Jubileuszowe 25. Wrocławskie Targi Dobrych Książek w Hali Stulecia

24 listopada 2016

25-wdtk-2016-wroclaw
Wrocławskie Targi Dobrych Książek obchodzą w tym roku swoje 25-lecie. Długa tradycja podkreśla rangę tej imprezy i potrzebę jej istnienia. Co roku udział w wydarzeniu bierze coraz większa liczba wydawców, a tłumy czytelników odwiedzających targi w ostatnich latach spowodowały, że tym razem zdecydowano się przenieść je do Hali Stulecia.

Wrocławskie Targi Dobrych Książek należą do najstarszych i najważniejszych (obok krakowskich i warszawskich) tego typu imprez w kraju. Już w czwartek 1 grudnia stoiska najlepszych wydawców z całej Polski staną na płycie głównej słynnej Hali Stulecia. Targi potrwają do niedzieli 4 grudnia. Dla zwiedzających wstęp będzie bezpłatny.

W tym jubileuszowym roku warto krótko przypomnieć historię targów we Wrocławiu. Wrocławskie Targi Dobrych Książek powstały z ogólnopolskich Spotkań Wydawców Dobrej Książki, które odbywały się między innymi w Gdańsku, Krakowie, Warszawie i we Wrocławiu. Pierwszym organizatorem wrocławskiej imprezy było Wydawnictwo Zakładu Narodowego im. Ossolińskich, następnie Wydawnictwo Dolnośląskie. Przez minione ćwierć wieku zmieniali się organizatorzy, nazwy oraz miejsca. Spotkania Wydawców przetrwały jedynie w stolicy Dolnego Śląska, zmieniając nazwę najpierw na Wrocławskie Promocje Dobrych Książek, a trzy lata temu na Wrocławskie Targi Dobrych Książek. Do 2015 roku organizatorem targów była Miejska Biblioteka Publiczna, w roku 2016 pieczę nad Wrocławskimi Targami Dobrych Książek i ich organizację przejął Wrocławski Dom Literatury.

Od wielu lat wrocławskim targom towarzyszy bogaty program. Podczas czterodniowego festiwalu literackiego, wielkiego książkowego święta można będzie spotkać się z autorami i ilustratorami, uczestniczyć w panelach dyskusyjnych i warsztatach. W tym roku, podobnie jak w ubiegłych, do Wrocławia przyjedzie ponad stu autorów. Już dzisiaj możemy zdradzić pierwsze nazwiska gości, którzy potwierdzili swoją obecność. Będą to między innymi: Marek Krajewski, Paweł Smoleński Tomasz Zimoch, Adam Wajrak, Tadeusz Rolke, Wojciech Malajkat, Marek Kamiński, Aleksander Doba, Jan Bralczyk, Jan Miodek, Ewa Błaszczyk, Barbara Gawryluk, Angelika Kuźniak, Magdalena Budzińska, Konrad Piskała, czy Tomasz Potkaj.

Targi Dobrych Książek to przede wszystkim fantastyczni wydawcy, którzy prezentują swoje nowości, premiery oraz książki często niedostępne w dużych sieciowych księgarniach. Wizyta na targach to również znakomita okazja do wyszukania wyjątkowych i wartościowych prezentów świątecznych. Można liczyć na atrakcyjne rabaty, a także spędzić niebanalny mikołajkowy weekend. Nie zabraknie atrakcji dla dzieci, które w specjalnie przygotowanej sali zabaw niemal przez cały dzień będą mogły uczestniczyć w warsztatach artystycznych i kreatywnych zabawach inspirowanych literaturą.

Pierwszego dnia targów poznamy również Książkę Roku 2016 – laureata jedynego w Polsce konkursu edytorskiego Pióro Fredry. Już teraz znamy pięć tytułów książek nominowanych do tej nagrody. Wszystkie będą oczywiście dostępne na targach. Na stronie www.domliteratury.wroc.pl został opublikowany szczegółowy program targów. Warto się z nim wcześniej zapoznać i zwrócić uwagę, czy na wybrane przez nas warsztaty nie obowiązują zapisy (informację na ten temat znajdziemy w programie).

25. Wrocławskie Targi Dobrych Książek wpisują się także w oficjalny program Europejskiej Stolicy Kultury Wrocław 2016, której stoisko także znajdziemy w Hali Stulecia. Warto tam zajrzeć nie tylko po garść informacji dotyczących imprez zamykających w grudniu obchody ESK Wrocław 2016, ale również, by poznać i kupić książki, jakie zostały wydane przez ten rok w ramach programu ESK.

Wydarzenie odbywa się pod patronatem Booklips.pl.

25-wdtk-2016_plakat

fot. Andrzej Solnica

Tematy: , , , , ,

Kategoria: wydarzenia