Jeszcze więcej pisarzy na Wrocławskich Targach Dobrych Książek!

27 listopada 2017


Dwudziesta szósta edycja Wrocławskich Targów Dobrych Książek zbliża się wielkimi krokami, ale wciąż jeszcze przyjazd do Wrocławia potwierdzają nowi goście. Z czytelnikami spotka się w tym roku aż 175 autorów. Będzie okazja porozmawiać o książkach i zdobyć autografy.

26. Wrocławskie Targi Dobrych Książek odbędą się w Hali Stulecia i potrwają od czwartku 30 listopada do niedzieli 3 grudnia. Przyjedzie na nie blisko dwieście najlepszych wydawnictw z całej Polski. Znajdziemy tu tysiące książek ? wszystkie gatunki, książki artystyczne, albumy, publikacje premierowe, literaturę dla dorosłych, dzieci i młodzieży, a także komiksy. Jak co roku można spodziewać się atrakcyjnych przedświątecznych rabatów.

Imprezie towarzyszy bogaty program, dzięki któremu osoby odwiedzające targi mogą uczestniczyć w spotkaniach z autorami, panelach dyskusyjnych, warsztatach a także obejrzeć ciekawe wystawy. Mimo że targi ruszają już za tydzień, w ostatnich dniach swój udział w nich potwierdzili kolejni pisarze. Z Węgier przyjedzie Tibor Noe Kiss, autorka powieści „Incognito”, która została nominowana do Nagrody Sándora Bródyego, przyznawanej za najlepszy debiut prozatorski roku na Węgrzech. Jest to pierwsza powieść pisarki przetłumaczona na język polski. Wrocławianie będą mieli również okazję poznać znaną norweską autorkę i działaczkę na rzecz praw człowieka Hege Storhaug, która w swojej książce próbuje odpowiedzieć na pytanie: czy Islam zagraża Polsce i całej Europie? Gośćmi tragów będzie również dwóch pisarzy z Czech: Ivan Binar, autor powieści „Siedem rozdziałów z życia Václava Netušila albo rowerem dookoła świata” oraz Marek Šindelka ? jeden z najciekawszych autorów czeskich młodego pokolenia, dwukrotny laureat prestiżowej nagrody Magnesia Litera. Šindelka opowie o tym, jak zmienia się literatura naszych południowych sąsiadów i co, według niego, najbardziej odróżnia pisarzy najmłodszych od czeskich „klasyków”. Natomiast z Rumunii przyjedzie do nas pisarz Dan Lungu. Spotkanie z autorem i tłumaczką Radosławą Janowską-Lascar będzie dotyczyć jego książki „O dziewczynce, która bawiła się w Boga”.

W ostatnich dniach w programie Wrocławskich Targów Dobrych Książek pojawiło się także kilka nowych nazwisk polskich autorów. Ryszard Ćwirlej ? dziennikarz i wykładowca akademicki, twórca nowego gatunku literackiego ? kryminału neomilicyjnego ? opowie o swoich książkach, w tym o najnowszej powieści „Mocne uderzenie”. Tomasz Owsiany wybrał się w samotną ośmiomiesięczną wyprawę na Filipiny, odwiedził siedem tamtejszych plemion i ludów, poznał szamana uprawiającego czarną magię, mieszkał w kolonii karnej i rezydencji filipińskiego multimilionera. Wszystko to opisał w najnowszej książce „Pod ciemną skórą Filipin”, a wrażeniami ze swojej podróży chętnie podzieli się także na żywo podczas spotkania z publicznością. Podróżników zaciekawi na pewno także wyprawa rowerem z Lublina do Połowinki na Uralu, którą w swojej książce opisała Agnieszka Martinka. O podróżach i multimedialnych możliwościach zwiedzania Nowego Jorku dowiedzą się także dzieci (6-12 lat) podczas otwartych warsztatów z Olafem Jarzemskim ? podróżnikiem i alpinistą, autorem powieści fantasy „Central Park. Kraina Koe”. Dzieci z pewnością chętnie spotkają się także ze swoją rówieśniczką Julką Cymbaluk, która wygrała program „MasterChef Junior 2” i została już autorką książki kucharskiej. O kulinariach porozmawiamy także z Martą Dymek („Jadłonomia”), Anną Piszczek (autorka książki kucharskiej ze zdrowymi i prostymi przepisami dla dzieci „Ala?antkowe BLW”) i Katarzyną Gubałą (autorką książki z wegańskimi przepisami „Warzywa górą. Od korzeni po liście”). Gościem Targów będzie także Maciej Płaza, laureat Nagrody Literackiej Gdynia w 2016 roku za powieść „Skoruń”. O losach rodzin katyńskich w latach 1939-1989 opowie Krzysztof Łagojda podczas spotkania organizowanego przez Instytut Pamięci Narodowej. Ponadto na Targach pojawią się również Marta Szloser, Marta Kisiel, Przemysław Semczuk i Bartosz Szczygielski.

