Jeszcze więcej literatury na żywo! Big Book Cafe z nowymi pomysłami na 2019 rok

10 stycznia 2019


W styczniu rusza nowy cykl wydarzeń w warszawskim Big Book Cafe. Założycielki Fundacji „Kultura nie boli” chcą prezentować więcej utworów w formach scenicznych, angażować pisarzy, aktorów, publicystów i osoby publiczne w ożywianie i wykonywanie tekstów literackich na gorąco.

Nowym pomysłem jest „Mały teatr. Literatura na żywo”, czyli cykl, w którym adaptowane są wybrane sceny z polskiej literatury współczesnej. Zaproszeni reżyserzy pracują nad fragmentami i wraz z aktorami tworzą dla widzów wybrane sceny. Wszystko wydarza się w kameralnej atmosferze, w przestrzeni kawiarni, w bezpośredniej bliskości z widzami.

Pierwszym wydarzeniem tej serii będzie adaptacja głośnego i bestsellerowego eseju Marcina Wichy „Rzeczy, których nie wyrzuciłem”, która zostanie pokazana w niedzielę, 13 stycznia. Opracowaniem tekstu oraz reżyserią zajął się Tomasz Cyz ? autor przedstawień operowych, muzycznych i teatralnych, eseista i dramaturg. W adaptacji wystąpią Maria Maj ? jako matka, Wojciech Chorąży ? jako syn i Anna Próchniak ? jako kobieta.

„Serię scen literackich, powstających na oczach widzów otworzy opowieść o zagubionych w pamięci przedmiotach, matce, której nie ma, oraz o tym, co nam pozostaje, gdy braknie wspomnień” ? zaprasza Anna Król, założycielka Big Book Cafe. „’Rzeczy, których nie wyrzuciłem’ to jedna z najbardziej zadziwiających książek ostatnich lat, intymny esej o porządkowaniu rzeczy i wspomnień. W adaptacji Tomasza Cyza to także zabawno-smutna, nielinearna opowieść, w której literackość łączy się z tym, co teatralne, filmowe i performatywne”.

Kolejnego literackiego przedstawienia w ramach „Małego teatru” możecie spodziewać się już w lutym. Reżyserował będzie Rafał Mohr.

Na scenę Big Book Cafe wejdą także utalentowani improwizatorzy z Grupy Dobrze. W spektaklu „Co było dalej??” w sobotę, 25 stycznia będą na gorąco wymyślać i dogrywać nowe ciągi dalsze i szczęśliwsze (lub tragiczniejsze) zakończenia do książek przyniesionych przez czytelników. Grupa Dobrze składa się z wyszkolonych w improwizowaniu twórców, którzy od trzech lat występują na miejskich scenach i festiwalach. Teraz będą się mierzyć z literackimi fabułami. Pomysł jest genialnie prosty ? widzowie przynoszą swoje ulubione książki albo takie, które akurat czytają, sami wybierają krótki fragment lub jedno zdanie z tekstu. Ten drobiazg posłuży jako inspiracja, a improwizatorzy poprowadzą akcję i bohaterów w zupełnie nowe, przez nikogo nienapisane rewiry.

„Będzie śmiesznie, z wyobraźnią i trochę pod prąd” ? cieszy się Paulina Wilk z Big Book Cafe. „Lubimy wydarzenia, dzięki którym literatura budzi emocje, sprawia, że angażujemy się w opowieść i czujemy ją całym ciałem. A sztuka improwizowania historii jest popisem fantazji, błyskotliwości i dowcipu. Zaprzecza procesowi pisania jako powolnemu rzeźbieniu słów i zdań, jest po prostu zabawą, która zdejmuje teksty z piedestału i oswaja je, ożywia”.

Grupa Dobrze w tym roku zaprezentuje w Big Book Cafe kilka swoich spektakli. Każdy będzie rozwijał się według innego, inspirowanego książkami pomysłu.

W Big Book Cafe odbywać się też będą „Pierwsze czytania”, czyli prezentacje nowych książek, ale nie poprzez rozmowę z autorem, tylko przez przybliżanie wybranych fragmentów. Jako pierwszą w nowym roku poznamy ? w czwartek, 24 stycznia, na tydzień przed oficjalną premierą ? powieść „MiM” Szymona Słomczyńskiego, dotąd słynącego z poezji. Jego pierwsza książka prozatorska jest o „popieprzonej rodzinie”. Jak mówi sam autor, to w jakimś stopniu romantyczna, poniekąd kryminalna i niechybnie polska opowieść. Czytał będzie sam Szymon Słomczyński oraz zaproszony aktor.

