banner ad

Johan Theorin i Stefan Ahnhem na pomorskim festiwalu Afera Kryminalna 2017

10 października 2017


W dniach od 19 do 21 października odbędzie się kolejna edycja festiwalu Afera Kryminalna. Tym razem wydarzenia zorganizowano w aż siedmiu miejscowościach z województwa pomorskiego. Z czytelnikami spotkają się m.in. Johan Theorin, Stefan Ahnhem, a także Marek Krajewski, Marta Guzowska, Mariusz Czubaj, Wojciech Chmielarz i Jakub Żulczyk.

Afera Kryminalna to festiwal kryminału, który powstał w 2011 roku z inicjatywy Wojewódzkiej i Miejskiej Biblioteki Publicznej w Gdańsku oraz gdańskiego wydawnictwa Oficynka. Od początku swojego istnienia festiwal gościł najznamienitszych twórców kryminału, thrillera i sensacji. Wśród nich są i mistrzowie, i uczniowie, autorzy z wieloletnim dobytkiem literackim i debiutanci, profesjonaliści przekazujący wiedzę wartą wykorzystania w tym gatunku i pasjonaci intelektualnej gry. Bo kryminał to przede wszystkim dobra zabawa, mistrzostwo warsztatu i wiedza.

W tym roku Afera Kryminalna odbędzie się w dniach od 19 do 21 października. Tegoroczna edycja festiwalu zorganizowana została pod hasłem „Literatura broni się sama”, dlatego też program festiwalu to przede wszystkim spotkania autorskie i warsztaty literackie, ale nie tylko.

Pierwszy dzień gdańskiej Afery Kryminalnej odbędzie się w Filii nr 26 przy ul. Gospody 3b. Podczas otwarcia festiwalu swój debiut będzie miała publikacja pokonkursowego zbioru opowiadań pt. „Lukrecja z Kamiennej Grobli”. Konkurs na opowiadania kryminalne z Trójmiastem w tle został ogłoszony podczas ubiegłorocznej Afery Kryminalnej. Kolejne wydarzenia tego dnia to spotkania autorskie z Agnieszką Pruską, Izabelą Żukowską i Adamem Ubertowskim, Alfredem Siateckim, Adamem Regiewiczem oraz Tomaszem Sekielskim.

W Wejherowie pierwszego dnia festiwalu odbędą się turniej detektywistyczny oraz pokaz filmu, a w Łęczycach gra kryminalna oraz warsztaty z technik śledczych.

Drugi dzień festiwalu to wydarzenia organizowane już w całym Trójmieście i nie tylko. W Gdańsku (w Filii nr 9 przy Jagiellońskiej 8) odbędzie się spotkanie autorskie z Krzysztofem Beśką wokół najnowszej książki autora pt. „Konstelacja zbrodni” oraz spotkanie wokół zbioru opowiadań „Trupów hurtowo trzech”. Dziesięciu autorów napisało dziesięć opowiadań w jednym celu ? charytatywnym. Najlepsi polscy pisarze kryminałów oddali swe pióra, by wspomóc budowę wyjątkowego Domu i stworzyli niezwykły zbiór opowiadań. Rozmowę na temat opowiadań poprowadzą Joanna Jodełka, Wojciech Chmielarz i Michał Larek. Natomiast o kondycji kryminału jako gatunku literackiego oraz o ważniejszych książkach reprezentujących ten gatunek porozmawiają Wojciech Burszta i Mariusz Czubaj. Gościem specjalnym tego dnia będzie Johan Theorin – autor takich kryminałów, jak „Zmierzch”, „Smuga krwi”, „Nocna zamieć”, „Święty Psychol”.

W Sopocie odbędzie się starcie bibliotekarzy i prokuratorów! Rozmawiać będziemy o tym czy prokuratorzy czytają powieści sensacyjne i ile jest prawdy w polskich kryminałach? Mieszkańcy Gdyni będą mogli wziąć udział w spacerze „Śladami gdyńskich zbrodni”. Start spod siedziby wypożyczalni przy ul. Abrahama 60. Natomiast w Wejherowie i Bolszewie odbędą się spotkania z Magdą Omilianowicz, autorką książki „Bestia. Studium zła”.

Sobota to najbogatszy w wydarzenia dzień festiwalowy. W Bibliotece Manhattan w Gdańsku odbędą się warsztaty literackie z Joanną Jodełką oraz warsztaty modowe „kryminalny look” z Martą Reich. Nie lada gratką będą również warsztaty literackie poprowadzone przez gościa specjalnego ? Stefana Ahnehema. Aby wziąć w nich udział należy do 15 października podesłać na adres promocja@wbpg.org.pl próbkę tekstu kryminalnego w języku polskim. Poza tym zapraszamy na spotkanie z biegłymi ze szkoły kryminalistyki z Piły oraz na spotkania autorskie z Michałem Larkiem, Martą Guzowską i Jakubem Żulczykiem. Na zakończenie festiwalu zapraszamy na spotkanie z Markiem Krajewskim oraz ze Stefanem Ahnehem ? autorem takich powieści, jak „Ofiara bez twarzy”, „Dziewiąty grób”, „Osiemnaście stopni poniżej zera”. W Gdyni tego dnia Bibliotece Śródmieście odbędą się spotkania z Wojciechem Chmielarzem oraz z Jakubem Szamałkiem.

Szczegółowy program festiwalu znajdziecie na stronie Wojewódzkiej i Miejskiej Biblioteki Publicznej w Gdańsku.

Tematy: , , , , , , , , , , , , , , , , ,

Kategoria: wydarzenia