Nie zabraknie oczywiście autorów, których obecność na 26. Wrocławskich Targach Dobrych Książek została ogłoszona już dwa tygodnie temu. O reportażu podyskutujemy z Mariuszem Szczygłem, Olgą Gitkiewicz i Kamilem Bałukiem, a także z Anną Wiatr, Martą Abramowicz czy Katarzyną Wężyk. Miłośnicy przyrody i pięknych książek z pewnością będą zadowoleni ze spotkania z Adamem Wajrakiem, który zaprezentuje swoją najnowszą książkę „Nieumarły las” i Anną Kamińską autorką książki „Białowieża szeptem. Historie z Puszczy Białowieskiej”. Z czytelnikami spotka się również Olga Tokarczuk. Jej najnowsza książka, „Zgubiona dusza”, z ilustracjami Joanny Concejo, to kolejna wyjątkowa propozycja przemawiająca do czytelników zarówno za sprawą tekstu, jak i obrazu. Jakie są realia życia w USA, dowiemy się na spotkaniu z Jakubem Ćwiekiem. Znany przede wszystkim jako autor fantastyki, tym razem opisuje swoją sentymentalną podróż po Stanach Zjednoczonych śladem ikon popkultury. Z kolei o pisarskiej drodze od fantastyki do powieści obyczajowych opowie Jakub Małecki, autor m.in. głośnego „Dygotu” i niedawno wydanej „Rdzy”. O polityce, władzy i nadziei będzie okazja podyskutować z prof. Janem Hartmanem, a o polskich słowach i niuansach językowych z prof. Jerzym Bralczykiem. Na swoich czytelników będzie czekał także mistrz retro-kryminału, Marek Krajewski. Natomiast o budynkach teatrów w Europie na dawnej pocztówce szczegółowo opowie prof. Janusz Degler.

Ponadto z czytelnikami spotkają się między innymi: Artur Andrus, Chris Niedenthal, Beata Kost, Katarzyna Pakosińska, Anna Brzezińska, Antek Wajda, Mariusz Urbanek, Beata Maciejewska, Marta Ostrowska-Bies,Marta Abramowicz, Piotr Załuski, Bronisław Wildstein, Krzysztof Piskorski, Maciej Zarański, Marta Fox, Joanną Zagner-Kołat, Marcin Pałasz, Ryszard Filipowicz, Roger Piaskowski, Wojciech Morawiec, Pardela i Stanisława Kolouszka, Kamil Dworaczek, Jolanta Maria Kaleta, Maciej Zarańśki, Marta Miniewicz, Tomasz Duszyński, Ryszard Filipowicz, Wojciech Majczyk, Maciej Łagiewski, Jarosław Rybski, Piotr Cholewa, Michał Cetnarowski, Marta Matyszczak, Katarzyna Wężyk, Krzysztof Głuch, Justyna Rapacz, Ewelina Rubinstein, Katarzyna Kołodziej, Agnieszka Urbańska, Anna Wawrykowicz, Wojciech Szlęzak, Eliza Piotrowska, Andrzej Konarski, Marcin Pałasz, Izabela Przepiórkiewicz, Beata Ostrowicka, Magdalena Bieniek, Agnieszka Suchowierska, Monika Bień-Königsman, Sylwia Krzemińska-Szołtysek i wielu innych.

