Jesienne spotkania z laureatami Nagrody Literackiej Gdynia 2016

2 listopada 2016

nlg-2016-jesien-autorzy
Gdyńska Biblioteka zaprasza na jesienne spotkania z tegorocznymi laureatami Nagrody Literackiej Gdynia. Pierwsza dwójka gości – Michał Książek i Barbara Klicka – pojawi się nad morzem w dniach 8 i 9 listopada.

Już 8 listopada czytelnicy będą mieli okazję spotkać się z nagrodzonym za esej „Droga 816” Michałem Książkiem. Dzień później ? z Barbarą Klicką, uhonorowaną Kostką Literacką za tom poetycki „Nice”. Pod koniec listopada odwiedzą Gdynię również pozostali laureaci, czyli Maciej Płaza ? zwycięzca w kategorii proza, autor „Skorunia”, oraz Anna Wasilewska, której nowe tłumaczenie „Rękopisu znalezionego w Saragossie” Jana Potockiego zostało docenione przez jury.

„Radość czytelnika to jeszcze nie wszystko. Dobry esej wystawia nas bowiem na szczególne doświadczenie. Oto tej radości doznajemy bardzo szybko, już na pierwszej, na jednej z pierwszych stron. I już czujemy się usatysfakcjonowani. I mielibyśmy chęć na tym poprzestać, zostać tu już na zawsze, napawać się talentami autorów i własną satysfakcją. To jednak tylko pozór. Dobry esej ma to do siebie, że nie pozwala nam tkwić w miejscu. Ze zniewalającą siłą pcha naprzód, każe przewracać strony, czytać dalej, dalej wędrować za rozpędzoną myślą” ? mówiła podczas gali członkini kapituły, Małgorzata Łukasiewicz, uzasadniając werdykt jury w kategorii esej.

nlg-2016-jesien-michal-ksiazek

Michał Książek nagrodzony za „Drogę 816” pochodzi z Oraczewa koło Sieradza. Jest leśnikiem i kulturoznawcą, a także przewodnikiem syberyjskim. Kilka lat spędził w Jakucji. W 2013 roku ukazała się jego debiutancka książka „Jakuck. Słownik miejsca”, która została nominowana do Nagrody Literackiej Gdynia, a w 2014 roku debiutancki tom wierszy „Nauka o ptakach”, za który otrzymał nominację do Nagrody Literackiej Nike oraz Wrocławską Nagrodę Poetycką „Silesius” w kategorii debiut roku. Nagrodzona Gdynią „Droga 816” otrzymała również Nagrodę Literacką im. Wiesława Kazneckiego i była nominowana do Nagrody im. Ryszarda Kapuścińskiego za reportaż literacki oraz Nagrody im. Beaty Pawlak.

Tytułowa droga nr 816, zwana również „Nadbużanką”, biegnie z północy na południe, wzdłuż granicy polsko-białoruskiej i polsko-ukraińskiej. Droga to niezwykła, za nią bowiem jest już tylko Bug, a za Bugiem ? mityczny Wschód, Azja, step, który ciągnie się aż do wybrzeży Japonii… Asfaltowa, miejscami dziurawa, wąska droga 816 jest więc nie tylko drogą ? jest Granicą, Przedmurzem, Płotem oddzielającym Unię Europejską od nie-Unii, katolicyzm od prawosławia, „nasze” od „ich”, „tam” od „tu”, barbarzyństwo od cywilizacji? Efektem wędrówki tą drogą jest ta znakomita opowieść o Pograniczu, o splątaniu i nakładaniu się na siebie kultur, kierunków, wyznań oraz znaczeń?

nlg-2016-jesien-barbara-klicka

Barbara Klicka Kostkę Literacką otrzymała za tom poetycki zatytułowany „Nice”, który w tym roku zdobył również prestiżową Wrocławską Nagrodę Poetycką „Silesius” za książkę roku. Jest poetką i animatorką kultury. Debiutowała w 2000 roku. W 2012 roku wydała tom „same same”, który był nominowany do Wrocławskiej Nagrody Poetyckiej „Silesius” w kategorii książka roku 2012. Jej teksty tłumaczono m.in. na języki angielski i niemiecki. Współtworzyła płytę „Czarny war” zespołu Pochwalone. Jest redaktorką żydowskiego kwartalnika „Cwiszn” o literaturze i sztuce. Mieszka w Warszawie.

„Nice” Barbary Klickiej to intrygujący, choć niewielki objętościowo tom. Słowa pozbawiane są tu oswojonych znaczeń, „ty”, do którego zwraca się podmiot, pozostaje migotliwe i niedookreślone, a obrazy, które próbuje się naświetlić „świętym fleszem”, wymykają się światłu i powracają w mrok.

Laureatów 11. edycji Nagrody Literackiej Gdynia poznaliśmy 10 września podczas uroczystej gali w Teatrze im. Witolda Gombrowicza w Gdyni.

Poniżej znajdziecie szczegółowy program jesiennych spotkań z laureatami Nagrody Literackiej Gdynia:

8.11 | wtorek
Biblioteka Wzgórze, ul. Bpa Dominika 3 | wstęp wolny
18.00 Spotkanie z Laureatem w kategorii eseistyka Michałem Książkiem ? prowadzi: Przemek Rydzewski

9.11 | środa
Biblioteka Wzgórze, ul. Bpa Dominika 3 | wstęp wolny
18.00 Spotkanie z Laureatką w kategorii poezja Barbarą Klicką ? prowadzi: Ana Matusevic

22.11 | wtorek
Biblioteka Wzgórze, ul. Bpa Dominika 3 | wstęp wolny
18.00 Spotkanie z Laureatem w kategorii proza Maciejem Płazą ? prowadzi: Dagny Kurdwanowska

23.11 | środa
Biblioteka Wzgórze, ul. Bpa Dominika 3 | wstęp wolny
18.00 Spotkanie z Laureatką w kategorii przekład na język polski Anną Wasilewską ? prowadzi: Tomasz Swoboda

nlg-2016-jesienne-spotkania

fot. Bogna Kociumbas

Tematy: , , , , , , , , ,

Kategoria: wydarzenia