tercio.

„To tylko wybrane punkty programu, w zanadrzu mamy jeszcze kilka niespodzianek dla uczestników festiwalu, o których będziemy sukcesywnie informować. Łącznie w ciągu dwóch dni publiczność poza spotkaniami z artystami i udziałem w warsztatach i panelach będzie mogła zobaczyć dziesięć wystaw i kilka wydarzeń specjalnych. Jak co roku przyznamy też nagrody ? w konkursie na krótką formę komiksową, nagrody popkulturowe Misie oraz Nagrodę im. Papcia Chmiela za wybitne zasługi dla polskiego komiksu, nagrodę dla Najlepszego Polskiego Albumu oraz nagrodę dla Najlepszego Wydawcy w minionym roku. Pełen program z listą gości oraz opisem wystaw zostanie ogłoszony we wrześniu” ? zapowiada Piotr Kasiński, dyrektor artystyczny festiwalu.

Międzynarodowy Festiwal Komiksu i Gier to największa tego typu impreza w Polsce i Europie Środkowo-Wschodniej. W 2018 roku festiwal odwiedziło ponad 20 tysiecy uczestników. W 2009 roku formuła festiwalu została poszerzona o strefę gier elektronicznych, na której odbywają się turnieje, prezentacje gier i sprzętu czy premiery nowych tytułów. Od wielu lat podczas festiwalu spotykają się także miłośnicy gier planszowych, RPG, bitewnych i karcianych. Festiwal odbywa się w Łodzi od 1991 roku, a jego organizatorami są „EC1 Łódź ? Miasto Kultury” w Łodzi oraz Stowarzyszenie Twórców „Contur”. Bilety w cenie od 10 do 40 zł można zakupić na stronie EC1 Łódź lub bezpośrednio na miejscu w trakcie festiwalu.

Tematy: , , , , , ,

Kategoria: wydarzenia