Na początek roku nowe centrum literackie zaprasza też do namysłu nad przyszłością. „Homo Sapiens za rok, dekadę i pół wieku” w czwartek, 17 stycznia, to spotkanie-opowieść, podczas którego Grzegorz Lindenberg, socjolog, twórca nowych mediów i firm technologicznych, przybliży kluczowe trendy i zjawiska, które zmienią nasze życia. Niedawno ukazała się jego książka „Ludzkość poprawiona”, w której zaprezentował ? w jasny i wciągający sposób ? ważne postępy naukowe i technologiczne, które przyspieszają dotyczące nas zmiany. Swobodny wykład autora będzie połączony z sesją pytań publiczności, na które Lindenberg odpowie zgodnie z aktualnym stanem badań i osiągnięć naukowych.

Przez cały rok Big Book Cafe będzie zapraszać pisarzy, ekspertów i naukowców publikujących książki do przedstawiania opowieści i wykładów z dziedzin, którym poświęcili lata swoich zainteresowań i pracy.

W 2019 roku do centrum literackiego na trzeci już sezon powróci Stand-up Literacki ? tym razem w wykonaniu osób publicznych i artystów, prowadzących coś na kształt obserwatorium rzeczywistości, którą następnie pokażą w krzywym zwierciadle. Big Book Cafe znów zaprosi na słynne autorskie przeglądy prasy, w przygotowaniu są też aktorskie czytania i ważne premiery książkowe.

Poniżej prezentujemy program warszawskiego Big Book Cafe na styczeń 2019 roku:

13 stycznia, niedziela, 19:00
MAŁY TEATR ? LITERATURA NA ŻYWO. „RZECZY, KTÓRYCH NIE WYRZUCIŁEM”
Intymny esej Marcina Wichy na troje aktorów. Wybrane sceny pozwolą odkryć i przeżyć tekst od nowa. Występują: Maria Maj (matka), Wojciech Chorąży (syn) i Anna Próchniak (kobieta). Adaptacja i reżyseria ? Tomasz Cyz. Bilety ? 30 PLN (Bilety24.pl)

17 stycznia, czwartek, 19:00
HOMO SAPIENS ZA ROK, DEKADĘ I ZA PÓŁ WIEKU
O przyszłości, sztucznej inteligencji i nieśmiertelności opowiada Grzegorz Lindenberg, autor książki „Ludzkość poprawiona”. Wstęp wolny.

19 stycznia, sobota, 21:00
POEZJA NORWEGII. SKRAWKI METAFIZYCZNE
O wolności, religii i feminizmie mówią i swoje wiersze czytają autorzy norwescy ? Gunnar W?rnes, Aina Villanger i Ane Nydal. Wieczór prowadzą Alicja Rosé i Jakub Kornhauser.

22 stycznia, wtorek, godz. 19:00
FOTOGRAF WOJENNY ? pokaz filmu
Poruszający portret Jamesa Nachtway?a i jego pracy w strefach konfliktów zbrojnych. „Wydarzenia, które dokumentuję, nie powinny nigdy zostać zapomniane. Nigdy też nie powinny się powtórzyć” ? mówi laureat World Press Photo. Wstęp wolny.

24 stycznia, czwartek, 19:00
PIERWSZE CZYTANIE ? „MIM”
Nową powieść Szymona Słomczyńskiego „Mim”, w jakimś stopniu romantyczną, poniekąd kryminalną i niechybnie polską przedpremierowo prezentują na dwa głosy sam autor oraz aktor. Partner wydarzenia: Wydawnictwo Literackie. Wstęp wolny.

25 stycznia, piątek, godz. 19:00
CO BĘDZIE DALEJ? Improwizowany spektakl literacki GRUPY DOBRZE.
Przynieś swoją ulubioną książkę, otwórz na dowolnej stronie i przeczytaj zdanie lub fragment. Aktorzy zagrają zwrot akcji, nowy dalszy ciąg i jeszcze lepsze zakończenie. Bilety ? 15 PLN (płatność gotówką, na miejscu).

Wszystkie wydarzenia odbywają się w Big Book Cafe ? nowym centrum literackim przy ul. Dąbrowskiego 81 w Warszawie.

Tematy: , , , , , , , , , , , ,

Kategoria: wydarzenia