W programie znajdziemy także duży wybór warsztatów dla dzieci i młodzieży oraz działającą przez cały dzień salę zabaw. Aby wybrać interesujące nas zajęcia, warto wcześniej zapoznać się z pełnym programem targów (znajdziecie go na www.domliteratury.wroc.pl), zwłaszcza że na niektóre warsztaty obowiązują zapisy. Natomiast codziennie od 16:00 do 17:00 (a w niedzielę od 15:00 do 16:00) w Hali Stulecia posłuchamy „Audiobooka na żywo” ? będzie to publiczne czytanie opowiadań Philipa K. Dicka przez wrocławskich aktorów: Agatę Skowrońską i Dariusza Bereskiego.

W programie tegorocznych Targów Dobrych Książek znalazły się także imprezy towarzyszące. Są to przede wszystkim wystawy, które bezpłatnie obejrzymy w Hali Stulecia: „Dialog o losie i duszy. Stanisław Vincenz (1888?1971)” ? wystawa biograficzna, „James Joyce. Mistrz literackiej intrygi” – wystawa biograficzna, „Ludzie z ulicy Ptasiej” ? obrazy Natalii Talarek-Oswald, „Bookmacherzy. Odsłona II” ? wystawa książek i ilustracji studentów Katedry Projektowania Graficznego Akademii Sztuk Pięknych im. Eugeniusza Gepperta we Wrocławiu, „Ilustracja jest dobra na wszystko. Magda Wosik rysuje do tekstów Jeremiego Przybory”, „Robinson Crusoe oczami Ajubela” ? wystawa ilustracji. Z kolei w Cocofli przy ul. Włodkowica 9, obejrzymy wystawę ilustracji Joanny Concejo do książki Olgi Tokarczuk „Zgubiona dusza”. Dodatkowym spotkaniem będzie wspólna rozmowa Marty Dymek ? autorki bloga Jadłonomia i Olgi Tokarczuk w piątek 1 grudnia o 19:30 w Mediatece. Warto się tam wybrać prosto z Hali Stulecia, gdyż targi będą w tym dniu otwarte do 19:00. Marta Dymek opowie o swojej najnowszej książce poświęconej kuchni roślinnej, którą wydało wydawnictwo Marginesy, oczywiście obecne na 26. Wrocławskich Targach Dobrych Książek

Po raz pierwszy Wrocławskim Targom Dobrych Książek towarzyszyć będą Targi Wszystkiego Dobrego. W kuluarach hali zostanie stworzona strefa sztuki i ładnych przedmiotów, gdzie rozgości się ponad sześćdziesięciu wystawców. Kupimy tu dobry design, sztukę użytkową, odzież od młodych polskich projektantów, oryginalną biżuterię, artykuły dla dzieci, obrazy, plakaty, grafiki, autorską ceramikę, artykuły do wystroju wnętrz, płyty winylowe i inne wyroby rękodzielnicze. Wstęp na Wrocławskie Targi Dobrych Książek tradycyjnie będzie bezpłatny.

Godziny otwarcia 26. Wrocławskich Targach Dobrych Książek: 30 listopada (czwartek) 12:00-18:00, 1 grudnia (piątek) 10:00-19:00, 2 grudnia (sobota) 10:00-19:00, 3 grudnia (niedziela) 10:00-16:00. Wydarzenie odbędzie się pod patronatem Booklips.pl.

fot. Andrzej Solnica

Tematy: , , , , , , ,

Kategoria: wydarzenia