Jo Nesb? przyjeżdża do Polski spotkać się z czytelnikami i wspinać się po górach

5 lutego 2016

nesbo-przyjezdza-do-polski-2016
Jo Nesb?, norweski król kryminałów, przyjeżdża wiosną do Polski. Autor zawita do Wrocławia jako gość Europejskiej Stolicy Kultury i Światowej Stolicy Książki UNESCO. Podczas wizyty planowane jest tylko jedno spotkanie z czytelnikami, które odbędzie się 23 kwietnia 2016 roku.

Jak donosi biuro prasowe Europejskiej Stolicy Kultury, pretekstem do przyjęcia zaproszenia przez pisarza jest Projekt Szekspir, w ramach którego bestsellerowi pisarze opowiadają na nowo wybrane przez siebie dzieła wielkiego dramaturga. Nesb? stworzył powieść inspirowaną „Makbetem”, która w Polsce ukaże się w 2017 roku. Właśnie 23 kwietnia, kiedy pisarz spotka się z czytelnikami we Wrocławiu, przypada 400. rocznica śmierci Szekspira i obchodzony jest Światowy Dzień Książki.

Wydawnictwo Dolnośląskie, polski wydawca książek Nesb? i partner Projektu Szekspir, zdradza, że oprócz spotkania z czytelnikami pisarz ma również wyjątkowy plan związany z inną swoją pasją. Aby upamiętnić przyjaciela, wspinacza, który zginął podczas akcji ratunkowej w słowackich Tatrach, autor zamierza wspinać się w polskich górach.

Jo Nesb? to najpopularniejszy norweski twórca kryminałów. Jego powieści od lat królują na listach bestsellerów ? na całym świecie sprzedano dotąd ponad 27 milionów egzemplarzy swych książek, w tym ponad milion w Polsce. Przetłumaczono je na ponad 50 języków. Z wykształcenia jest ekonomistą. Jako młody chłopak grał w klubie piłkarskim Molde FK, ale w wyniku kontuzji musiał zrezygnować z kariery piłkarza i postanowił realizować się w innych dziedzinach. Był maklerem i dziennikarzem. W Norwegii zasłynął jako wokalista i gitarzysta w pop-rockowym zespole Di Derre. To jednak kryminały przyniosły mu światowy rozgłos. Za debiutancką powieść z 1997 roku „Człowiek-nietoperz” otrzymał literacką Nagrodę Rivertona oraz Szklany Klucz za najlepszą powieść kryminalną. Później przyszły następne wyróżnienia, a w roku 2013 norweski parlament przyznał mu Nagrodę Peer Gynta – za wpisanie Norwegii na światową mapę literatury. Thriller „Łowcy głów”, zekranizowany w 2012 roku, otrzymał nominację do nagrody BAFTA oraz nagrodę Saturn za najlepszy film zagraniczny. Obecnie trwają prace nad ekranizacją powieści „Pierwszy śnieg”. W rolę komisarza Harry?ego Hole’a wcieli się Michael Fassbender. W Polsce ukazało się do tej pory 14 książek Nesb?.

fot. Paal Audestad

Tematy: , , ,

Kategoria: wydarzenia